Ruská práce s realitou a její interpretací je ukázkově průhledná a jede podle milionkrát vyzkoušené šablony. Je proto zarážející, jak stále snadno se na tenhle lep sedá. A ještě víc šokující, že ani médiím při tom nesvítí naplno červené kontrolky.

Už nějakou dobu je znám princip myšlenkové kotvy. Když přemýšlíte například nad nějakou číselnou hodnotou, třeba letopočtem nebo cenou výrobku, pokud se do vašich myšlenek přímíchá třebas i naprosto náhodné číslo, klidně hozené kostkou, dokáže vaše uvažování spolehlivě vychýlit svým směrem. Důkazních materiálů psychologická literatura přinesla už nespočet.

S myšlenkami, obrazy a hledáním smyslu a pravdy je to podobné. Pokud interpretaci nějakého dění či hodnocení osoby předchází podobná myšlenková kotva, vaše uvažování jí bude podřízeno. Když udělá stejnou řidičskou chybu muž, s velkou pravděpodobností ji budete hodnotit jinak, než když ji udělá žena, ačkoliv pro to objektivně není žádný důvod. Když někdo na ulici někoho okrade, váš přístup k celé věci se bude lišit v závislosti na etnicitě zloděje, aniž byste o celé situaci věděli víc a ničím jiným se nelišila.

V případě válečné propagandy jde o naprosto totožný princip. Je proto klíčové mít iniciativu na své straně, nastolovat komunikační agendu a díky tomu držet v rukou celkový rámec diskuse v požadovaných mezích. Myšlenková kotva z nepřipraveného mozku totiž jen tak nezmizí. Pořád nám někde vzadu bude viset, bude přítomná v našich úvahách a podvědomě, třebaže budeme přesvědčeni o její irelevantnosti, ji budeme mít v hlavě.

Těžko to vyčítat průměrné populaci, i když i ta by měla být po letech totality schopna alespoň částečně dekódovat ptydepe a novořeč a všechny další varianty jazyka autoritativní moci. Skutečně na pováženou je to však v případě médií, která by systém předběžné opatrnosti měla mít zabudována ve své DNA. Zjevně nemají a v případě ruské agrese vůči Ukrajině lze jen nevěřícně zírat, jaké novinářské výstupy se dostanou do mainstremových mé­dií.

Ukázkově je to vidět na případu takzvaného referenda na východní Ukrajině. Všichni vědí, že jde o frašku, všichni vědí, že „referendum“ je nelegitimní, že neexistují voličské seznamy, že chybí kontrola hlasování,  že lidé házeli do uren klidně několik lístků,  že celá záležitost probíhala pod dohledem samozvaných ozbrojenců hlídajících volební prostory, že ze znaků skutečného demokratického referenda nebylo naplněno vůbec nic, že poslední aspoň trochu objektivizovatelné průzkumy veřejného mínění jasně říkaly, že pro odtržení východních regionů rozhodně není většina obyvatelstva, i přesto všechno iDNES.cz neváhá dát na titulku titulek: „Většina je pro nezávislost, hlásí Doněck. Referendum přerušila střelba“. A následuje zpravodajsky neutrální popis situace bez jakéhokoliv zpochybnění, jen s konstatováním, že Kyjev obviňuje Rusko z organizace a financování „referenda“, aniž by to jakkoliv mělo zpochybnit zbytek textu.

Ani náznak toho, že nejde o dvě rovnocenné strany sporu, že médium v takové situace není jen od toho, aby „dalo prostor oběma stranám“. Podstatné části obyvatel země, která v pravidelných intervalech propadá hysterii kolem neexistujícího ohrožení ze strany sudetských Němců, v případě skutečných ruských imperialistických kroků nedochází vůbec nic.

Stejně tak na stránkách Českého rozhlasu najdete dokonalý důkazní materiál toho „Jak se skáče na špek“: text s titulkem „Referenda o nezávislosti na Ukrajině provázel překvapivě velký zájem voličů“ jako by vypadl z ruské tiskové agentury. Žádný odstup, žádná konfrontace reality s mediálním obrazem, nic. Bezelstná prodloužená ruka ruské propagandy.

Dokonce i tak zkušený novinář a komentátor jako Libor Dvořák neumí vytěsnit myšlenkovou kotvu „referenda“, a dokáže v dnešním ranním vstupu prohlásit, že extrémní čísla o účasti a výsledek kolem 90 % pro odtržení jsou mimořádně podezřelé a hned v druhé větě dodat, že to musíme vnímat jako signál o změnách preferencí lidí na východní Ukrajině. Tedy myšlenková konstrukce ve smyslu: „nemůžeme to brát vážně, ale o něčem to svědčí“, která svědčí hlavně o tom, že i průhledné psychologické triky pořád fungují a zabírají i na ty, kteří by měli mít do situace silný vhled.

Myšlenková kotva je daná – na Ukrajině probíhá proces, kdy si lidé svobodně a demokraticky určí, že chtějí být součástí Ruska. Tohle je agenda nastolená ruskou propagandou, která si podmanila zpravodajsky „neutrální“ titulky českých médií. Že potom někde v publicistické části, třeba uprostřed dlouhého článku dostane prostor nějaké zpochybnění nebo se mezi řadu zpravodajských výstupů občas dostane jiný pohled jako například rozhovor s proslaveným pro­fesorem Zubovem,  na celkovém dojmu mnoho nezmění.

Neříká se to lehko, ale velká část českých médií tváří v tvář profesionálně vedené propagandě bohužel naprosto selhává. Od nevinného pojmenování „aktivisti“ ozbrojených složek agresorů, přes vážné přijetí a komentování výsledků nereferenda, až po bezproblémové přijímání územních anexí pod falešným pláštěm ochrany menšin a vymyšlených historických nároků. Nevyplatí se nám to.

 

 

38 komentářů

 • No zato vy jste vyvážený až to bolí a určitě byste dal prostor oběma stranám. Píšete:
  …že chybí kontrola hlasování, že lidé házeli do uren klidně několik lístků, že celá záležitost probíhala pod dohledem samozvaných ozbrojenců hlídajících volební prostory…

  a že se to samé dělo při puči v Kyjevě, na kterém se podílely fašistické síly – a kdo nehlasoval jak měl, tak ho zmlátili, to je taky Ruská propaganda, že? To je ale odpad tenhle článek, ruská propaganda fuj – západní propaganda v pořádku. Klasická žumpa, radši dělejte něco pořádného, průhledný jste akorát Vy.

  1. pri protestoch v kyjeve boli nejake ludove hlasovania? ta vasa ruska propagandisticka realita je nejaka zvlastna

   1. ne, mluvím o „hlasování“ v pučistickém parlamentu. Tam poslanci hlasovali za hlavněmi a zcela veřejně používali volební karty ve větším počtu. Je mi jasné, že nevidíte, co se Vám nehodí.

   2. to ale hovorite o hlasovani v krymskom parlamente pred hlavnami ruskych vojakov, ak sa nemylim

   3. Hm, to je podruhé, co někdo zmiňuje nesrovnalosti při hlasování ukrajinského parlamentu (Verchovna rada), např. při odvolání Janukovyče a sestavování dočasné vlády. Prý je to na YouTube, ale já jsem to nenašel… Může někdo poslat odkaz pls?

   4. Ne, po tom co EU a USA podporováni fašisti svrhli zkorumpovaného – ale demokraticky zvoleného – prezidenta, hlasovalo se stylem jeden „poslanec“ dvě až tři hlasovací karty a za nimi stáli maskovaní ozbrojenci. . Taky Vás zaslepeného vůbec nezaráží, že když vyhlásili „nezávislost“ ve Lvově tak to byli prodemokratičtí protestanti, když se to samé děje na východě, jsou to teroristi a separatisti. Zkuste se už konečně zamyslet přes tu zabedněnost.

   5. jo a než zas začne ze Slovenska se ozývat, že to je ruská propaganda a začne to tu Martin zase mlžit , , tahle informace pochází z německého tisku!!

   6. odhadujem, ze myslis napr toto video http://en.glo­ria.tv/?media=594849 … mozes ma odkazat, kde su ti maskovani ozbrojenci?
    a este par poznamok:

   7. > mozes ma odkazat, kde su ti maskovani ozbrojenci?

    Nemůže. Protože to je video z hlasování ještě za Janukovyče, před Majdanem. Hledáním doporučené fráze na Googlu jsem našel zase jen to samé video, jenom na jiných stránkách. Takže zase nic. :-(

    Při nedostatku opravdových argumentů mi tedy nezbývá než dále věřit „západní propagandě“, že hlasování o Janukovyčovi proběhlo bez ozbrojenců. Koneckonců, „západ“ jsem i já.

    BTW samozřejmě vím, že to odvolání není podle ukrajinské ústavy formálně platné, ale ruku na srdce, myslíte si, že v současnosti by přispělo k uklidnění situace, kdyby se Janukovyč vrátil do Kyjeva?

   8. pravda je dneska preci na youtube, i se zabavnou hudbou v pozadi, no neber to, i kdyz to trochu smrdi manipulaci :)

 • No to je zase blábol.

  1. Hlasování pod zbraněmi? Ano, to už tu jednou bylo – překvapivě ale v Kyjevě.
  2. Že je referendum zmanipulované – ano. Ale to nic nemění na tom, že většina místních obyvatel vyjádřila svůj názor na současné dění na Ukrajině. A vinna je na tom vláda a fašistické bojůvky na východě Ukrajiny.
  3. Kdyby se nechoval premiér tak, jak se chová – kdyby neposílal na východ na své občany armádu ruku v ruce s fašisty, nevypadalo by to tam, jak to vypadá.

  Jak to s těmi zbraněmi bylo v Krasnojarsku?
  http://rutube­.ru/video/658fb5cb1f­fe47991dae10a­e7e2f06ec/

  1. vacsina miestnych obyvatelov vyjadrila svoj nazor? fakt? a to vam nakecal kto?
   inac, toto je poslat na svojich obcanov armadu: http://goo.gl/Gi­fYvv
   …nie to, co sa deje na ukrajine

   1. Aha, takže střelba do neozbrojených civilistů je v pořádku. Tak to pak jo. Zajímavý přístup.

   2. nie je. a o to sa ani ukrajinci nesnazia… keby sa totiz snazili zabijat vlastnych civilistov, tak to robia ako rusi v cecensku http://goo.gl/Gi­fYvv

   3. Podle ruské logiky: „Ti druzí to dělali/dělají špatně, a tak když my to děláme špatně, tak je to v pořádku.“
    Aha, tak to pak jo.

   4. ale no tak… obaja vieme, ze keby armade nezalezalo na civilistoch, tak to tam vyzera uplne inak… cecensko je ukazka toho, ako

 • Argumentační klamy jako „všichni vědí…“ v článku o propagandě by asi neměli být, že :)

  1. 2 + 2 = 4 tiez vedia vsichni (teda dufam :) … to podla vas treba vsetky zrejme veci znovu ukazat pred tym, ako sa pouziju?

   1. co konkretne bola demagogie?
    „mnohem silněji, buší z druhé strany je trapné“ a toto mate nejak podlozene alebo to je ta vase demagogie?

   2. Všichni už vědí, že krom chybějící schopnosti porozumět textu máte taktéž problém abstrahovat emoce od logiky. Ale to prý je o slovácích známé ;)

   3. noticky z ruska nedorazili, preslo sa na invektiva…

   4. Přiznávám, že spojení „všichni vědí“ jsem mohl napsat dvakrát, pak byste to třeba pochopil. Píšete často do diskuzí na idnesu nebo novinek, že? Jsem na vás hrdý!

   5. ufff, vy ste ma zosmiesnil a este aj odhalil… priam genius. a co tak pisat nieco k teme?

   6. S bratrem Slovákem nesouhlasím nevidím to v mainstreamu ale od Vás Já to nebylo hezké. Slováci nejsou o nic lepší než my. Jestli mi rozumíte.

 • Tahle skepse je ale snd daná i historicky. Báseň Svatopluka Čecha prý visívala kolrovaná ve vlasteneckých českých domácnostech tam, kde by mnozí čekali spíš otčenáš. Já jí ještě pamatuji u babičky mého spolužáka.

  Nevěřme nikomu na světě širém,
  nemáme jednoho přítele tam,
  starý boj za každým skrývá se mírem,
  soucit a přízeň jsou šalebný klam,
  nevěřme radě, ni chvále ni haně,
  nevěříme pocelu, stisknutí dlaně,
  nevěřme ničemu – všechno je mam.

 • Nevím, která masmédia autor článku sleduje a jakou optikou se na ně dívá. Já ale vnímám, že těžká proamerická, štvavá propaganda je nejvíc v českých massmédiích a pro vyvážení je potřeba navštěvovat alternativní servery. Z našic novin a TV se člověk pravdu nedozví. Že do ukrajinských civilistů střílí USA žoldáci z nechvalně známé Blackwater (Academy), museli prvně zveřejnit Němci, pak se to teprve dostalo do našich médií, opatrně a neochotně. Nehodí se to do krámu, že. A to je jen jeden příklad.

  1. Myslíte ten obrázek žvýkajících amerických hrdlořezů kráčejících ulicemi ukrajinského města? Jak se pak ukázalo že je to vyretušované New Orleans po hurikánu Katrina? :) Shrnutí je zde http://www.stri­pes.com/news/e­urope/rumors-of-american-mercenaries-in-ukraine-spread-to-germany-1.283154 a jednou větou? „The Russians couldn’t hope for more.“ Komu myslíte, že by zaměstnanci americké bezpečnostní služby (která se už dávno nejmenuje Blackwater) na Ukrajině, pomohli? Americe? Západu? Těžko, že?

   1. Pomáhají pochopitelně fašistické nevolené vládě z Kyjeva, protože střílet do vlastních lidí armáda odmítla. Má tam být asi 400 žoldáků, ti se střílení do civilistů v cizí zemi nebrání.

 • Ano, tisk (nejenom v ČR) píše sračky a lidi jsou tak zblblí, že o realitě už nemaj ani ponětí.
  Mnozí si najdou ten svůj zaručený zdroj a pak holt maj myšlenkovou kotvu, kterou budou obhajovat až za hrob i když je to 3,14čovina.
  Těžko to vyčítat průměrné novinářské a mediální populaci (např. simindr.cz :-)), protože vydělat si na chleba je těžký a ještě těžší je přiznat barvu, že vim úplný hovno…
  Podle mýho za dnešní bordel ve světě mohou především levicoví neomarxisti(jsou po celým světě, nejvíc v tady v Evropě), kterým jde o nějaký hloupý iluze, kterým nerozumím. Mám radši prachy, proto když mi Rus nabídne dobrej kšeft, nebudu koukat na nějaký pomatený lidskoprávní a další hloupý principy a koukám dělat obchod, jak se má – navíc dobrej, poctivej obchod vylučuje konflikty mezi lidma.
  Tak si tady nehrajte na myšlenkový kotvy a nechte to bejt. Lidi si na pravdu musej přijít sami!

  1. …jinak sorry za nějaký to pejorativum, ale když náš českej jazyk takto používanej, je prostě boží:-)