Nejdřív jsem nevěřil svým očím. Pak jsem se hlasitě smál. Pak se zastyděl. A pak už mi bylo jenom smutno. Do chvíle, než jsem přiznal osudu, že vytvořil mimořádné umělecké dílo hluboce vyjadřující ducha doby a duši národa.

Došlo mi totiž, že onen obraz manželů Zemanových má svého předchůdce mezi legendárními obrazy historie a že má nakročeno sám se legendou stát.

american-gothic

Obraz Americká gotika (zdroj fotky) se dočkal mnoha interpretací a leckdo v něm najde nekonečně symbolických prvků. Ve fotografii Blesku pořízené Zbyňkem Pecákem či Márií Rušinovou (popisek je v tomto ohledu na webu Blesku nejasný) tomu není jinak. Chvíli se do něj v klidu zahleďte.

Ceska Gotika

Tryská na vás z toho obrazu kultivovanost, noblesa a esprit? Dynamika lídra a sympatický výraz prezidentského páru, který by měl sloužit jako inspirace a vzor národu, probouzet sebevědomí, rozdávat radost, úsměv a pozitivní emoce? Třeba něco takového?

A zatímco v Evropě a ve Spojených státech vyšlechtění guruové politického a byznysového života rozdávají thymolinové úsměvy na všechny strany, sálá z nich energie a síla, český prezidentský pár nastavuje fotoaparátům umakartový výraz rezignace, únavy a trpné povinnosti, jakkoliv jsou svědky slavnostního, významného a šťastného okamžiku v životě své dcery (předání maturitního vysvědčení). Český prezident s manželkou stojí a tváří se, jako by byli první odsouzení po amnestii, a jejich suita jako spolupachatelé s menšími tresty. Odsouzení zřejmě před americkým soudním tribunálem, na který odkazuje vlajka s hvězdami a pruhy (zde je symbolika obrazu zatím nejasná), za ostudné naplňování role, ve které mají být reprezentanty národa, který si je pro tento účel zvolil. Bohužel, odsouzeni a potrestáni nejsou oni, jakkoliv to tak z obrazu vypadá, ale ten, kdo na obraze chybí, tedy právě národ, který si je zvolil až příliš k obrazu svému.

Protože pokud prezidentskou reprezentací myslíme zosobnění národních hodnot, pak těžko hledat adekvátnější představitele. Špatně střižený oblek, vyšeptalá barevnost, neadekvátní šaty, odevzdaný postoj, vidlácký výraz navozující jistotu deprese a sklíčenosti, podrývající odhodlání a chuť do života. Byl vyvolán stejný duch, jakého vzývají naše proslulé ponožky v sandálech, naše neschopnost správně držet v ruce nůž a vidličku, jedinečně české pikolko a recepty Ládi Hrušky, seprané džíny a tenisky v Národním divadle, nejapné žerty samotného prezidenta na zahraničních cestách (kdo jiný by v Německu nadšeně volal Alláhu akbar!),  prezidentská dáma v Normandii na fotografii státníků,  hradní ceremoniář byljsempřitom Forejt, který podnikl invazi tamtéž přímo do týlu Spojenců.

forejt

Knedlík a tlačenka jako první muž a dáma českého národa, jako zoufalství voličů přímé prezidentské volby, jako panelstory zateplená polystyrenem, díky němuž je bydlení pro masy rázem tak nějak útulnější. Český národ na hanbě vkusu a zatracen k neustálým návratům do sebe sama, utvrzován v malomyslnosti a nihilismu, rozpínající se Nicota, z hradního ostrůvku na nábřeží Vltavy stékající negativní deviace.

Aby bylo jasno, nesnáším módní policii, nepohoršuje mě, když někdo příliš nevládne vkusem, neřeším, pokud někdo trpí nadváhou či chatrným zdravím, přehlížím, pokud se někdo není schopen obléci přiměřeně situaci, nesměju se únavě a vyčerpání z pracovních povinností, od státníků nevyžaduji, aby se jejich obličej skvěle vyjímal na titulních stranách lifestylových časopisů. Ale obrazy jsou zrcadla, která umí mluvit, a sílu symbolů nelze podceňovat. Z toho, co symbolizuje tenhle obraz českého prezidentského páru, a dosud žádný jiný to nezachytil lépe, je mi však opravdu smutno.

Doplnění z 24. června 2014:

Text vzbudil velké vášně a diskuse a stal se záhy nejčtenějším příspěvkem v historii tohoto blogu. Nejviditelnější komentář připravil v Posledním slově Lidových novin z 19. června Tomáš Baldýnský pod názvem Jsme Zemanův národ, co smrdí květákem? a dnes 24. června na něj na Lidovky.cz reagoval Tomáš Klvaňa, svého času mimo jiné i mluvčí prezidenta Václava Klause, textem Vůči prezidentskému vidláctví jsem shovívavý o dost méně.

 

 

34 komentářů

 • To je opravdu dobré.Máte nesmírný dar, já vlastně nemám co k tomu dodat.

 • Podle mě má ten obraz ještě jeden rozměr: výběr té fotografie. Každý na některé fotce vypadá lépe a na jiné hůře a je jen na fotografovi (redaktorovi) jestli vybere spíše obrázek uctivý, nebo neuctivý. Ti čeští si zpravidla volí neúctu. Prezident národ nedělá, to národ dělá prezidenta.

  1. Myslím, že tady nejde zdaleka o neúctu…zatím jsem povedenou fotogfafii s naším panem prezidentem bohužel neviděla. Ale v něčem pravdu…národ dělá prezidenta!

 • Tribune, tahle obrana by jistě šla použít, ale při úplně jiné situaci – tady jde bohužel o fotografii v klidové poloze při oficiální příležitosti a za plného vědomí fotografování ze strany fotografovaného. Co je na tom proboha neuctivého? Jinak máte pravdu, národ má, co si vybral.

 • Češi jsou poznamenáni malomyslností, negativismem a jistou mírou lokajství, snad proto sobě zvolili přímou volbou osobu k obrazu svému.

  Čechům chybí pozitivní příklad noblesy a gentlemanského chování. I obyčejný řemeslník má právo být gentlemanem, stejně jako panovník, pro nějž je to morální povinnost, bez níž není možné úřad vykonávat. To nám všem chybí.

  V roce 1948 se Češi vydali chybným směrem a kdyby tušili, že volí cestu věznic, teroru, nesvobody, legalizované krádeže, násilí, snad by se mohli této zkušenosti vyhnout. Dnes většinu národa tvoří lidé, pro něž je průměr normou a pro něž je důležitý pocit bezpečí být v davu šedých myší.

  A ješte jedna myšlenka: Čechy a Češi okradli sami sebe nejen hnotně, ale i o hodnoty, které jsou pro západ samozřejmostí.

 • Bože můj, chtěla bych taky někoho usměvavého a optimisticky vykročeného. Že je to klišé. Fajn, ale pořád lepší, než veřejné obrazy plné rozkladu a rezignace.

 • Opravdu, máme co jsme si zvolili. Já jsem se dokonce po prvním kole prezidenstkých voleb propůjčil k tomu, že jsem obesílal e-mailem asi 450 kolegů a kolegyň s agitací „Volte Karla“ Trpkou odměnou mi pak bylo shlédnutí první tiskovky pana prezidenta s „první slečnou“ paní Bohdalovou, zpěvákem panem Hůlkou a v pozadí se tyčíčím panem Nejedlým z Luk oil Aviation Czech. Tam neměl unavený výraz. To byl výraz mstivého muže rozzlobeného na všechny, kdo ho nevolili. Ten výraz zřejmě nezapomenu do smrti.

  1. Co takhle prvni tiskovka se slecnou slapkou co toci porno? Ale mela by hezke padnouci saty, takze by to bylo prijatelne.

 • Bohužel, nejen ono foto, ale i plykost komentářů Karlovo přívrženců, nedovoluje víc než oslovení: „Zeman, Zeman, Zeman…“. Jen málokdy se setkáváme se souslovím „Prezident Zeman“, toť je ta naše úcta ke hlavě státu. Ta naše hrdost, … Bohužel, povrchnost kritizujících rádoby mudrců a posměváčků, jim samým nedovoluje už z podstaty jejich neomylnosti, seznámit se z minulostí Miloše Zemana, jeho odvahou vystoupit proti komunistům, ale i seznámit se z jeho současnou prací. Pokud je demokracie vůle většiny, měli by jí ctít stejně jako já, ostatně Miloše Zemana jsem rovněž nevolil.

  1. Žádnou hlavu státu, ani prezidenta nemám. Pokud jde o funkcionáře, který byl bohužel zvolen, je o něm hovořeno stejným jazykem, kterým se vyjadřuje. „Pane Moravče, každý hajzl ví…“ – vypadlo dotyčnému z obličeje, jsa rozvalen v přímém přenosu z Lán. Je pak otázkou, kdo této společenské degradaci tleská!

 • Pravdu díte všichni výše komentující – leč, anžto foto vskutku „v klidové poloze při oficiální příležitosti a za plného vědomí fotografování ze strany fotografovaného“ soudím, že tak i ze strany fotografa, nelze tedy než pochybovat právě o jeho kvalitách a zkušenostech, samozřejmě aniž bych jej jakkoliv chtěla osočovat a podezírat ze zcela záměrného využití jeho „umu“ k ještě větší „popularizaci“ „mocnáře“. Ovšem nedá mi abych pozornost ctěného publika nenasměrovala k figurkám řady druhé: zleva – loutka v postoji „sakra zase mi někdo zhaftnul ty moje vodicí provázky“, dále následuje specifický a lehce zapamatovatelný škrobený výraz tajného agenta z béčkového filmu a na závěr – je to on? není to on? je to on !!! …velmi dobře rostlý a svou zbraň zcela záměrně odhalující – bodyguard … pánové a dámy vítejte nikoliv ve vidlákově (všem lokalitám takto nazvaným upřímná omluva), ale v provinční provincii ČESKO …

 • Nechci bránit Zemana (ani na fotkách ani v prezidentském úřadu), reaguju jen na ten odstavec s ponožkama v sandálech apod. Zapomněl jste zmínit používání Comics Sans při každé příležitosti. A že kuřecí řízek je levičácké jídlo a snowboard levičácký dopravní prostředek. Kdo nosí batůžek je nepřítel náhoda. Když se někdo obléká, jí či jinak chová způsobem, který je mu příjemný (aniž se ohlíží na módní trendy, ale zároveň aniž tím někoho obtěžuje) je pro morální elitu neúnosné. Je lákavé se k tomu přidat, zanadávat si a cítit se tak jako součást té elity. Přidat se k těmhle malým uprděným českým Hitlerkům, kteří se tváří jako obránci hodnot, ale ve skutečnosti rozsévají hlavně předsudky a nenávist. (Je mi líto, že tímto se nim vlastně řadím taky, se svým předsudkem vůči rozsévačům předsudků, ale občas se jinak nedá. Snad časem rozpoznáte noblesu od snobství, konstruktivní myšlení od negativistické kritiky negativismu, a doceníte hodnotu tolerance.)

  1. To jste smíchal dost věcí dohromady. Módní policie a „morální elita“ jsou naprosto mimoběžné světy.
   Klausovy kydy jsou snad natolik halucinační, že je nemohla brát vážně ani jeho klaka blahé paměti, zbytek národa se jim vysmál včetně „morálních elit“.
   Osobně bych nikdy nenadával lidem v sandálech s ponožkami, fanouškům Comic Sansu ani mamčám z mimibazaru připravujících pro manžu dort s kozama a pro mimíska kečupovou mňamku. Ani jsem vlastně nikdy nezaznamenal nenávist, ale opět jen nevěřícné kroucení hlavou či úsměv, maximálně obavu o psychické následky na manžovi a fyzické na mimískovi.
   Člověk nemusí být přes absenci vkusu nebo ignorování módních trendů buran. Tím se stává až ve chvíli, kdy získá pocit, že má nárok jít v sandálech s ponožkami do opery, páč máme přece tu demogracii že jo, a zrovna tak pokud tam přijde v ošoupaných džínách nebo nepatřičném kurvím kroji od význačného návrháře a okázale se při tom vysmívá ponožkářům, co jezdí do Chorvatska s paštikami. A stejně tak pokud dorazí v perfektním obleku a ožere se v loži propašovanou flaškou.

 • Češství a čecháčkovství je nekonečné téma; charakter a mentalitu národa zprznil bolševik za těch 40 let opravdu dost a bude trvat ještě hodně generací, než se vrátíme do normálu – jestli vůbec.
  Z profesionálního hlediska – je věcí fotografa a jeho osobnosti i přesvědčivosti, aby z fotografovaných vykřesal co se dá. Fotografem není jen ten, kdo cvaká spouští – pokud mám fotit lidi, musím s nimi nějak komunikovat. Těžko říct, jestli se o to pokusil nebo sklonil hlavu před autoritou…jestli měl nějaký prostor aby svoji práci udělal dobře nebo byl trpěn jako nutné zlo. To ví jen on…Fotit lidi, kteří by raději seděli u zubaře, není lehké. Státník by ovšem měl na takovou situaci být připraven, protože medializace je nezbytnou součástí jeho práce. A měl by také mít někoho, kdo dokáže říct NE dřív, než do oběhu pronikne takováhle fotka, proti které i Addams Family mají šmrnc a srší optimismem.

 • Myslím, že fotograf byl přímo donucen Schlafnbergovými nohsledy, dát tam tuto fotku aby zas, jako všude se presidentu Zemanovi mstili za to,ýe Karlika porazil. Ale zkuste si tam představit knižete?
  A aby ještě nedej Buh, něco musel vyjadřit

 • Tragédií tohoto národa je především nevědomost a slepota, že Schwarzenberg a Zeman jsou prakticky jedno a totéž, v ČR se nikdo žádné přímé volby obávat nemusí. Proto jsme odsouzeni být národem lokajů a podržtašek navždy. Takový národ nic jiného ani nezasluhuje.

 • Mně osobně přijde nejstrašnější kompozice té fotky. Takhle vidím svět po deseti pivech.

 • tolik k čecháčkovství. a pak je tu takzvané čechoslováčkovství pána Simkaniča – nosit drahá saka a myslet si, že jsem lepší člověk :-)

 • Aha, takže fotograf Blesku vyfotil Zemana s ženou v příšerné kompozici a toto zobrazení vyvolává s panu pisateli smutek. Nemělo by tedy spíše být hovořeno o nedostatcích fotografa? Pisatelův článek ve mně naopak tak leda vyvolává chuť obout si ponožky a sandály.

 • Korunovace v pompézní aréně španělského parlamentu v přímém přenosu. Hezká podívaná na kulturu nové monarchie. Všichni se snažili a všichni se přizpůsobili. Kamera si několikrát všimla asi vysoko postavené boubelky v polokruhu židlí, kousek od krále Filipa VI., navlečené v krátké světlé róbě nad tlustá kolena, tak do půlky tlustých stehen. Bože, bože ta soudnost. …Vlastně nevím, proč to sem píšu…

 • Podivejte, ta Zemanovic fotka je fakt hrozna, a Cameronovic naopak maji svih. Jenze kdyz je srovnam jako lidi (oba politiky znam z televize), vitezi u mne Zeman.

 • NE, NE, NE.
  NENÍ TO RELATIVNÍ, jak vypadá Miloš Zeman a jeho žena. Je to děs.
  Je to důsledek toho, že si děláme všechno lehoučké. Točíme teď rozhovory s maturanty z roku 1946. Mají pořád úžasné chování, mluvu, skladbu vět, písmo … Protože ve škole je tím dnes tak nepřípustným drilem kultivovali: naučili se tam chovat, mluvit, psát. Prostě museli, a bylo to tak dobře. My dnes nic nemusíme – a pak se rozčilujeme na zrcadlo, když nám ukáže křivou hubu.Ryba smrdí od hlavy. Dokud budeme mít za prezidenty a předsedy vlád ožraly a děvkaře, nic se nezmění. Cesta k tomu je jednoduchá a přetěžká – potlačovat burana v sobě a netolerovat buranství v okolí. Mám na to právo, nenechat se obtěžovat burany v rodině, v sousedství, v práci, v politice. Mám povinnost kultivovat ten svůj kousek světa.

 • Nevim,jak by na te fotce vypadal Karel Schwarzenberg v padnoucim saku a s tou prostitutkou, kterou si vydrzuje (ta co toci lesbicke pornou a se kterou podvadi svou zenu). To ze nekdo zastihne Zemana, jak vypada spatne na fotce o nem samotnem nic nevypovida. President Uruguaye Jose Mujica jezdi traktorem s otrhanymi botami, ale nepusobi tim nijak mene dustojne. Vadi nekomu, ze ze Zemana nesmrdi penize?

  1. „Karel Schwarzenberg v padnoucim saku a s tou prostitutkou, kterou si vydrzuje (ta co toci lesbicke pornou a se kterou podvadi svou zenu)“, a s Kalouskem v pozadí, na to by se také nedalo dívat.

   Není problém, že Zemana někdo náhodou zastihl jak vypadá špatně na fotce. Problém je, že Zemana nelze zastihnout jinak.

   President Uruguaye Jose Mujica a britský premiér David Cameron jsou na opačných pólech oblékání.

   Jsou ale autentičtí a hodnotní v tom, že z nich čiší energie, kterou inspirují a motivují občany své země.

   Bylo by inspirující a motivující mít prezidenta a první dámu, ze kterých čiší energie.

   Je zničující mít prezidenta, a první dámu, ze kterých čiší rezignace.

   1. Ja bych ale rad vedel, jaka energie pristi z Karla Schwarzenberga? Podle me je energie uplna hloupost, hlavni jsou nazory a postoje, ktere nema ani jeden. Kazdopadne Schwarzenberg „lezici, spici“ v tomto neni vubec jiny.

   2. Copak to, že někdo jiný by vypadal stejně špatně nebo hůř, něco na situaci mění?

 • Že by další oběť politického marketingu? :) Opravdu jsme dospěli tak daleko, že soudíme osobu podle toho, jak má nažehlené kvádro a ne podle toho, jak vypadá? Vážně máte raději politické herce-manekýny než ty co říkají důležité věci? :))) Opravdu je správná cesta tleskat, že ten americký nebo britský politický herec má sněhobílou košili i když lopatou háže hlínu? :)

  Není trochu nefér srovnávat v podstatě reportážní momentky s pečlivě vybranými a retušovanými agenturními fotkami, které prošly autocenzurou velkých mediálních domů? Naši novináři si bohužel udělali v poslední době téma z co nejvynalézavějšího způsobu jak zesměšnit našeho prezidenta, nicméně obávám se, že to zdaleka nejvíc vypovídá o našich novinářích, než o našem prezidentovi.