Redaktoři Lidových novin nechodili do školy

Číst o takové události, jako je připomínka šedesátiletého výročí osvobození koncentračního tábora, vyvolává řadu rozporuplných pocitů. Jednak úlevu, že je ta hnusná doba daleko za námi, jednak obavy, zda se lidem skutečně podaří zabránit tomu, aby se něco podobného opakovalo. Bohužel, při čtení včerejšího článku Lidových novin všechno přebil pocit, že tu někdo neví, o čem píše.

Vždyť posuďte sami: „Buchenwald byl jedním z nejhorších koncentračních táborů v Německu. V letech 1937 až 1945 do něj bylo deportováno čtvrt milionu lidí včetně téměř osmi tisíc Čechů a Slováků. Patřili k nim například Ferdinand Peroutka, Karel Čapek či Arnošt Lustig.“

Je hodně smutné, když si zrovna redaktoři Lidových novin pletou Karla Čapka, který zemřel před začátkem druhé světové války v Praze, s jeho bratrem Josefem, který Buchewaldem skutečně prošel. Oba Čapkové jsou totiž s historií Lidových novin neodmyslitelně spjati, proto skutečnost, že zrovna Lidové noviny původní zprávu ČTK doplní o podobný nonsens, je poněkud trapná. Přitom jde o znalosti na úrovni maximálně střední školy. Páni novináři!

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

Napište první komentář

Napsat komentář