Chcípne vám táta, děcka, se stim smiřte

Pavel Novotný se rozhodl se svým Extra.cz rozvířit zatuchlou hladinu českého bulváru razantním provokováním. Taktika chození po hraně vycházela skvěle, teď překročil.

Po úterním Hydeparku a Novotného reakci na to, jak slabý byl Bohumil Klepetko moderátor, jsem jeho taktiku přirovnal k Larrymu Flyntovi. Narušovat hranice, provokovat, chlubit se výjimečnou odolností a koulema (v reklamní kampani na Extra.cz doslova), říkat to, co si jiní netroufnou. Puberťák na střední, který neumí zaujmout jinak, ale svým způsobem dovede být místy aspoň zábavný a někdy i trefit hřebík na hlavičku. Fajn. Lůzři v českém showbyznysu si možná zaslouží trochu provětrat faldy.

Tohle píárko vycházelo skvěle, od rozhovoru pro SME.sk, kde si přisvojil zásluhy na budoucí smrti Ivety Bartošové, přes reklamní film na Extra.cz Dělníci bulváru připravený veřejnoprávní televizí, který bude mít příští týden premiéru, až po zmíněný Hydepark s Klepetkem, nad kterým se pak uspokojil ještě jednou, aby vyvařil chvilku pozornosti na maximum. Celý ten mediální postup se dal brát i jako zajímavý studijní materiál.

Až do dneška.

Zpráva o tom, že Stanislav Gross trpí smrtelnou nemocí, se dala pojmout bulvárním stylem různě, i kdyby člověk chtěl nadbíhat prvosignálním pudům a emocím psychicky nevyrovnaných jedinců, kteří nalézají uspokojení v tom, že bývalý premiér s problematicky získaným majetkem dojíždí na boží mlýny. Jak se toho zhostil Blesk.cz, se můžete ostatně přesvědčit.

Pavel Novotný však nahodil nejvyšší obrátky a jako spouštěč využil nezletilé děti. Míra pokrytectví a lidské nechutnosti, která čiší z posledního odstavce, kdy na jedné straně vyzývá k ohleduplnosti a zaštiťuje se malými dětmi a na druhé tak brutálním způsobem zneužívá jejich tragédie k nahonění čtenosti a pozornosti pro svůj web, překračuje všechen nadhled a žánrovou lincenci, které člověk může mít při posuzování bulváru jako „zábavy na 5 minut“, jak tomu sám Novotný říká.

„Gross trpí smrtelnou chorobou a situace nevypadá bohužel vůbec dobře (Taky v tom čtete takové to "Nasrat!“?), použili bychom rádi jinou formulaci (Nasrat!) a věc upřesnili s ohledem na vaše právo na informace (Fakt škoda, že to nemůžeme říct naplno!), ale chceme dodržet alespoň elementární zásady slušnosti a ohleduplnosti ke Grossovým dětem (Nasrat! Nasrat! Nasrat!), které se zjevně budou muset nečekaně brzy vyrovnávat s fatální realitou.„ (Hustý! A pošli jim to na Facebook, budou čumět! Víš, že seš možná vlastně první, kdo jim to řek takhle na tvrdo?! WOW!) (Fotky truchlící rodiny a zpověď nejmladší dcery očekávejte v nejbližší době! Vždyť to přece chcete, ne?! Děláme to pro vás! Ale prosím, na kolenou prosíme, buďte ohleduplní. My vám sice nesmíme říct, co to je za nemoc, ale článek vybavíme tagy “Rakovina", „Onkologie“, „Rakovina páteře“, aby to každému joudovi bylo jasné a my bychom si na sebe mohli všichni společně hezky zamrkat. Božíííí!)

Prásárna je to. A tak strašně trapná a ubohá. A důkaz, že Extra.cz nemá koule. Protože web, kterej má koule, si nemusí honit péro na Klepetkovi, ani na malejch dětech. Tohle dělaj jen lůzři.

 

 

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

7 komentářů

  1. Tenhle clanek je ovsem jen soucasti uspechu Extra apod. Nejlepsi je nelinkovat, nekomentovat a mozna pritvrdit zakony na ochranu osobnosti. Nebo rezignovat – mozna je toto proste jen neprijemnym vedlejsim dusledkem svobody slova, ale bez ditete ta vanicka nejde vylit. Takze asi to #sestimsmir. :-/

  2. Problém je, že ta absolutní nevšímavost či ignorance není reálná. A rezignovat na to vyjádřit vlastní názor taky nedává smysl. Na druhou stranu, i v mediálním světě byly chvíle, kdy odpor veřejnosti něco změnil – v Británii ostatně zrušili jeden bulvární titul v této souvislosti. Mimo jiné právě proto, že parazitovali na odposleších mrtvé dívky.

  3. „použili bychom rádi jinou formulaci a věc upřesnili s ohledem na vaše právo na informace, ale chceme dodržet alespoň elementární zásady slušnosti a ohleduplnosti ke Grossovým dětem.“

    … To mi připomnělo sráčství M. Zemana při prezidentské kampani a jeho hlášky typu: „Mohl bych tady říct, že rodina paní Schwarzenbergové jsou fašisti, ale říkat to nebudu.“

  4. Novotný je prase největšího kalibru. Neštítí se absolutně ničeho. Bulvár bude vždycky, ale co je moc. sám má dítě a nechápu jak může být tak odporný. Ty holky za nic nemohou. A přát někomu nemoc, tak to už je síla.

Napsat komentář