Metodické pokyny pro návštěvy prezidenta ČR na základních a středních školách

Naší usilovnou investigativní prací se nám podařilo zajistit důvěrný materiál ministerstva školství, který byl na podzim loňského roku rozeslán na všechny základní a střední školy v České republice. Nese název „Metodické pokyny pro návštěvy prezidenta České republiky na základních a středních školách“ a jeho naplnění se stalo prvořadým úkolem především v krajích, kam prezident skutečně zavítá během svých spanilých jízd po regionech.

Největší pozornost je v dokumentu věnována pasáži, kde jsou podrobné instrukce pro žáky a studenty, jak postupovat ve chvíli, kdy prezident zavítá na jejich školu, především otázkám, které mají být prezidentovi ze strany studentů a žáků položeny, aby byl zajištěn hladký průběh setkání. Z dokumentu citujeme:

Paragraf 45:

 1. Studenti jsou povinni položit během návštěvy prezidentovi nejméně pět spontánních a nepřipravených dotazů ze seznamu, který obdrží od tiskového odboru kanceláře prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka s předstihem 3 kalendářních dnů.
 2. Pokud by nebyl seznam dle bodu a) zaslán, studenti a žáci budou spontánní a nepřipravené dotazy vybírat z níže uvedeného seznamu obsaženého v bodě f.

c) Třídní učitel zajistí vytištění všech dotazů, jejich vystřižení na krátké nenápadné papírky a jejich distribuci mezi studenty.

 1. Třídní učitel zajistí, aby se studenti své otázky naučili nazpaměť, ale pro jistotu je budou při setkání předčítat, aby nedošlo k nežádoucí chybě a dezinterpretaci dotazu, pokud by méně schopní studenti nechápali jeho smysl.
 2. V případě sabotáže pokládání otázek ze strany některého studenta, bude tento potrestán sníženou známkou z chování, v případě závažného prohřešku pak vyloučením ze školy.
 3. Seznam spontánních nepřipravených dotazů pro studenty:

Vážený pane prezidente, kdo je podle vás nejlepší prezident v dějinách naší země, a proč právě vy?

Vážený pane prezidente, kdo je podle vás nejhorší premiér v dějinách naší země, proč právě Bohuslav Sobotka, a jak se ho zbavit?

Vážený pane prezidente, kdy se Jiří Ovčáček stane ředitelem České televize a Českého rozhlasu?

Vážený pane prezidente, v našich řadách se bohužel najdou i některá individua sympatizující s pražskou kavárnou. Lze věřit v jejich nápravu, nebo by měla být vyloučena z našeho soudružského kolektivu?

Vážený pane prezidente, proč jsou portréty prezidenta, které visí v našich třídách, tak malé?

Vážený pane prezidente, jeden z našich učitelů řekl, že prezident Putin je gauner. Je třeba to hlásit na policii?

Vážený pane prezidente, vaším zpěvem naší národní hymny s panem docentem Konvičkou začínáme u nás doma u videa každý den. Neplánujete nějakou podobnou demonstraci národního odhodlání a boje za naši nezávislost i v našem regionu?

Vážený pane prezidente, můžete nám potvrdit, protože jistě disponujete těmi nejtajnějšími zdroji, že naše bezpečnostní složky jsou pouze v žoldu amerických tajných služeb, a proto váš kancléř Vratislav Mynář nedostal prověrku, kterou k ničemu nepotřebuje?

Vážený pane prezidente, také byste chtěl usilovat o to, aby se ruština stala povinně vyučovaným jazykem už od základní školy?

Vážený pane prezidente, tady jsem si dovolil pár přepálených švestiček z naší zahrádky.

Zbylé dotazy byly zaznamenány ve vysílání České televize v pořadu 168 hodin. Zaprodané, zkorumpované, hnusné, nepřející, záškodnické, manipulativní, propagandistické, odporné České televize.

 

Související: Icebreakery Miloše Zemana pro zahraniční návštěvy

 

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

5 komentářů

 1. Předem se musim označit ,jako nepříznivec(slovy V.Klause)pana Zemana.Tomuto člověku chybí jakákoliv sebereflexe a jako presidentovi zásadní věc a to je noblesa.
  Ale k hovadině ve Valdicích.Pokud to někdo nenatáčel na mobil,tak bych uvítal vidět celé to panoptikum nesestříhané.To,aby byla vyloučena manipulace s natočeným materiálem.
  Stejně jako vy,nechápu naprostou osobní nesvobodu a tězkou manipulaci studentů,kteří si u tzv.učitelského sboru nechtěli dělat zle.Drsně řečeno,pí profersorku ať zaměstná cirkus ve cvičení opiček.
  Nomohu se smířit s neustále opakovanými pokyny,co jsme si zvolili,to máme.Přece nikdo,vyjma diktátorských režimů,si nemůže myslet že voliči mohou něco ovlivnit.Záleží na úrovni vrcholných politiků.Ale ty nevybíráme my ale politické strany.

  • Mýlíte se. Volby jsou v demokracii její mocný prvek. Prezidenta jsme zvolili. Každý hlas má stejnou váhu. Jak toho co má jen selský rozum, tak i toho kdo se domnívá, že je zřetelně chytřejší než všichni okolo. Blbí jsou jen ti co to nepochopili a říkají, že nemá cenu k volbám chodit. Cenu to nemělo za komančů a všichni tam pokorně chodili, protože měli strach tam nechodit.

 2. Myslím si, že podstata toho co je uvedeno je vytvořena hned od začátku života těchto studentů. V předškolní době jsou děti uloženy do hlídacích zařízení, ještě před tím, kdy je má na starosti maminka na mateřské, tak docela často posadí dítě před obrazovku a má pohov. Dítě zírá a zírá.Když jde do školy tak dostane mobil aby mohlo být kontrolováno, ale také má možnost komunikovat s kýmkoliv v krátkých holých větách.Možná až do tohoto věku, kdy je na střední škole nepřečtlo jedinou knihu, protože i požadované obsahy t.zv.povinné četby najde na inetu. Přednost se dává písemným zkouškám, kde označí jen ano nebo ne.
  Mobilní telefon s internetem nedá celé mládí z ruky a stále „mobiluje“ Rodina se doma nepotkává a když se tak stane, každý si hledí svého, baví se sám s mobilem.
  Může se někdo divit, že to v té škole bylo tak jak je popsáno ? Vždyť se neumíme ptát a tak i u toho jsme jen figurky, které se ani nedokážou naučit předepsanou roli. J to dílo dospělých a občas se sklízí ovoce. Vždyť časti i ti, kteří v TV vedou rozhovory se ptát neumí a proto ani neumí poslouchat a tak jen skáčou do řeči. A najednou bychom chtěli, aby to někdo uměl? Konečně i ta otázka na presidenta jak odvolat předsedu vlády byla jedna z těch stupidních.

Napsat komentář