Holub sklem neproletí

Když bydlíte v pražském paneláku, není o zážitky s otravujícími holuby nouze. Někdy vás však i tihle pitomí ptáci překvapí.

V těch hrozných vedrech jsme jednou nechali otevřené dveře na balkon. Důsledkem toho jsme se ráno v půl šesté probudili přítomností dvou holubů v naší ložnici, kteří si přes celý byt vyšli za námi na procházku. Jeden zmateně kroužil v prostoru u dveří, druhý se vystrašeně podělal pod oknem. Ačkoliv jsme neměli natrénované speciální pohyby na vyhánění holubů z bytu, přesto se nám podařilo celkem v pohodě se jich zbavit – prolétli úzkou chodbou zpátky do obýváku a vyřítili se přes balkón znovu do čerstvého pražského povětří.

Ověřili jsme, že je vzduch čistý (no dobře, nějaké to pírko sem tam) a šli dospat zbytek rána. Po druhém probuzení jsme si však všimli podivných fleků na okně v obýváku – a důkazem budiž tahle fotka – dokonalý otisk holubího těla i s ocasem a hlavičkou, linie obou křídel v rozletu. Jeden z těch holubů to jednoduše napálil napřímo a jak se zdá, naše plastová okna vydrží hodně. Trochu jsme se děsili, že zbytek toho, co zbylo po otisku, najdeme spadlé za křeslem, ale naštěstí i holubi asi vydrží hodně.

Poučení jsou hned tři: 1. Holub sklem neproletí. 2. Holubi nejsou jenom odporně špinaví, ale taky mastní jako prasata. 3. Otevřené dveře na balkon nevěstí nic dobrého.

Fotka okenního skla z obýváku směrem k balkónovému stropu. Bílá plocha už je obloha.

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

Napište první komentář

Napsat komentář