Moje kolegyně Lenka Petrášová napsala na Vitalia.cz text o společenských časopisech pro ženy a pro muže. V celku dost nevinná záležitost. Nicméně redaktorů časopisu Maxim se bůhvíproč dotkla na citlivém místě. A tak se jí rozhodli pomstít.

Mladší generace asi netuší, jaké texty vycházely před lety v Rudém právu. Maxim jim poskytne ideální studijní materiál. Dehonestační pamflet přes celou stranu vytištěný v březnovém čísle, napsaný anonymně pod kolektivním podpisem  „Muži z Maxima“ (zřejmě tam jeden člověk na stvoření textu nestačí) – jedna velká uražená ješitnost projevovaná exaltovaným vršením nic neznamenajících slov, které zakrývají nesmyslnost útoku, vytahování soukromých historek, kontaktní údaje na pranýřovanou osobu s výzvou čtenářům, aby ji zaplavili zřejmě podobně pohoršenými mejly. Jak podle estébácké příručky (větší rozlišení dostanete po kliknutí na obrázek).

Vzhledem k tomu, že už tu není vládnoucí strana, která by nutila novináře k podobným praktikám, musí za tím být něco jiného. Nabízí se, že to bude kvůli stresu z klesajícího nákladu (Maxim už dávno nemá oněch 170 tisíc čtenářů, kterými se chlubí), ale to by to nepojali tak osobně. V případě tvůrců obrázkového časopisu, který je určený k onanii nad umělohmotnými karikaturami žen přitaženými za všechny tělesné tvary Photoshopem, se tak spíš nabízí vysvětlení psychoanalytické. Chlapa, který je srovnaný sám se sebou, rozhodně nerozhodí chytrá a atraktivní ženská s nadhledem. V tom musí být nějaký mindrák, který potřebuje podrbat. Pak připadá v úvahu jediné logické vysvětlení. Muži z Maxima jsou nejspíš muži s minimem – mají krátká pera, krátké propisky a tupé tužky.

Omlouvám se všem, kterých se dotknu následujícím silným vulgarismem, který skutečně nepatří do mého běžného psaného projevu, ale proč uhýbat. Doporučuji Mužům z Maxima, aby si přestali lhát do kapsy, pojmenování problému je v psychoanalýze začátkem a podmínkou úspěšné léčby. Současný slogan svého časopisu „Nejlepší zábava pro muže od stvoření ženy“ by měli změnit na příhodnější: „Čím menší péro, tím větší čurák.“

19 komentářů