Je pozoruhodné, jak v mediálním hitu „nový Radiožurnál“ selhávají úplně všichni. A „divá Bára“ teď obchází domácnosti jako další z přízraků nevyvinuté české mediální krajiny.

Co všechno je špatně?

Změny v Radiožurnálu:

 • revoluce uspěchaná, tudíž nepůsobí koncepčně, promyšleně, za tak krátký čas určitě nevznikla nějaká analýza současného stavu a cílového stavu, vize je nejasná (Tachecí: „chci kvalitnější rádio, nemám konkrétní cíl“), zvolené prostředky přinejmenším diskutabilní (rychlé vyhazovy, sázka na problematické a neblahým profilem zatížené persony (opravdu těžko se vyhnout tomu, že taková Halina P. je vskutku zatížena svým profilem neblaze, i kdyby to mělo být jen v přeneseném slova smyslu), a tak program nenese zdůvodnění a změny přesvědčivost
 • revoluce navíc opravdu hodně špatně „komunikovaná“, mediálně nepřipravená, prostě nešťastně zvolená léčba šokem

Barbora Tachecí

 • není divu, že kvůli výše uvedenému je reprezentant změny, šéfka Barbora Tachecí, snadným terčem, ale jsou to spojité nádoby – nebýt toho, že je podle všeho špatnou manažerkou a na něco podobného nemá, tak výše uvedené nevznikne
 • je zřejmé, že dlouhý pobyt v mediálním prostředí (Tachecí byla i tiskovou mluvčí!) ještě neimplikuje zkušenost (myšleno schopnost adekvátní reakce). Opravdu se hodně divím, že tak „zkušená“ osoba v Dobrém ránu nedokázala klidně, věcně reagovat, utlumit vášně, přesvědčit klidem a rozvahou – ale zřejmě proto, že tyto vlastnosti jí nejsou vlastní – zbývá nervozita maskovaná agresivitou
 • je zajímavé, že některé komentáře se ředitelky Tachecí zastávají s poukazem na to, že kritika je zhusta šovinistická a maskulinně zabarvená (což občas je, ale Paroubek nebo Klaus to za podobný styl taky schytávají, takže genderový problém bych v tom neviděl). To ale na věci nic nemění – důstojnost by si měla dokázat zachovat obě pohlaví, což se ale v tomto případě nezadařilo – a to je hlavní cíl kritiků – opět jim to BT udělala moc jednoduché (stačilo jim sebrat hlavní zbraň: „ano, vnímáme negativní reakce, všechny je analyzujeme a pokusíme se je v co největší míře utlumit dalším zkvalitňováním programu“, ale to se nestalo)

(- původně jsem zapomněl na ještě jednu podivuhodnou věc – totiž na veřejné prohlášení, které Barbora Tachecí rozeslala novinářům, kde vysvětluje, proč Česku přisoudila jen osm miliónů obyvatel místo deseti. Jen člověk, který si hodně není jistý sám sebou, má potřebu vysvětlovat takové ptákoviny podobný způsobem. A ještě pro to hledat směšné argumenty a vysvětlení (Hlavní výmluva je tlak moderátora, čemuž uvěří jen ti, co debatu neviděli. No, radši si to přečtěte sami.)

Odborná veřenost

 • bohužel, jen málokteré názory se vzmohly na kvalifikovanou reakci. Míra negativní reakce sice přímo úměrně odpovídala razanci změn, ale dost často nebyla podepřená dostatečnou analytickou argumentací (pomíjím zcela vykolejeného moderátora Dobrého rána, který to celé prostě vůbec neustál). Při takto výrazné změně by bylo žádoucí, aby se mediální analytici zavřeli doma s Radiožurnálem na delší dobu. A aby taky změny reflektovali s vědomím delšího horizontu a ustalování. Takže pokud změny byly provedeny stylem - „myslím, že to takhle bude nejlepší“, tak kritická reakce většinou zněla ve stylu „takhle by to tedy nešlo“, což také nestačí (na žádné straně jsem neslyšel, PROČ třeba Motožurnál ponechat, nebo zrušit – jen dojmy a osobní pocity)
 • a kromě nepřipraveného moderátora se velký trapas povedl České televizi, protože odvysílat v prime timu parodii na zmiňované Dobré ráno, která je sice perfektní, ale pracuje s písňovým textem, kde se hojně vyskytuje slovo „bitch“ na pozadí obrázků Tachecí, to je přece jenom dost trapné a nemá to úroveň (a ještě se uboze vymlouvat na to, že tomu zvuku stejně nebylo rozumět). Když ten klip odkážu tady na blogu já, tak nikdo nemůže říct ani popel (protože ten klip je opravdu mimořádně vtipný), ale proč to vytahovat ve veřejnoprávním médiu se zřejmým účelem zesměšnění (to jsme jí to za to dobrý ráno nandali, co?). Aspoň že dodatečně přišla omluva.

A tak se opět patláme v neprofesionalitě na všech stranách a všem je nám dobře, že tomu zase všichni rozumíme. Ostatně já taky, jestli jste si nevšimli.

2 komentářů

 • Málokdy na internetu vznikne tak populární a spontánní video jako ten remix, jít do televize si zaslouží. Ostatně většina diváků jistě text neproslechla, bylo to vysíláno v pozdních hodinách a onen pořad se netváří v žádném vydání „vážně“. Ale být obětí, tak se na to jistě dívám jinak. :-) Přiměřené odveta za zničené Dobré ráno to nebyla.

 • Paní Barbara Tachecí je osobnost úrovně, jakou u nás často nepotkáváme. Poctivá v přípravě, správně provokuje, má na to.Marně hledám způsob přímé komunikace s ní, abych jí poděkovala. Velmi mne posiluje v každodenním životě.Je kritická a jen hlupáci si představují, že něco, nebo někoho „ničí“.O její ostrý jazyk se často opírají ti, kteří byli dávno nachystaní nějaký pořad zlikvidovat, jen k tomu nenašli dost přímosti a chytrosti.
  Přeji paní Tachecí i nám, jejím divákům a posluchačům, aby s pomocí B-ží vydržela.