Známá pohádková postava Večerníček, který svým nástupem každodenně uvozuje stejnojmený dětský pořad České televize, bude v červenci prohlášen za svatého. Prohlásil to kardinál Dominik Duka při mši za Českou televizi, kterou dnes sloužil v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

Večerníček je v České republice synonymem dětství, na obrazovkách se objevuje už od roku 1965. Ne nadarmo se dnes, při mši za Českou televizi a média, kterou celebroval kardinál a primas Dominik Duka, tato postava stala hlavním tématem jeho kázání. Když Duka žádal televizi, „aby byla pravdivá, jako jsou některé její pořady“, poznamenal, že dětský pořad Večerníček byl „i v nejtěžších dobách komunistické normalizace pravdivý, dokázal oslovit a věděl, kde je budoucnost člověka“. Kardinál poté přijal dary připomínající právě dětské pořady České televize.

Zároveň Dominik Duka oznámil radostnou zprávu, že Večerníček bude v letošním roce novým papežem Františkem I. kanonizován a doplní galerii českých světců. Stane se tak  během oslav 1150. výročí příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu, při první návštěvě papeže Františka v České republice, kam ho osobně tento týden přijel jménem prezidenta Zemana a kardinála Duky pozvat hradní protokolář Jindřich Forejt.

Samotný Vatikán je k této informaci ve svých komentářích tradičně zdrženlivý, přesto se našemu serveru podařilo z kuloárních informací potvrdit, že se se svatořečením už najisto počítá: „Papež František se snaží přiblížit církev obyčejným lidem a Večerníček je pro to ideální symbol. Rádi bychom ho využili spolu s celosvětově mnohem známějším Krtečkem, proto jsme tento krok spojili s Velehradem, kde jde taky o svatou dvojici. V tomto směru jsou ale ještě stále otevřená jednání o poskytnutí licence s vnučkou pana Milera.“

„Když už se na to ptáte, nebudu lhát. O svatořečení samozřejmě víme a máme z něj velkou radost, pro naše marketingové oddělení jsme si lepší zprávu nemohli přát,“ komentuje novinku generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává, že budova zpravodajství na Kavčích horách už se začala přestavovat na Večerníčkovo muzeum s interaktivními prvky pro děti. „Naštěstí po naší poslední přestavbě Událostí už není nutné ve studiu dělat příliš velké úpravy. A Marcela Augustová je od dob Pionýrské vlaštovky pro děti, jejich rodiče a prarodiče skoro stejný symbol jako samotný Večerníček.“ Programový ředitel České televize Milan Fridrich zároveň ujistil, že Večerníček při této příležitosti bude znovu vrácen do vysílání prvního kanálu ČT1, odkud byl uklizen před více než rokem a kde jako všechny ostatní pořady trpěl nedostatkem zájmu.

Zásadní krok katolické církve pohcopitelně vzbuzuje u většinově ateistické české společnosti rozpaky. „Jen co jsme se museli smířit s restitucemi, už nám berou další kus rodinného stříbra!“ hřímá na chodbách Poslanecké sněmovny předseda ČSSD Bohumil Sobotka. „Jakmile se v příštím roce chopíme vlády, prosadíme zrušení tohoto rozhodnutí.“ Z filmové obce zaznívají také kritické hlasy, že Večerníček byl za totality cokoliv, jen ne pravdivý – a jako důkaz jsou promítány scény s totalitárními praktikami Krakonoše vedle antiněmecké karikatury Trautenberka, kterému za tleskání ovlivněných diváků aktivně škodí trojice služebných. „Jednalo se o cílené vymývání mozků, je tragickým omylem katolické církve, že pro ni tyto souvislosti nehrají žádnou roli. Popírá tak sama sebe, což však v jejím případě není nic nového,“ říká známá filmová kritička, která se představila pouze značkou „spa“.

Zdá se však, že pozice kritiků není příliš silná a rozjetý vlak se už nezastaví. Kardinál Duka oznámil, že od začátku července bude znělka Večerníčku uvozovat všechny večerní mše a kázání v kostelech. Církev tak chce využít letních prázdnin, které české děti budou trávit na venkově ve větší míře než během školního roku, k nalákání nových duší. Duka připustil, že pro tento účel počítá s uvolněním prostředků získaných díky církevním restitucím. „Nezapomeňte, že Večerníček, to jsou také Broučci, a ti jsou plní božího slova,“ vysvětluje kardinál.

Nicméně protesty ještě mohou získat na intenzitě. Na státní svátek 8. května již senátor Tomio Okamura ohlásil demonstraci „Večerníček patří všem!“, která se bude konat před ředitelstvím České televize na Kavčích horách. Odstartuje tak sběr podpisů pod petici za zabránění privatizace národního symbolu do rukou kléru. Okamura prohlásil, že už v tuto chvíli se mu za jeden jediný den podařilo shromáždit 153 tisíc podpisů, díky vyladění softwaru, který je dříve neúspěšně generoval při prezidentských volbách.

 

 

2 komentářů