Dělají se překlepy v časopisech schválně, nebo ne?

Tuhle otázku si kladu, když koukám na popisek k fotce Petra Čecha v posledním Reflexu. Místo odkázání na obvyklý databázový zdroj Profimedia.cz je tam překvapivě něco jiného a je to dost sprosté. Náhoda?

Fotka Petra Čecha doprovází glosu Jaromíra Bosáka. Petr Čech si na ní nevěřícně kouká na ruce v mohutných rukavicích. Kromě kontextového popisku fotky je vedle připojeno označení zdroje a stojí tam doslova: FOTO PROFIMRDIA.CZ.

A teď se ptám – je to krutá náhoda, nebo podlý záměr? Pokud zlovolná náhoda, pak má mimořádný smysl pro kontext, protože s ohledem na fotbalovou euroblamáž je sprosté slovo celkem případné. Nebo to nějaký redaktor udělal schválně, protože legrace musí být? Pak by to už ten půvab nemělo, protože tohle není zrovna dobrý nápad, jak si hrát s obsahem, ať je to vysázeno jakkoliv drobným písmem. A nebo tu je ještě jedna možnost; že zapracovalo podvědomí – ten, kdo v Reflexu rutinně zpracovává popisky zdrojů, při pohledu na Petra Čecha prostě automatizovaně vyplnil další zdroj a bezděky, ale vzhledem k pohnutí po nedělním vyřazení možná celkem zákonitě, mu přeskočil prst o klávesu vedle a z nevinného „E“ se stalo vulgární „R“.

Jsou prostě věci mezi nebem a zemí, u kterých se pravdu zřejmě nikdy nedozvíme… Pomoci by mohl snad jen Jenda Zeman. A nebo Jan Tleskač?

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

Jeden komentář

  1. Konečně nějaká zmínka o překlepech! Překlepy se, bohužel, vyvádějí čím dále tím více.Domnívám se, že nejsou otázkou zlomyslnosti či „duchaplnosti“, ale prosté nevzdělanosti a donebevolající ledabylosti. Jsou jednou z řady současných zlovolných urážek naší mateřštiny. Hanba tomu, komu nestojí jeho vlastní písemné vyjádření za opětné přečtení a opravu jeho vlastního lemplovství.

Napsat komentář