Muži z Maxima maj krátký pera

Moje kolegyně Lenka Petrášová napsala na Vitalia.cz text o společenských časopisech pro ženy a pro muže. V celku dost nevinná záležitost. Nicméně redaktorů časopisu Maxim se bůhvíproč dotkla na citlivém místě. A tak se jí rozhodli pomstít.

Mladší generace asi netuší, jaké texty vycházely před lety v Rudém právu. Maxim jim poskytne ideální studijní materiál. Dehonestační pamflet přes celou stranu vytištěný v březnovém čísle, napsaný anonymně pod kolektivním podpisem  „Muži z Maxima“ (zřejmě tam jeden člověk na stvoření textu nestačí) – jedna velká uražená ješitnost projevovaná exaltovaným vršením nic neznamenajících slov, které zakrývají nesmyslnost útoku, vytahování soukromých historek, kontaktní údaje na pranýřovanou osobu s výzvou čtenářům, aby ji zaplavili zřejmě podobně pohoršenými mejly. Jak podle estébácké příručky (větší rozlišení dostanete po kliknutí na obrázek).

Vzhledem k tomu, že už tu není vládnoucí strana, která by nutila novináře k podobným praktikám, musí za tím být něco jiného. Nabízí se, že to bude kvůli stresu z klesajícího nákladu (Maxim už dávno nemá oněch 170 tisíc čtenářů, kterými se chlubí), ale to by to nepojali tak osobně. V případě tvůrců obrázkového časopisu, který je určený k onanii nad umělohmotnými karikaturami žen přitaženými za všechny tělesné tvary Photoshopem, se tak spíš nabízí vysvětlení psychoanalytické. Chlapa, který je srovnaný sám se sebou, rozhodně nerozhodí chytrá a atraktivní ženská s nadhledem. V tom musí být nějaký mindrák, který potřebuje podrbat. Pak připadá v úvahu jediné logické vysvětlení. Muži z Maxima jsou nejspíš muži s minimem – mají krátká pera, krátké propisky a tupé tužky.

Omlouvám se všem, kterých se dotknu následujícím silným vulgarismem, který skutečně nepatří do mého běžného psaného projevu, ale proč uhýbat. Doporučuji Mužům z Maxima, aby si přestali lhát do kapsy, pojmenování problému je v psychoanalýze začátkem a podmínkou úspěšné léčby. Současný slogan svého časopisu „Nejlepší zábava pro muže od stvoření ženy“ by měli změnit na příhodnější: „Čím menší péro, tím větší čurák.“

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

19 komentářů

 1. Maxim občasně již několik let kupuji a pochybuji, že to bylo myšleno až tak vážně (ovšem tento díl nemám, článek jsem nečetl).

  Musím však říct, že vlastně reagujete na jejich „negativní reakci“ úplně stejně (podle Vás) uboze. Výsměch… :)

 2. Souhlasím se Sedem. Občas si Maxim taky na dlouhé cesty po republice koupím a málo co je v něm myšleno vážně. Jde hlavně o to, pobavit. Už jen ty kompozice, článek o vietnamských partyzánech a v něm jako ilustrace polonahé plastické holky. Nad tím se nelze nepousmát :)

 3. Pánové, já fakt nevím, jak to bylo myšleno, hodnotím jen to, co vidím. Jestli vám tohle přijde zábavné, vymlouvat vám to nebudu.

  A vžijte se do mé situace, o kolik to mám proti těm Maximákům těžší. Vždyť já ani nevím, o kom píšu! :)

 4. Pánové, Maxim jsem zkusil přečíst asi tak dvakrát a zjistil jsem, ýe jejich úroveň vtipu je tak nízká, že bych potřeboval lobotomii, aby mi ty trapné frky přišly alespoň trochu vtipné.

  Díky tomuto článku uř vím, že autoři Maxima si asi tu lobotomii nechali udělat… :)

 5. […] Simindr.cz » Muži z Maxima maj krátký pera simindr.cz/muzi-z-maxima-maj-kratky-pera/ – view page – cached o společenských časopisech pro ženy a pro muže. V celku dost nevinná záležitost. Nicméně redaktorů časopisu Maxim se bůhvíproč dotkla na citlivém místě. A tak se jí rozhodli pomstít. […]

 6. Ahoj,neda mi to, ale musim se vyjdrit k vasemu clanku. Protoze vsechny hochy z Maxima znam velmi dobre, uvadim presnejsi udaje: 15 cm, 14 cm, 27 cm, 16 cm, 15 cm, 8 cm, 18 cm, 19 cm, 21 cm, 14 cm a 17 cm. Co se tyce Lenky Petrasove, tu znam take dost dobre – sirka 8 cm, vyska 12 cm, hloubka 24 cm. Jen ti hosi z Maxima jsou hezci.

 7. Paní Jarko, jen s tím rozdílem že paní Petrákovou neznám a hochy z Maxima velmi dobře – naprosto s vámi souhlasím :-)
  A k článku: výrazy jako Dehonestační pamflet, Exaltované vršení – nemaj chybu:-) Po ránu jsem se fakt od plic zase po delší době zasmála :-)

 8. Víte, celý tenhle článek je tak trochu napsaný, jako kdyby ho napsal někdo, kdo pravidelně přispívá na feministky.com; prostě stejný styl psaní.

  Nicméně, k pointě. Maxima čtu a kupuji a nemyslím si, že to bylo myšleno zase tak moc vážně.

 9. Chudák ženská, tak slabá, že se sama nedokáže bránit…
  Být na jejím místě, tak jsem nasraná na Vás než na Maxim, protože z ní děláte slabou krávu.
  Omlouvám se všem, kterých jsem se dotknul tím silným vulgarismem, který skutečně nepatří do mého běžného psaného projevu.
  Ale nemůžu nic jiného než souhlasit s textem v Maximu, text paní Petrášové patří do jejího blogu, ne do medií, opravdu nešlo o žádnou analýzu ani výzkum…

Napsat komentář