Kvíz: Lež, nebo pravda? Babiš, Macháček a Orwell

Realita je v dnešním světě stále složitější a někdy je těžké rozeznat ji od jejího opaku. Proto jsme pro vás připravili jeden malý testík, na němž si můžete ověřit některé lekce ze současné historie.

Návod k použití: Následující výroky skutečně zazněly či byly napsány. Jejich autory jsou Andrej Babiš (disident dneška), Jan Macháček (disident minulosti), George Orwell (spisovatel minulosti). Poznáte, kdo je autorem čeho?

Já bych jenom odpověděl předcházejícímu řečníkovi a znovu zopakoval, že já nejsem politik. Já jsem tady za občany. (Zdroj)

Nevědomost je síla. (Zdroj)

Koupit MAFRU byla chyba. (Zdroj)

Lež je vždy o krok před pravdou. (Zdroj)

Babišův institut se hlásí k odkazu Václava Havla. (Zdroj)

V žádném institutu ANO nepůsobím. (Zdroj)

Moc není prostředek, je to cíl. (Zdroj)

Ano, střet zájmů. A kdo za to může, že jsem tady? Já za to můžu? (Zdroj)

Svoboda je otroctví. (Zdroj)

Já jsem přestal podnikat 25. ledna, když jsem odešel z Agrofertu, jak to požaduje zákon o střetu zájmů. Jsem jenom majitel. (Zdroj)

Mám střet zájmů? Ano. Ale já říkám, že co je dobře pro AGROFERT, je dobře i pro české zemědělce, české potravináře a co je dobré pro naše zaměstnance, je dobré pro všechny občany této země. (Zdroj)

Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. (Zdroj)

Musíme změnit volební systém na většinový, abychom mohli vládnout sami, naše hnutí na to má. Musíme udělat pořádek i na těch ostatních ministerstvech, kde dosud nesedíme. (Zdroj)

Moc ničí, a absolutní moc ničí absolutně. (Zdroj)

To, že politik hraje při zahraniční cestě částečně na sebe a svou stranu a částečně pro stát, je normální všude na světě. (Zdroj)

Takže já si myslím, že když Aristoteles učil Alexandra Velikého, kdo jsou to politici, tak říkal, že je to příklad moudrosti, to asi nejsem, ale pracovitosti, to bych teda si dovolil aspirovat, a morálky a to si taky dovolím aspirovat na tuto funkci v této zemi, že bych mohl být příkladem pracovitosti a morálky. (Zdroj)

Jsem zkrátka v českém kontextu takový „Krugman chudých“. (Zdroj)

Do parlamentu kandidovat nebudu. (Zdroj)

Válka je mír. (Zdroj)

Tak co? Poznali jste? Ano, bylo to těžké. A bude hůř.

Pravda a řepka ať zvítězí nad lží a nenávistí!

 

 

 

 

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

Jeden komentář

Napsat komentář