V Praze na Kampě byla dnes zahájena výstava pod širým nebem představující fotky Yanna Arthuse Bertranda. Hlavním důvodem k její návštěvě přitom rozhodně není fakt, že se na ni dostanete kdykoliv zdarma.

Jedná se o putovní výstavu Země krásná neznámá, která už několik let koluje po světě. Letos se díky manželce režiséra Menzela dostala i do Prahy, kde je k vidění až do konce října. My jsme měli to štěstí, že jsme ji potkali už před čtyřmi lety v Budapešti. Velkou plochu parkoviště tam obsadil soubor fotek ze všech možných koutů planety – uprostřed noci velké panely svítily do noci a barvy jasně zářily. Černá tma kolem koncentrovala pohled a zesilovala účinek fotografií.

Fotky jsou nádherné a při zvolené metodě – tedy pohledu z ptačí perspektivy – doslova zázračné, protože dokázat nashromáždit takovou krásu v tak mimořádně náročných podmínkách… Z té výstavy nám i po čtyřech letech zůstala silná odezva, hodně se nám zaryla pod kůži – právě svou výjimečností. Ve srovnání s Press Photo soutěžemi nabízí něco zvláštního navíc – snad intenzivní pocit sounáležitosti, v těch fotkách je něco osobního, co vyzývá k účasti a přemýšlení. Možná je to tím ptačím „nadhledem“, změnou tradiční perspektivy, která umožňuje vedle sebe v účinném kontrapunktu postavit kontrastní pohledy na svět, přírodu a lidskou činnost na zemi.

V návštěvníka se můžete proměnit kdykoliv, když vaše cesta povede kolem Kampy, vstup je možný 24 hodin denně. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit právě večer, kdy je na místě méně lidí, všude je větší klid a do tmy budou velké fotografie svítit jako kostelní vitráže. Rozhodně si to nenechte ujít.