Praha 11 vydává plátek informující o novinkách v městské části, který se jmenuje Klíč. Většinou připomíná propagačku místní buňky ODS, která má na radnici jasnou převahu, ale párkrát do roka se v něm objeví i nějaká informace, která mě zajímá, takže to hned nevyhazuju do koše. Nedávno se předvedl samotný starosta Dalibor Mlejnský (ODS). Stvořil kousek dokonale profesionálních propagandistických rysů, až člověk nestačí koukat.

Celý text najdete i na stránkách Prahy 11. Jmenuje se Městu a přírodě ku prospěchu a stojí za to si jej celý přečíst, protože ukázkově dokazuje, jak to v komunikaci s veřejností ze strany vládnoucích klik napojených na podnikatelský systém chodí. Mlejnský se v něm pokouší o pozoruhodnou myšlenkovou a argumentační konstrukci – více zahuštěné zástavby uprostřed města je ku prospěchu přírodě a celému lidstvu. V argumentaci jsou použity klasické jemné přesvědčovací metody, které zdánlivě vyvolávají logické vazby, ale v konečném důsledku jen odvádějí pozornost od podstaty věci.

Třeba uklidnění extrémem – Sears Towers, tj. nejvyšší stavba Spojených států v Chicagu (teď už se jí říká Willis Tower) je vybrána jako dokonalý příklad mimořádně zahuštěné zástavby. Mají to i ve Spojených státech, co by to nebylo dobré pro nás – v našich podmínkách by podobná podlažní plocha zabrala 20 hektarů Karlína. Ale nic takového nechceme, samozřejmě, jen si prosím milostivě uvědomte ty relace, než začnete proti zahušťování zástavby protestovat. Chcete kácet parky a lesy? Pak protestujte proti výškovým stavbám, které ODS rozhodně neprosazuje. Že je středočeská krajina svoji tradicí a uzpůsobením nastavená trochu jinak než širé americké pláně, nikomu v debatě samozřejmě nevadí. Že ani město není jen vybetonovaná plocha, ale parky a lesoparky jsou jeho nedílnou součástí jakbysmet. Že infrastruktura musí být nejdříve nastavena na to, aby navýšený počet osob a provoz pojmula a zvládla atd. atp.

Zároveň se celý text tváří, že vlastně neví, proč je napsán. Že je to jen takový nevinný příspěvek do diskuse přinášející neotřelý pohled na věc.

„Nechci zde nikoho přesvědčovat o svých pravdách, neboť v tomto případě není jednoduchých řešení,“ dušuje se starosta. „Mojí snahou je pouze předložit k zamyšlení i jiný úhel pohledu na celý problém. V této diskusi by neměl nějaký z názorů zvítězit, protože na druhé straně by pak bylo i poražených a to je špatně. Výsledkem by měl být příslib zúčastněných, že o názorech těch druhých budeme vzájemně přemýšlet. Osobně bych doporučoval nediskutovat tolik o tom, zda navyšovat intenzitu městské zástavby či nikoliv, ale spíše diskutovat o tom, jaké kompenzace požadovat na investorovi za to, že vyšší intenzitou zástavby zvýší svůj zisk, o který by se pak měl s městem, respektive s městskou částí podělit. Vznikly by tak poměrně významné zdroje pro udržování a rozvíjení veřejné vybavenosti a infrastruktury, kterou využíváme a potřebujeme všichni.“

A tady to všechno máme hezky pohromadě. Přeloženo: musím se tvářit, že to píšu proto, že vlastně o nic nejde. Jen si chci s vámi povídat, protože diskuse je dosud příliš jednostranná – je tu prostě moc obhájců zeleně proti plánované výstavbě. A fakt nejde o to, jak jsou ty stavby vysoké. Prosím, přemýšlejte o mých argumentech, ty vaše mě nezajímají. Ne fakt nad vámi nechci vyhrát, nechci abyste prohráli. Hlavně se prosím nebavme o tom, jestli výškové budovy stavět. Sice říkám, že chci diskutovat, ale já mám jasno a vy byste si v tom měli udělat pořádek taky. Radši se nějak domluvme s kamarády, co nám tu chtějí něco postavit, aby nám tu vybudovali třeba hřiště na fotbal, synek trénuje pravidelně. A pak se budeme mít dobře, přece.

Když jsem na ten blábol koukal dostatečně dlouho, došlo mi, kde asi může být zakopaný pes. Paralelně v téhle době totiž dochází k rozhodování o využití pozemků kolem stanice metra Roztyly, kde se plánuje neuvěřitelná stavební spoušť. Dokonalé zahuštění zástavby včetně výškových budov, důsledkem čehož se sáhne i do značné části Kunratického lesa a vykácí se docela hodně stromů, které ve městě asi podle starosty Mlejnského potřeba nejsou, protože zastavěním výškovými budovami šetříme přírodu. Investorem je mimo jiné Passerinvest Group a pod rozkošným názvem „Roztyly Garden“ se skrývá projekt na nových „až 230.000m2 komerčních ploch (pro ilustraci to je 4600 kanceláří či bytů o rozloze 50m2)“. Je to jedna z největších (a to díky své megalomanskosti doslova) pitomostí, které jsem z hlediska investičních záměrů v Praze viděl.

Že tomu jde starosta městské části na ruku, dokazuje nejen jeho citovaný text, ale i záznamy, které na svých stránkách shromažďuje iniciativa Nechceme Velké roztyly – doporučuji proklikat, jak to celé má vypadat, fotogalerie je dostatečně výmluvná (shrnující článek je také na Deník.cz). Zcela se zabije vilová část Roztyl, silně se zasáhne do části Kunratického lesa, do oblasti se přivede další, mimořádně silný automobilový provoz (už teď je ústí dálnice D1 zatížené každý den nad své kapacity), nemluvě o nestandardní smlouvě s investorem, minimální informovanosti veřejnosti atd. atp. Skutečně přemýšlíte o těchto argumentech, pane starosto?

Jasně, v teoretických úvahách lze samozřejmě uznat, že výšková zástavba má svůj smysl. Ale mluvíme tu o Praze. ODS by se spíš měla starat o to, jak oživit městské centrum, jak v již postavených prostorách udržet obyvatele, jak z něj nedělat jen Potěmkinovu vesnici gotických duchů, českého skla a ruských cetek pro ubývající turisty. Pak nebude potřeba stavět nesmyslné stavby na periferii a zahušťovat už beztak na české poměry zahuštěný prostor Jižního Města. Zvlášť když investoři jistě v podobných lokalitách nebydlí, ale stavějí si vily na samotách uprostřed lesa.

Skupina na Facebooku: Jsem proti vykácení Kunratického lesa! Tak se můžete zkusit přidat.

1 komentář

  • Aniž bych se chtěl zastávat komunistů ( to opravdu nemohu, už kvůli tomu, co udělali mému dědovi ), tak mi příjde smutně směšné, jak občas probleskoval společností názor, že by komunistická strana měla být rozpuštěná a zakázaná. Nevím, možná. Jisté je – že komunisti dnes republiku nijak neohrožují.
    Zato si dnes, když se ohlédnu na posledních 20 let v ČR, mohu údivem vykroutit hlavu nad tím, že tady není vůle a síla k rozpuštění a zákazu ODS – jakožto evidentně zločinecké organizace.
    Je totiž neuvěřitelné, jak právě tato strana, doslova přitahuje a zastřešuje ty největší ignoranty a demagogy – přesně jak je zřejmé z článku o Mlejnském.
    ČSSD mou důvěru taky nijak zvlášť nemá, ale tolik špíny a zla, jako u modrých, dnes nenajdete u žádné jiné strany.