Server iDNES.cz má v podtitulu označení „Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na českém internetu“. A jeho sekce Ona.iDnes.cz (často jen mutace tištěné přílohy MF DNES) nese podtitul „čtení o ženách, jaké opravdu jsou“. Překvapí ještě někoho, když se na těchto stránkách objeví článek, v němž redaktorka přemítá nad tím, jestli se nestát luxusní prostitukou?

Tištěná MF Dnes i internetový iDNES.cz se už dlouho v některých svých sekcích profilují jako bulvární média a tento trend proniká i do hlavních zpráv a „vážnějších rubrik“. Od voyeuristického parazitování na dětském neštěstí jako v případu „týraný Ondřej“ až po zevrubné přílohy o milostném životě českých premiérů. V kontrastu k tomu pak stojí urputná snaha prezentovat se jako respektováníhodné, seriózní, profesionální, etické, duchaplné a kvalitní médium, která vyznívá stále více směšně. Redakce obou médií se totiž často úspěšně pokoušejí dosáhnout dna a leckdy se jim ho podaří dotlačit do ještě větší hloubky, než ve které leželo dříve.

Dalším z takových zdařilých pokusů se stal aktuální článek Budu společnicí a budu za vodou, který podává návod, jak postupovat, když si mladá dívka hodlá polepšit ve své finanční situaci – aby byla za vodou, pak de facto jen stačí zavřít oči a roztáhnout nohy. Hm.

Nic proti investigativní žurnalistice odhalující schovávanou část naší společnosti, o které se sice tuší, ale moc se o ní neví, nebo přinejmenším nemluví. Co však zaráží, to je hodnotové východisko, ze kterého se o těchto službách referuje.

Ve zmíněném článku se představí všechny výhody luxusní prostitutky (abyste rozuměli – pořád prostitutka, jen jde za větší peníze), lehce naťuknou nevýhody (nikoliv vážná rizika – zdravotní, bezpečnostní, psychická) a na případné výhrady jsou poskytnuta uklidnění – některé dámy to vlastně dělají rády, dokonce mezi námi máme i doktorku (nikoliv jako kontrolu, ale jako kolegyni prostitutku), jedna konkrétní dívka citovaná v článku svých zkušeností v tomhle směru nelituje, byť už danou činnost nevykonává atd. Prostě práce jako každá jiná, všechno má svoje, a tahle navíc fakt dobře nese.

A pokud by z celého článku někdo nepochopil, že vyznívá instruktážně a motivačně, tak ho snad přesvědčí aspoň poslední dva odstavce, postihující myšlenky autorky článku: „Pokud budu chtít být opravdu za vodou, bez sexu se prostě neobejdu. Dokážu-li tohle všechno překonat, mám vystaráno, říkám si. Když vidím na Starém Městě vystupovat krásnou mladou dívku z posledního modelu BMW, pak už se skoro ani nedivím, kde na to vzala. A říkám si, taky bych to mohla mít. Stačí se jen rozhodnout…“

Když to tak čtu, přemýšlím, že jestli by redaktorkám Ona.idnes.cz skutečně nebylo lépe někde v posledním modelu BMW na Starém Městě. Pak by totiž nebyly za vodou jenom ony, ale i čtenářská obec „nejdůvěryhod­nějšího portálu“ v zemi. Stačí se jen rozhodnout…

P.S. Předpokládám, že součástí nějakého brzkého vydaní MF DNES bude speciální DVD s názvem „Jsem společnicí afrického prince a jsem za vodou“.