Ostrov Vis je nejvzdálenější kus pevniny směrem na západ od města Split, na který se dostanete trajektem. Podle toho taky vypadá – pro klidnou dovolenou s minimem lidí je to v rámci Chorvatska jedna z ideálních destinací.

Prohlédněte si fotogalerii z Visu i jiných ostrovů Chorvatska

 

Komiža - pohled na Biševo

Pravda, už je to nějaký rok, kdy jsme tam měli možnost zajet na čtrnáct dnů a bydlet v jednom z pouhých dvou malých městeček (ostatní sotva snesou pojmenování vesnice), které na ostrově najdete. Dlouhou dobu byl Vis stranou turistiky, protože za socialistických dob sloužil jako vojenská základna (tuhle tradici založil už Josip Tito za druhé světové války, když se zde skrýval a řídil partyzánské operace) a protože ostrov na rozdíl třeba od Brače není zásoben vodou z pevniny, takže o velkém zázemí pro davy turistů nemůže být ani řeč.

O to víc je pobyt na tomto klidném, rozjímavém místě povznášející (pokud vás samozřejmě nepovznese do vzduchu nevybuchlá mina z válečných dob, jako se to onehdá stalo jednomu Holanďanovi, který se prošel mimo obvyklou cestu). Památky na vojenskou minulost po ostrově najdete téměř na každém kroku, ať už pruh pole, na kterém přistávali angličtí letci, bunkry a základny jugoslávských vojáků – Titova podobizna byla vyvedena v opuštěných kasárnách tužkou na oprýskané stěně, nebo zbytky kulometů a lodních šroubů na břehu dokonale krásných a dokonale prázdných zátok.

Obrázek zachycuje pohled na západ Slunce z Visu nedaleko Komiže, ze svahu nad komižskou zátokou, na ostrov Biševo, za kterým už je jen Itálie. Díváte se na barevný obzor a je smutně a je krásně.

Komiža - pohled na Biševo

1 komentář