Probrat se tou hromadou fotek z loňské Ameriky není snadné. Proto taky fotky na webu přibývají pomalu a neochotně. Takhle při Silvestru jsem se přinutil probrat San Francisco, jeden z nejpříjemnějších zážitků za mořem. Naprosto neodolatelné město. Až když jste v něm pochopíte, proč se tam během historie stalo, všechno co se stalo. Prostě se to muselo stát.

Všechny fotky ze San Franciska najdete ve Fotogalerii

Už vjezd do města stojí za to. Mostu se skoro nevyhnete, to byste museli přijíždět z jihu po pobřeží. My vjížděli po Oakland Bay Bridge ze směru Berkeley, takže jsme jeli po horním patře, ve spodním jezdí auta v opačném směru z Friska ven (po tom mostě v Absolventovi jel Dustin Hoffman – taky jel po horním patře, aby ho mohla kamera snímat, ale přesto se tvářil, že jede na univerzitu do Berkeley. A kampus univerzity v Berkley se stejně točil v UCLA v Los Angeles, no prostě film :).

Mrakodrapy z mostu jako na dlani. Tuhle fotku mám hodně rád.

A kopce, prudce nahoru, prudce dolů a do toho koleje tramvají, prostě legenda (Bullitův případ a tak). A věděli jste, že auta ve Frisku musí mít povinně vytočená kola, pokud stojí ve směru kopce? Tak aby nesjela dolů, takže musí být vytočena do obrubníku.

Čínská čtvrť. Není potřeba dodávat nic dalšího. Snad jen, že jak jsme z ní vycházeli, úplně náhodou, protože město jsme neznali, vyhodilo nás to doprostřed kdysi beatnického centra a dnes hodně živé části města na křižovatku Brodwaye (ano, i v SF mají Broadway) a Columbus Avenue, kde sídlí další legenda – City Light Bookstore.

Ano, to je ono.

A Broadway žije intenzivním nočním životem, bary, kluby, sexy oblečky, málo oblečků a tak

Ikony amerického style of life. Chevrolet, Pontiac, Bush a nad tím vším vlajka…

Luxusní graffiti na jedné z garáží.

Městská radnice. Tady zastřelili radního Milka, pokud jste viděli ten film s Seanem Pennem.

Od radnice ovocným trhem směrem k centru města. Je to Truth.

V Lásce nebeské by řekli, že tohle je „dodgy end“. Zašlá sláva a pochybná pověst.

Ale stále moc příjemná atmosféra a čím blíž přístavu, tím živější a veselejší.

No co k tomu říct. Tuhle fotku miluju, pro mě je esencí tohohle města.

Jak vidíte, slavné sanfranciské tramvaje jsou na ruční pohon. Tedy aspoň občas. Na konečné, kdy je potřeba otočit je zase do toho správného směru. Jinak přes kopce je táhnou kabely.

I to je San Francisco. A hned vedle toho největší obchoďák Macy's.

Prostě jedno ze srdcí města – Union Sqare.

A zase čínská čtvrť, tentokrát za denního světla.

Tohle byla hezky symbolická fotka pro rok 2008 – červená pro Bushe.

Jedna z nejznámějších staveb v San Francisku. Transamerica Pyramid – podívejte se na ní na Mapách Googlu. Tam je krásně vidět, že nekecaj a že je to opravdu pyramida.

Prostě krása.

Zapadající slunce si na nábřeží umí skutečně pohrát.

Pyramida a Pier 9 (pier je přístavní molo a jsou očíslované).

Procházka po nábřeží je jedním z nejpříjemnějších zážitků, které dokáže San Francisco nabídnout.

Nejslavnější je celkem pochopitelně Pier 39, protože na dřevěných pontonech tu mají svůj domov lvouni. Je to pro ně přirozené prostředí a dívat se na ně je atrakce pro davy lidí. Samci pořád bojují o privilegovaná místa na pontonech a to je potom skutečně na co se dívat.

V opačném směru se můžete ohlédnout za vězením Alcatraz. A můžete si koupit i hliníkovou lžíci a hrnek a můžete si pak připadat jako Al Capone.

Tohle byl nejjasnější pohled na slavný Golden Gate, který se nám podařil. Večer bývá jasno, ale ráno přijde pověstná přímořská mlha a zůstane z toho tohle, byť všude kolem je čisté nebe.

Víc prostě vidět nebylo 🙂

Crookedest Street. Nejkřivolačejší ulice na světě. Marketing prostě Američanům jde skvěle. Tohle musíte projet, jinak nemůžete říct, že jste byli v San Francisku. Tak jsme to projeli. Jízda tramvají je ovšem větší zážitek.

Ale je fakt, že my jsme cabriolet neměli.

Ale je odsud fajn výhled. A někde za zády, pár kilometrů odsud je ten Golden Gate celý v mlze.

Stejně je ta tramvaj lepší. Jen musíte dát pozor, když v protějším směru jede druhá a vy se mačkáte na schůdcích ze špatné strany a na zádech máte batoh a jede to blízko a vůbec je to super.

Pohled z takzvaných Twin Peaks směrem na střed města. Golden Gate je hodně po levé ruce, Alcatraz je taky vlevo od kraje fotky, ale jen těsně.

A tady je to přiblížené. Vlevo je špička pyramidy, dole pod ní trochu vpravo kupole radnice, hlavní třída vedoucí k přístavu (na ní je taky ta konečná tramvaje, kde řidič otáčí vagón), Financial District a pak už Oakland Bay Bridge, po kterém jsme přijeli, který vede na malý ostrov a pak prudce zatáčí doprava na pevninu do Berkeley.

A já bych neváhal ani minutu a jel bych hned.

Všechny fotky ze San Franciska najdete ve Fotogalerii

6 komentářů