Vraťme se myšlenkově o týden zpátky a porovnejme tehdejší situaci s tou dnešní. Výsledek je fascinující, protože jen týden stačil, aby bylo všechno jinak. Karty jako by byly před volbami rozdány úplně o začátku a jako by se hrálo s otevřenými, na které konečně všichni vidí. Poprvé je jasné, kdo kde stojí.

1. Sobotka má za sebou sjednocenou celou stranu. Sjednocenou proti Babišovi, a dokonce i proti Zemanovi. Nevídané.

2. V odporu proti Babišovi a Zemanovi je poprvé sjednocená de facto celá politická scéna. Předtím s ním kromě TOP09 byli všichni připraveni jít rychle do vlády.

3. Poprvé se napříč politickou scénou otevřeně poukazuje na Babišova slabá místa, prohřešky a metody. Dosud musel být koaličními kolegy chráněn, aby příliš netrpěla pověst vlády.

4. Poprvé se před veřejností zcela zjevně a neochvějně Babiš a Zeman drží za ruce jako dva nerozluční spojenci.

5. Zeman se ukázal jako člověk pohrdající ústavním pořádkem i u tak zásadní věci, jako je demise vlády. Navíc vrátil Sobotku znovu do hry. Kdyby Zeman přijal demisi celé vlády, Sobotka už dnes není premiérem.

6. Babiš byl usvědčen ze lži. Minimálně dvojnásobné. Jedna lež popírala pravost nahrávky ze schůzek mezi ním a novinářem Přibilem. Následně oba potvrdili, že v kontaktu byli. Druhá lež byla vyslovena už před čtyřmi lety, kdy „na zdraví svých dětí“ prohlašoval, že nebude v kontaktu se svými novináři. Další a další novináři potvrzují, že do chodu redakce zasahoval. (Všechny dostupné informace o nahrávce jsou k dispozici v textu Byla nebyla nahrávka Andreje Babiše.)

7. Navzdory všemu výše uvedenému Babiš není připraven odstoupit, ale funkce se drží jako klíště, přestože i v této vládě odstupovali ministři z mnohem méně závažných důvodů a v časech Babišem tolik proklínaného „Palerma“ i pro mnohem menší podezření z mnohem menších prohřešků.

8. Nikdo z ANO navzdory všemu výše uvedenému neuvedl jedinou výhradu na účet předsedy. Stojí za svým vůdcem stejně neochvějně jako sekta.

9. Pověst Mladé fronty DNES, pokud nějaká byla, je naprosto v troskách. Začali odcházet novináři, další otevřeně mluví o praktikách v redakci.

10. Propagandis­tická mašinérie se sice rozjela na plné obrátky, ale už kulhá na jednu nohu. Babišův inzerát s otázkou PROČ? sázející na roli obětovaného nevyšel, naopak schytal odpověď PROTO!, a dokonce dal název středeční demonstraci proti Babišovi na Václavském náměstí v Praze a ve stejnou dobu na Náměstí Svobody v Brně. Titulní strana MFDNES po páteční omluvě šéfredaktora opět v sobotu vypadala jako list stranické úderky ANO a na sociálnících sítích už sklidila jen otevřený výsměch.

Shrnuto: na konci týdne je poprvé naprosto zjevné, že duo Zeman a Babiš se svými posluhovači stojí proti všem ostatním za současného porušování ústavních pravidel, pravidel politické kultury a navzdory všemi lžím a podezřením, které u Babiše jsou. Voličům tak zbývá jen rozhodnout se, na kterou stranu se postavit.

 

18216633_10212431463884492_7323471228557817010_o