Zatímco na Slovensku mají hned několik slavných ledových jeskyní, v Čechách se podobná místa hledají mnohem hůř. O to více můžete být překvapeni, když na jednu takovou ledovou jeskyni narazíte přímo v hlavním městě.

Přesněji řečeno nejde ani tak o jeskyni, jako spíš o relativně krátký tunel, na druhou stranu objevování ledových krás je v tomto případě mnohem dobrodružnější. Tunel v pražském Prokopském údolí je celkem známá atrakce – několik desítek metrů ve velké tmě, přitom s konci tak akorát vzdálenými, aby se ani ten největší strašpytel nebál vkročit do neznáma. Ovšem projít tudy v zimě, obzvláště v době, kdy hodně dlouho mrzne až praští, znamená hodně velké překvapení. Aniž byste cokoliv tušili, ve chvíli, kdy se vám noha sklouzne po hladkém povrchu a vy se bezděky zachytíte prostoru a ruka vám narazí na silný, studený rampouch, zjistíte, že kolem vás je nečekaná, nádherná výzdoba. Voda stékající ze svahu byla mrazem zastavena na cestě ze stropu a stěn, aby tam počkala až do příchodu jara.

Tma vám toho příliš neukáže, naštěstí je po ruce fotoaparát, a tak naslepo zamíříte do prostoru, na okamžik ho prosvítíte bleskem, oči sotva zachytí kontury ledových útvarů a zase se všechno ponoří do tmy. A tak znovu a ještě jednou, doufáte, že moderní technika přece jenom nějak dokáže vyrvat temnotě její poklady. Tady je malá ukázka toho, jak se to povedlo, víc fotek si pak můžete prohlídnout ve fotogalerii. Lepší by však bylo přesvědčit se o pravosti tohoto důkazního materiál na vlastní oči, zážitek je to skutečně výjimečný. V takovém případě si ale s sebou nezapomeňte vzít pořádnou baterku a ten výlet příliš neodkládejte.