Jak nebyl vidět novoroční ohňostroj

Letos už potřetí za sebou jsme se byli podívat na novoroční ohňostroj na nábřeží pod Letnou. Máme oblíbené místo uprostřed Čechova mostu, přímo pod metronomem. Světlice se vám rozprskávají přímo vysoko nad hlavou a je to pořádný rachot. Média sice přinesla info o tom, jak dlouho ohňostroj trval, co symbolizoval, ale to zásadní zmíněno nebylo.

Ohňostroji totiž nepřálo počasí. Ne že by bylo vysloveně ošklivo, ale jakmile se začalo střílet, vzhůru pozvolna stoupal hustý kouř a seskupoval se do neprostupného bílého mraku. Navíc vítr foukal ze severu, tedy od ohňostroje na většinu diváků a hnal tu těžkou clonu nad naše hlavy. Z ohňostroje bylo vidět míň a míň, takže zvukové efekty bohužel jednoznačně převážily nad těmi vizuálními, které jsme spíš tušili a domýšleli, než aby z nich šly oči kolem.

Ne že by peníze za ten ohňostroj nevylétly do vzduchu každý rok, ale teď to bylo trochu zbytečnější než obvykle. Na druhou stranu, ta masa lidí, která je ochotná obětovat teplo domova za lehké dobrodružství na velkém mraze, je impozantní a obdivuhodná. Shodou okolností kombinace mlhy, pouličních světel a anonymního davu je docela fotogenická, co říkáte?

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

Napište první komentář

Napsat komentář