Odpověď je jednoduchá. Proto, aby se o nich mluvilo. O tom, které to jsou, jestli jich nemá být víc, jestli nemají být jiné místo těch původních. A slova plynou a jsou stejně k ničemu, jako vláda. Až na to, že vláda ví moc dobře, co dělá.

Jedná se o klasické odvedení pozornosti, jak podle příručky. Lidu se předhodí marginální kost, nad kterou se argumentačně popere, a až se dostatečně vysílí zbytečnou diskusí, to podstatné bude schváleno a na protesty nezbyde ani síla, ani přesvědčení – vždyť jsme už prodebatovali svo­je.

Představme si, kdyby vláda navrhla sjednocení DPH bez výjimek. Jak by probíhala debata? Mluvilo by se především o tom, jestli je to potřeba, jestli to má smysl, že je to především zdražení velké části podstatných služeb a zboží využívaných většinou společnosti o skutečně výrazný skok. Že se jedná o nejpohodlnější daňový příjem vykrývající obrovské ztráty děravého a zkorumpovaného systému tím nejjednodušším způsobem. Vláda získá dodatečné zdroje, navzdory předvolebním slibům stran, ztlumí tlak na skutečnou reformu rozpočtů a potírání korupce, získá prostředky na nekoncepční a nesolidární a privátnímu sektoru nahrávající a tedy ve své podstatě zbytečnou, drahou, ne-li zločinnou „penzijní“ „reformu“. A co víc – zatíží zbytečným a dost nepříjemným způsobem nejchudší a střední třídu ve chvíli, kdy se nejbohatším lidem a firmám v posledních letech dramaticky snížily daně, které teď pochopitelně chybí.

V každém případě by obhajoba takového kroku nebyla tak snadná jako teď, kdy veřejnost může diskutovat o něčem úplně jiném a marginálním. Nikomu nevadí, že výjimky pro daňové poplatníky v konečném důsledku nic neznamenají. Možná se dotknou konkrétního sektoru, ale jestli někdo zaplatí míň na zelenině a nebo víc na ovoci, je celkem jedno. Zdražení ve stokorunách měsíčně bude kompenzováno pár drobnými – jestli na chlebu, nebo rohlících (proboha, copak takhle má vypadat debata o daních?! nechybí vám v tom zákon o koblihách?!), nebo knihách, je v posledku nicotné. Především jde o to, že sjednocovat DPH tímhle drsným způsobem, rychle a bez jakékoliv skutečné veřejné diskuse, ve chvíli, kdy téměř celá Evropa má více sazeb, je podraz neskutečných rozměrů. Pardon, naprosto skutečných rozměrů 56 miliard.

A tak milí přátelé, kteří se teď tak vášnivě přete o to, jestli má smysl udělat výjimku z vysoké sazby DPH pro knihy, zkuste na to jít jinak. Třeba tím, že začnete říkat, že sjednocení DPH obhajované zcela nevýhodnou a nesmyslnou penzijní reformou je nesmysl a okrádání lidí pro to, aby panstvo mělo z čeho brát na svoje pochybné kšefty. O nic víc totiž v podání těch pacholků nejde.

7 komentářů

  • Tak k tomuhle bych si dovolil jednu připomínku: DPH jako taková je daň, kterou jsem ochoten tolerovat a sjednocení sazeb (nediskutuji o výši sazby) vítám. Vítal bych ho i bez penzijní reformy (kde s Vámi v mnohém souhlasím) a to z toho prostého důvodu, že DPH postihuje spotřebu – tedy něco, co mohu a nemusím (do určité meze), zatímco daně z příjmu postihují motivaci k vytváření hodnoty. Osobně bych viděl DPH 15–20% na všechno – bez pardonu pro kohokoliv. Bohužel s Vámi musím souhlasit, co se týče závěru článku – skutečných 50milokaček v háji. Špatný na tom je, že nemůžu říct, že už jsem přišel v životě o víc, protože tohle se mi teda ještě opravdu nepovedlo.

  • Já ten pohled na DPH beru. Ale neberu ten krok v současné situaci, v současných, přesněji českých podmínkách a při českém systému a jeho zneužívání. Mně se nelíbí trend – oslabovat daňovou zátěž horních pár x tisíc a přenášet je na „všechny“. Což znamená, že na ty, co nejsou schopni se dobře bránit – nemají na daňové poradce, nemohou si nic dát do nákladů, nemají žaludek ani schopnosti na obcházení systému. Být teď kuchařkou ve školní jídelně, která přišla o dvacet procent příjmu meziročně, zvedne se jí DPH při současném růstu cen dalších vstupů, hlavně energií, a která živí dvě děti, fakt nevím, co bych dělal.

  • Daň z příjmů FO a PO tvoří jen cca 9+8% příjmů státního rozpočtu a nemá smysl ji zvyšovat, tam totiž není co urvat. Když se zvýší daň pro firmy, prostě půjdou okamžitě jinam, propustí zaměstnance a ve skutečnosti výnos z daní (zaměstnanost, atd.) poklesne. Také není pravda, že by po snížení daní z příjmu klesl výběr do státního rozpočtu, právě naopak.
    Jediná dobrá cesta jak z krize ven by nebylo ani ono zvýšení DPH, ale prostě omezit výrazně státní zakázky, úředníky, a jiné, prostě mnohem více kapitalismu. Ale málokterá mafie bude hlasovat pro to, aby sama sebe omezila, včetně té státní. Navíc „posílení kapitalismu“ a omezení moci a přerozdělování státu je politicky zcela neprůchozí, byť jediné funkční řešení.

  • Jasně, že je to podvod na druhou (DPH + důchody). Nechápu, proč na sobotní demonstraci přišlo jen zhruba 1.000 lidí. Co dělají ti ostatní, kterých se dotkne? Spí? Rekreují se? Nebo jsou vážně tak hloupí a budou protestovat, až skončí s holým zadkem pod mostem?

  • Vadí mě jedna věc. U nás ukradne politik nebo jeho sluha několik i desítek milionů a dostane max.pokárání.Tím vzrůstá nenažranost politiků a i různých podnikatelů.
    Než vláda zavede vyšší daň, tak ať si odhlasují Zodpovědnost za svoje chování a jednání. V případě trestního oznámení odstoupení za všech funkcí.Svojí odvolatelnost x tisíci podpisy.
    Pro vládní a státní úředníky rovněž i pri náznaku trestního postupu.Daleko vyšší tresty za korupci.stejné podmínky při práci jako mají ostatní pracující, žádnou imunitu.
    Pokud si tohle odhlasují , pak jsem i pro vyšší DPH.
    Co na to Pane Nečasy a Kalousku ?

  • Každý z Vás je nahraditelný. a na výměnu je tu lidí dost.