Jak nejlépe investovat ve třetím tisíciletí

Doba je nejistá a svou platnost si zachovalo snad jen židovské rčení: „Všechno je jinak.“ V našem chaotickém a neustále proměňujícím se světě je pak každá rada jako sůl. Taky nad zlato. Těžké je najít pevný bod, jehož by se v rozbouřených vodách plovoucích kurzů dalo zachytit. A proto je tu Měšec. 

1. První, co si musíte uvědomit, před tím, než začnete investovat, je otázka, zda vůbec investovat chcete. A ještě předtím, zda vůbec máte co. V tomto ohledu jsou totiž finanční trhy jako hospody, bez peněz se do nich také „neleze“.

2. Když už nějaké přebytečné prostředky máte, rozhlédněte se důkladně kolem sebe, abyste viděli, kde žijete. Pokud jste na náš server napojeni z České republiky, moc šancí nemáte. Úrokové míry sotva převyšují inflaci, důvěryhodnost bank spolehlivě klesá (trápí je spíš špatné úvěry než klientova spokojenost), akciové trhy v lepším případě stagnují a ve víře v poctivost úmyslů jsme také asi největší ateisté na světě.

3. Ještě než zkusíte štěstí na poli úrokových měr, zvažte, zda není lepší utrácet. Užijete si, pomějete se, a i když už vám peníze nezbudou, pokud vás bude víc, zvedne vaše spotřeba HDP a hned budete mít dobrý pocit, že to s vámi nemůže být tak špatné a že zase bude líp. A navíc i na dluh se dá pohodlně žít. V celém západním světě je to velká móda už od války a jak jim to tam šlape.

4. Vzhledem k nízkým úrokům se tak nejlepší investicí vlastně stává půjčka (Věřte, že úroky už nikdy nebudou nižší, i když by si to ti nahoře moc a moc přáli. Ti dole ostatně také.) Je jasné, že nějakého toho Palackého či aspoň Němcovou na splácení seženete, a když ne, můžete si být jistí, že si na vás nic nevezmou. Stačí převést jmění na manželku. A pokud žádnou nemáte, nanejvýš se o vás postarají v nějaké káznici, což v porovnání s důchodem a domovem důchodců vlastně není zas tak špatný způsob dožití.

5. Když už se ale přece jen chcete pojistit proti případnému tlaku bank na vaši osobu při vymáhání pohledávek, půjčujte si ve velkém. Existuje zvláštní pravidlo nepřímé úměry mezi postižitelností dlužníka a výškou jeho dluhu.

6. Hlavně se příliš nestarejte o budoucnost. Politici se o tu vaši také nestarají a to to mají v popisu práce. Naše doba žije přítomností. Kdo ví, co bude za pár let? Díky skleníkovému efektu nám může být všem pořádně horko, a banky se pak určitě nebudou potit zrovna nad vašimi dluhy.

7. Kdyby vás však přepadla melancholie nad zlořády a nespravedlností světa, neklňte nadarmo. Vězte, že průměrný Mosambičan dostane při dobré vůli 3600 Kč za rok a že ve Sierře Leone jsou rádi, když se dožijí čtyřicítky. I když ani tehdy asi nevýskají nadšením.

8. Často si říkejte: bude hůř. Ujistíte se tak, že teď ještě úplně špatně není. A buďte rádi, že máte to druhé tisíciletí úspěšně za sebou.

9. Občas si zanadávejte, uleví se vám. A nic neberte tak vážně, jak to vypadá.

10. Čtěte Měšec, pomůže vám z nejhoršího.

A že tento článek vlastně není o investování? Vidíte všechno je jinak!

(psáno pro Měšec.cz)

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

Napište první komentář

Napsat komentář