Pomoc pro Haiti

Vloni jsme si z Dominikánské republiky přivezli tuhle kamennou krásku. Koupili jsme ji v „naší“ vesnici Las Galeras v malé umělecké galerii, kterou vedla Francouzska a která nabízela překvapivě pěkné věci, ne takové ty prvoplánově komerční záležitosti pro turisty. Majitelka nám prozradila, že soška pochází z Haiti.

Teď nám stojí na privilegovaném místě uprostřed pokoje a je nádherná. Je z jednoho kusu kamene, kterému tam říkali „riverstone“, tedy říční kámen. A jejím autorem je jakýsi César Paul právě ze zničeného Porte-au-Prince. Teď vzpomínám na to, jak jsme ji převáželi v příručním batohu letadlem, jak jsme ji museli ukazovat pasovým kontrolám, protože v letištních skenerech vypadal tenhle předmět zabalený v papíru, igelitech a ručníku notně podezřele. A jak se kontroloři vždycky doširoka usmáli, když viděli, co převážíme a pustili nás na palubu. A přitom to je hodně těžký předmět, a když se socha chytne za břicho nohama vzůru, pilota nebo letušku byste s tím hnali snadno jako s Herkulovým kyjem (zatímco deštník a dvě strašně nebezpečné kovové lžíce nám odbavili jako samostatné zavazadlo-obálku, které s námi letělo přes půlku zeměkoule, aby vyjelo na jezdícím páse v Praze-Ruzyni).

A teď je ta vzpomínka dost smutná. Ta těžce zkoušená země dostala další ránu. Prakticky o ní tady téměř nikdo nic neví, jen občas se objeví krátké zprávy o hladomorech, bídě, korupci a mrtvých. Teď zemětřesení. A přitom tam žijí lidé, kteří dokážou dělat takovéhle krásné věci, nebo psát tak úžasnou literaturu jako René Depestre, který zbásnil Chvalozpěv na ženu-zahradu.

Červený kříž už tam poslal svoje dobrovolníky a vybavení. Číslo účtu sbírající pomoc najdete i na jeho stránkách.

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

5 komentářů

  1. Martine, promiň, tenhle komentář je dost mimo, opravdu. Mně nezajímá, co se s tou pomocí dělo, co se s ní za rok bude dít. A jasně můžeš mít v mnoha ohledech pravdu, může to tak být i v mnoha jiných zemích. Ale teĎ na Haiti umírají lidé, nemají vůbec nic a někdo jim nějak pomoct musí. A jsou to povětšinou nevinní lidé a nechat je bez pomoci s tímhle argumentem, je příliš cynické a příliš jednoduché.

    Ve chvíli, kdy jde o to, aby někdo vůbec měl vodu, neřešim nic dalšího. A jsem přesvědčen, že Červený kříž, na případné výjimky, má smysl a pomáhá, jak může. To není o kýčovitém dojetí ani náhodou, sorry.

Napsat komentář