Vyhrocená společená atmosféra se podepisuje i na podobě médií. A média se zase podepisují na vyhrocené společenské atmosféře. Vystoupit ze začarovaného kruhu půjde čím dál obtížněji.

Část české mediální scény ovládla stejná hysterie, jaká se rozlézá po sociálních sítích. Novináři, kteří jsou internetovými diskusemi bezesporu ovlivněni, se vyhroceným náladám sami nedokážou ubránit a nechávají se strhnout vírem emocí. A jejich výstupy podle toho vypadají.

MFDNES uprchlici titulni strany

Zdroj obrázku: blog Claustrum Ja­na Motala

MF DNES  na své titulce jede systematicky protiimigrantské strašení v bezimigrantské zemi. Novinky.cz nemají problém vydat „svědectví“ ja­kési zcela pochybné existence a nemají problém nechat ten text dostupný a bez jakékoliv opravy, i když jim před očima přistanou důkazy o tom, že autor knih UFO nad Třebíčí, Totalitní světováda nebo Apokalypsa, Kristus nebo Antikrist asi nebude ten nejspolehlivější zdroj faktických informací o uprchlické krizi.

velky-56b5c0f47c287_300x400

Týden neváhá dát na titulní stranu tvář přítelkyně muslima pobodaného nedávno v Praze s dokresleným hidžábem na hlavě, bez souhlasu dotyčné a s následným neskutečným, cynickým a bu­ranským zdůvod­něním redakce: „Fotografie blondýny zrovna událost, jakou je pobodání jejího přítele-muslima, příliš neilustruje. Kromě toho – při vší úctě k paní Zahradníčkové – není vizuálně zrovna typem, který by z titulní strany časopis prodal.“ A to jsou jen ty nejkřiklavější příklady z poslední doby.

Dokonce i jinak velice opatrný Respekt podlehne zaujetí z investigace v horkém tématu a přestane respektovat žádost o mediální klid dvou unesených a následně vykoupených žen. Neuvědomí si včas, že tím přiložil pod oheň aktuální nenávistné vlny, včetně vynesení informací o hranici přijatelné výše výkupného ze strany státu a podivných spekulací o tom, jaké bezpečnostní riziko možná představují pro stát. Co způsobil dalším potenciálním uneseným, ale především oběma dívkám doma, dobře vysvětluje například tento zasvěcený rozhovor, zajímavé je slyšet i debatu na DVTV.

Ale ztráta obvyklých mezí se netýká jen tématu migrace. Podobně vyhrocenou interpretaci na hraně etiky rozjela například mediální divize Agrofertu v kauze ukradených e-mailů premiéra Sobotky, jednotliví novináři dokonce bez jakýchkoliv argumentů či důkazů prorokovali konec premiéra i ve chvíli, kdy bylo jasné, že v uniklých zprávách nic třaskavého není.

hrubes

Pak není divu, že mainstreamová média ztrácejí důvěru. Novináři dokážou mistrovat politiky, aby se nevezli na aktuálních náladách, nabádat ke klidu, rozvaze a nahledu, a přitom sami stále častěji nemají problém cynicky obhajovat téměř jakýkoliv prohřešek schovávajíce se za rozvolněné hranice veřejného zájmu či potřebu vyvolání diskuse podobně, jak to činí prezident republiky ve svých nejlepších chvílích. A někdy se zdá, že jim ani nedochází, že tak stírají rozdíl mezi důvěryhodností a propagandou, mezi seriózností a bulvárem, mezi analýzou a senzací, mezi médii, kterým lze věřit a médii, které svou pokleslost obhajují heslem „Nikdo nám nediktuje, o čem máme psát“. Co na tom, že vedle toho v nich najdete i prověřené, korektní a kvalitní informace a komentáře? Když fakta a lži od pohledu vypadají stejně, pravdy se nedopátráš.

Až se po letech bude rozdělovat odpovědnost za to, jak to tady v roce 2016 vypadalo, neměli by si zástupci českých médií zapomenout přijít pro svůj příděl.

 

Disclaimer: Autor do Respektu píše sloupky.

 

 

10 komentářů

 • A taky ten hajzlík z Jihlavy třeba učil nevidomé, anebo nechal umístit pamětní desku Karlu Krylovi. Na takové ptáčky pozor a nic jim netisknout. Vždy napřed řádně prověřit kádrový profil!

   1. Mně je ten člověk jedno. Jen soudím, že hodnotit by se měl argument, ne jeho autor. Pokud se napřed sesype kritika na autora, je to celkem jasné…

   2. O tom, že důvěryhodnost zdroje ovlivňuje důvěryhodnost jím poskytovaných informací, jste někdy přemýšlel? A že asi nebude vhodnějšího člověka pro svědectví než autora knihy UFO nad Tříbíčí? Zvláště když jeho svědectví popírají jak jiní dobrovolníci tak slovinská policie?

   3. Den, kdy se člověk něco přiučí, není ztracený. Děkuji za Vaši snahu o mé dovzdělání v oboru práce s informacemi.
    Dám příklad. Já například za hodně velký nesmysl považuji astrologii. Takže když budu šéfredaktor (a, co čert nechtěl, já byl šéfredaktor, i když hodně malého časopisu) a někdo mi zašle k publikaci názor, dejme tomu na knihovnu jQuery, tak si ho napřed prolustruji, zda nevěří na astrologii. A pokud ano, tak fakt smolík, nezveřejním, kdyby se rozkrájel.
    Děkuji, v tomto báječném novém světě žít nechci.

   4. Můj kolega z MFF UK věří na léčivou sílu kamenů a mimo jiné napsal skvělou práci o astrofyzice těkes na jeho Phd. Hmm podle Vás vyhodit upálit zakázat. Vraťte se prosím do středověku a značkujte rouhače. Tam byste udělal kariwléru.

   5. Jo a ještě mě můžete kamenovat za překlepy a že jsem určitě taky nějaký zlosyn když se na S3 překliknu. Ve stylu Vaší logiky by to bylo logické.

   6. Nevím, jestli to víte, ale falešné analogie jsou nejlepší způsob, jak neposkytnout žádný argument vyvracející původní tvrzení :)

 • Možná, kdybyste tu MF Dnes četli pravidelně a třeba i regiony (jde číst včechny v rámci digitálního předplatného) nebo na idnesu, tak byste věděli, že vyšla i spousta textů PRO UPRCHLÍKY.. o organizacích, které pomáhají… rozhovory s dobrovolníky, rozhovory s odborníky, repotáže o pomoci uprchlíkům a mnoho dalšího. Vždycky to jde, vytáhnout z těch všech textů jen něco a tvářit se, že je to celá tvář toho média…

  1. Jistě, ale samozřejmě záleží i na prioritizaci zpráv, jejich rozsahu atd. A pokud dáte na titulku křiklavé titulky vyznívající jedním směrem, uvidí je násobek lidí proti části o regionech.