Internetová paměť nesahá do starých dob. Ale ty nedávné dokáže zachycovat někdy s nepříjemnou vytrvalostí. Zvlášť ty vyhledávače jsou peklo.

Do našich redakcí pravidelně putují žádosti o odstranění nějakého obsahového prvku, který má poškozovat údajně dobré jméno stěžovatele.

Občas se objeví žádosti na opravdu ošklivé věci, kdy někdo zveřejní osobní nebo intimní údaje v naprosto nesouvisejícím kontextu, pak samozřejmě dokážeme vyjít vstříc. Ale povětšinou jsou to stížnosti na to, že nějaký článek, komentář či názor poukazuje na problematické chování nějaké firmy či člověka.

Mezi legendy už stačila vstoupit realitka Prolux se svými prohranými soudy o smazání diskuse probírající její podnikání nebo ještě probíhající (a v první instanci prohraná) žaloba advokáta Davida Ratha v případu Tojecool.cz za to, že jsme popsali, jakým způsobem Středočeský kraj tento web provozoval.

A někdy přijdou žádosti vysloveně absurdní nebo komické. Jako teď. Článek o Mediapol News na Lupě se už v době svého vydání (květen 2011) setkal se zajímavou odezvou. Ale že tehdejší jednatel společnosti v roce 2014 požádá o jeho stažení, protože sice v době vydání článků byl jednatelem, avšak přestal jím být o půl roku později, a tudíž ho dnes poškozujeme, když už s tím nemá nic společného, je skutečně zajímavá úvaha. Byť asi pochopitelná, když ten pro něj nešťastný článek vyjíždí ve vyhledávači na první pozici při zadání jeho jména a příjmení.

Poučení? Když máš křivou hubu, vyhledávací zrcadlo za to nemůže, ani ten, kdo si toho všimnul. Nezapomínej , že cokoliv na internetu uděláš, může být použito. Někdy jsi v tom nevinně, ale většinu máš ve svých rukou. Internet v tomhle umí vychovávat často dost nemilosrdně. Pláč nad rozlitým mlékem už toho moc nespraví.

 

Výzva

 

vyzva osobnostni prava 2

 

 

 

1 komentář