Tuhle otázku si kladu, když koukám na popisek k fotce Petra Čecha v posledním Reflexu. Místo odkázání na obvyklý databázový zdroj Profimedia.cz je tam překvapivě něco jiného a je to dost sprosté. Náhoda?

Fotka Petra Čecha doprovází glosu Jaromíra Bosáka. Petr Čech si na ní nevěřícně kouká na ruce v mohutných rukavicích. Kromě kontextového popisku fotky je vedle připojeno označení zdroje a stojí tam doslova: FOTO PROFIMRDIA.CZ.

A teď se ptám – je to krutá náhoda, nebo podlý záměr? Pokud zlovolná náhoda, pak má mimořádný smysl pro kontext, protože s ohledem na fotbalovou euroblamáž je sprosté slovo celkem případné. Nebo to nějaký redaktor udělal schválně, protože legrace musí být? Pak by to už ten půvab nemělo, protože tohle není zrovna dobrý nápad, jak si hrát s obsahem, ať je to vysázeno jakkoliv drobným písmem. A nebo tu je ještě jedna možnost; že zapracovalo podvědomí – ten, kdo v Reflexu rutinně zpracovává popisky zdrojů, při pohledu na Petra Čecha prostě automatizovaně vyplnil další zdroj a bezděky, ale vzhledem k pohnutí po nedělním vyřazení možná celkem zákonitě, mu přeskočil prst o klávesu vedle a z nevinného „E“ se stalo vulgární „R“.

Jsou prostě věci mezi nebem a zemí, u kterých se pravdu zřejmě nikdy nedozvíme… Pomoci by mohl snad jen Jenda Zeman. A nebo Jan Tleskač?

1 komentář

  • Konečně nějaká zmínka o překlepech! Překlepy se, bohužel, vyvádějí čím dále tím více.Domnívám se, že nejsou otázkou zlomyslnosti či „duchaplnosti“, ale prosté nevzdělanosti a donebevolající ledabylosti. Jsou jednou z řady současných zlovolných urážek naší mateřštiny. Hanba tomu, komu nestojí jeho vlastní písemné vyjádření za opětné přečtení a opravu jeho vlastního lemplovství.