Alkmaar a nejslavnější sýrový trh na světě (fotky)

Při letošní návštěvě Nizozemí jsme si nechtěli nechat ujít Alkmaar, jehož pověst je do sýrového nebe volající. Dokonce i v Madurodamu má Alkmaarské náměstí svou miniaturu, včetně malých postaviček sýrařů a ještě menších sýrových kol. Ovšem naživo je to mnohem zajímavější.

Hlavní náměstí v Alkmaaru se vždy v pátek (od dubna do září) stane dějištěm nejslavnějšího trhu se sýry na světě. Uzavírají se tu skutečné obchody, byť jejich objem tvoří jen malou část toho, co jde z Holandska do světa. Jenže tradice je tradice a reklama je reklama, a tak se tu před zraky stovek diváků pravidelně opakuje tahle sympatická podívaná se sympatickými sýraři, kteří typickým způsobem na speciálních nosítkách přenášejí na váhu a do připravených vozů nakoupená kola sýrů. Fotky jsou ze začátku letošního dubna, kdy se konal vůbec první sýrový trh v tomto roce.

 Celou sérii z Alkmaaru si můžete prohlédnout ve Fotogalerii.

 Na náměstí je vážně živo.

 

  Odborný pohled zkušeného obchodníka – divadlo pro turisty, nebo skutečné posuzování kvality?

 

 Vládne dobrá nálada.

 

 Tyhle váhy už něco pamatují. Nádhera.

 

  Nakoupeno, teď už jen naložit do kamionu. Stará doba se potkává s novou…

 

Libo-li změnu chuti?

 

 Dřeváky tu dělají na míru.

 

  Kolo a sýr, prostě Holandsko.

 

 Znáte jinou zemi, kde by měli specializovaný obchod s povlaky na sedátka bicyklů?

 

A teď tu naši!

 

 Řekněte: „Sýýýr!“

 Celou sérii z Alkmaaru si můžete prohlédnout ve Fotogalerii.

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

3 komentářů

Napsat komentář