Liberecká bobová dráha – lesní přízrak z minulých dob

Jestli nejste úplně líní, abyste při výletu na Ještěd jeli nahoru i dolů lanovkou, můžete se vydat po modré značce a objevit přitom raritu z dávných časů – zbytky dřevěné bobové dráhy. Je to jedinečný zážitek.

Dráha se skrývá v lese, v úbočí ještědského masívu při výstupu po modré značce z Hanychovic. Nejdřív vás zaskočí netradiční konstrukce, u které zprvu netušíte účel. Podivná fatamorgána vypadá uprostřed vzrostlých smrků jako relikt prehistorických dob, jako ještěr s vyhřezlými, obnaženými vnitřnostmi, které z velké části už stačili ožrat mravenci a jiná havěť. Až pak to začne cosi připomínat a vám se rozsvítí. A nakonec jen se zájmem přihlížíte té smutné připomínce uplynulých časů, které se pomalu rozkládají do zapomnění; jako rozložené nadšení předešlých generací, z něhož zůstává jen nostalgická poezie němé výmluvnosti. Co tu zůstane po nás?

Více ve fotogalerii.

Bobová dráha pod Ještědem

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

3 komentářů

Napsat komentář