Včerejší audience Miloše Zemana s jeho manželkou a dcerou u britské královny Alžběty II. byla velice sledovanou událostí. Přesto měla spíše reprezentativní a společenský než politický význam, už proto, že královna stejně jako prezident plní spíše ceremoniální a symbolickou roli. Níže uvedený záznam ukazuje, jak rodina Zemanových vstupuje ke královně. Miloš Zeman začíná ještě před ohlášením hovořit jako první, což představuje v rámci tradičních pravidel pro kontakt s královnou první faux pas. Podle bontonu a přísných pravidel hovoří jako první vždy královna a host čeká na oslovení.

Podání ruky a pukrlata obou dam proběhly v pořádku. Následně se královna ptá, jestli přijeli na návštěvu Londýna, což jen dokazuje, že nešlo o nějaké státnické setkání – čemuž ostatně odpovídá i poněkud netradiční přítomnost první dcery.

https://www.y­outube.com/em­bed/fPrdBePFdhM?ec­ver=2

Ovšem Zeman se dopustil dalšího faux pas v následné konverzaci. Královna totiž špatně rozuměla Zemanově angličtině a domnívala se, že Zeman říká, že je to jeho první návštěva v Londýně, přestože říkal, že jde o jeho čtvrtou (tuto chybu v porozumění ovšem udělaly i některé české přepisy konverzace). Královna se v reakci na Zemanova slova zeptala Ivany Zemanové, zda jde u ní také o první návštěvu, což ovšem Zeman zaujatý sám sebou nestačil zaznamenat, a tak svým hlasitým hlasem přehlušil všechny přítomné dámy vzpomínkou na to, že se při své přechozí návštěvě před třemi lety potkal s Tonym Blairem. Kateřina Zemanová, která neuměle překládala otázku královny své matce („Řiká, jestli je to tvoje…“ (první návštěva – doplněno autorem…), ani nestačila doříci a Ivana Zemanová odpovědět.

Zeman následně navázal poukazem na to, že královna se potkala s deseti premiéry (zřejmě myslel pouze ty britské), načež královnino ostré „Ano!“ vyz­nívá poněkud pohoršeně, v britském prostředí by se jistě podobná poznámka dala interpretovat jako nevhodný poukaz na její věk. V každém případě Miloš Zeman během celého záznamu konverzaci naprosto dominuje, což je dojem, který při setkání s královnou jistě není žádoucí a nerespektuje rozdělení rolí.

Zeman se nezdržel ani své tradiční, a v tomto prostředí zcela nevhodné, ironie: „Říkal jsem Jejímu Veličenstvu, že s taktem sobě vlastním vynechám Mnichovskou dohodu. Že bych chtěl pouze upozornit, že v Mnichově jsme byli my sami proti Hitlerovi. No a že dva roky poté Británie zůstala sama proti Hitlerovi,“ řekl Zeman. Bylo by zajímavé zjistit, čemu podobná narážka měla posloužit, pokud to vůbec tuší sám prezident.

Čeho je Miloš Zeman schopen, si ještě před návštěvou u královny byl vědom Ladislav Špaček, bývalý tiskový mluvčí českého prezidenta Václava Havla, který upozorňoval na pravidla etikety pro Český rozhlas.

Konverzaci zahajuje zásadně královna, kterou není možné oslovit. „Příslovečná žoviálnost našeho pana prezidenta, který rád trousí bonmoty a rád zahajuje rozhovory někdy trošku kontroverzně, jako naposledy s prezidentem Putinem, se bude muset ukáznit a bude muset vyčkat, až ho královna osloví,“ říká Ladislav Špaček.

Královna dostala dva dárky, na jejichž pravděpodobný původ poukázal František Lutonský, zástupce šéfredaktora České televize. Nejdříve špatně odhadl správný šperk, následně se opravil a odkázal na odpovídající  brož v hodnotě 8 tisíc korun. A později ještě přidal postřeh paní, která poznala původ šátku s motivem Václava Hollara. Kultivovanost hradního prostředí pak dokázal tiskový mluvčí prezidenta, když novináře označil doslova za idiota. Byla to taková hezká tečka za audiencí u královny.

Prezident Miloš Zeman přivezl královně Alžbětě II. dárek z e-shopu za 4 tisíce Kč. https://t­.co/05VYQNKAWe https://t­.co/HG2ni6H3BC

— František Lutonský (@FLutonsky) June 16, 2017

Minule vás zaujala brož pro královnu, s laskavým svolením paní Kosinové tedy přidávám informace o šátku. pic.twit­ter.com/8IvkU5a­EMR

— František Lutonský (@FLutonsky) June 17, 2017

Mluvčí pana prezidenta mě nazývá idiotem jen za to, že jsem dal odkaz na dárek, který Miloš Zeman přivezl britské královně. pic­.twitter.com/v08e4Y­WeaJ

— František Lutonský (@FLutonsky) June 16, 2017