Jste zahlceni špatnými zprávami? Lezou vám už krkem zprávy o krizi, depresích a korupci? Máte pocit, že se na nikoho nemůžete spolehnout, všichni kradou, podvádějí, lžou, všechno se řítí špatným směrem, nic nefunguje tak, jak má? Možná je to oprávněný dojem, ale možná jen stačí změnit úhel pohledu, možná jen stačí vyhledávat jiná témata, jiné lidi, jinou inspiraci.

Naše firma Internet Info pořádá během roku hodně konferenčních akcí, dost možná jsme největší pořadatel akcí v segmentu IT, e-commerce a médií. Většinou jde o setkání nad konkrétními tématy s praktickými radami a zkušenostmi. Srozumitelné návody, příklady řešení, aplikace byznys postupů. To všechno je potřeba a sdílení know how, novinek a tipů nakopává podnikání dopředu.

Setkávám se však stále častěji s tím, že praktická část sama o sobě nestačí. Že lidé kromě ní prahnou i po tak těžko uchopitelných věcech, jako jsou motivace, inspirace, víra v sebe sama a ve svou práci, naděje, že nějaká činnost dává smysl a vede k úspěchu. V dnešní složité a nepřehledné době se právě tyhle pocity či přesvědčení často hledají a probouzejí nejhůře.

Ve mně samotném tenhle pocit vygradoval při přípravách posledního ročníku Křišťálové Lupy 2012, který se nesl v duchu ohlašovaného „konce světa“. Jakkoliv jsme si z celé věci dělali legraci, scénář se stejně nemohl vyhnout všem absurditám, které nám nachystalo společenské dění. A když satiře stačí jen opakovat to, co se ve veřejném prostoru děje, aniž by k tomu musela přidávat vlastní invenci, aby to bylo k smíchu i pláči zároveň, smysluplnost jakéhokoliv počínání si člověk pro sebe obhajuje už dost těžko.

Proto jsme se rozhodli, že nový ročník Křišťálovky už bude ve zcela opačném duchu, nesený tou nejpříjemnější atmosférou, kterou lze na jevišti zařídit (už se můžete začít těšit :). A stejně tak jsem chtěl tenhle chybějící pocit dostat i do nějaké odborněji laděné akce. To správné nakopnutí, potvrzení, že něco dává smysl, banální ujištění, že když se chce, tak při nadšení, odhodlání, nasazení a trpělivosti člověk může dojít k výsledku, ze kterého bude mít radost.

Rozhodli jsme se, že nebudeme jen ukazovat, co všechno nefunguje a na co si dát pozor. To je sice extrémně důležité, ale vlastně jednorozměrné a svazující imaginaci. Rozhodli jsme se naopak ukázat, že věci fungují, že světlo na konci tunelu skutečně existuje a že za každých okolností existuje šance uspět. Protože jsme přesvědčeni stejně jako Michal Horáček, který to tvrzení vetknul do názvu jedné své písně a dovolil nám ho použít i jako slogan pro naši akci, že „žijeme v nádherné době“. V době, která možná není ideální, ale umožňuje to, o čem se našim předkům ani nesnilo.

Rozhodli jsme se, že to místo velkých slov a obecných řečí raději dokážeme. A tak jsme připravili Business Inspiration Forum 2013. Těch důkazů je nakonec hned dvanáct. Dvanáct osobností, které ve svém životě už mají něco za sebou, které něco dokázaly a ze kterých můžete načerpat povzbuzení a inspiraci. Dvanáct příběhů o cestě k úspěchu, o překonávání překážek, o odhodlání a o tom, co všechno k tomu bylo potřeba. O tom, že podnikavost a touha něco dokázat jsou víc než nadávání na poměry.

BIF13

Našimi hosty, se kterými si bude na jevišti Klubu Lávka povídat Petr Koubský, nebudou jen podnikatelé a byznysmeni. Ale lidé mnoha zájmů a schopností, kteří často dokázali uspět ve více oborech.

Michal Horáček má za sebou ojedinělé úspěchy jako hráč, novinář, podnikatel, textař i básník. Profesor Martin Hilský přeložil kompletní dílo Williama Shakespeara, ale kromě toho je to jedinečný znalec anglické literatury, pedagog, úžasný vypravěč a jeden z mála opravdových gentlemanů. Tereza Svěráková je označována za nejúspěšnější ženu české reklamy s mnoha cenami, přitom si od všeho pozlátka dokáže udržet pozoruhodný odstup. Jaroslav Zeman postavil na nohy továrnu Detoa na dřevěné hračky v regionu, který mu za to asi nepřestane být vděčný, i proto ho lidé volí do čela radnice v Albrechticích v Jizerských horách a v posledních volbách ho zvolili i do Senátu. Jiří Konečný rozjel byznys na elektronických součástkách, dává práci mnoha desítkám lidí na Zlínsku a zároveň prokopává cestu novým dimenzím digitálních domácností. Zbyněk Frolík z Linetu nebo Daniel Ťok ze Skanska jsou slavné celebrity českého byznysu, a přitom jsou aktivní ve zlepšování podnikatelského prostředí u nás. Václav Dejčmar roztáčí globální byznys s miliardovými obraty a zároveň podporuje tak důležité a de facto nekomerční aktivity, jako je Centrum současného umění DOX. A podobně jako jiný investor Pavel Šťovíček podporuje začínající podnikatele a startupy. Jakub Mahdal je zase příkladem toho nejnadějnějšího, co v českém byznysu s novou generací přichází a má šanci prosadit se v globálním prostředí. Jako symbolickou třešničkou na dortu jsme oslovili Silvii Dymákovou, která má silnou zkušenost s odvrácenou stranou podnikání, protože natočila už dnes slavný film Šmejdi. I ona je však především pozitivním příkladem toho, že i s tím nejhorším se dá bojovat.

Je to skutečně pestrá a osvěžující mozaika osudů a zkušeností, které není příležitost slyšet každý den. Vám se to ale podaří už za měsíc, 21. května 2013 v Klubu Lávka u Karlova Mostu na Business Inspiration Forum 2013. Jestli se chcete nechat nabít pozitivní energií a intenzivním zážitkem, pak se určitě uvidíme. Budu se těšit.