Dnes v noci jsem pochopil, co u Českého rozhlasu znamená definice médium veřejné služby. Noční popůlnoční vysílání je totiž skvělou terapeutickou záležitostí pro naprosto pozoruhodná smutná individua, která si tímto způsobem mohou vyventilovat své nejrůznější problémy a trápení.

Zapnul jsem to náhodou, zrovna když nějaký posluchač povídal něco o tom, že se chlapům v horkých sprchách vařej spermie, tak se nemůžeme divit, že vymíráme. Hm, to mě zaujalo, říkal jsem si, jestli to bude nějaký druh poradny či co, ale pak moderátor ohlásil, že se bavíme o životním prostředí a jak mu škodíme.

Pak zavolal další chlapík, který začal něco povídat o tom, že spousta lidí nepoužívá nějaký druh termostatických ventilů, přitom už na to je nějaká nová vyhláška, jenže většina jede ještě podle té staré vyhlášky a prostě ty ventily, to je věc. Uff.

Třetí v pořadí ukázal dokonalý únik, jako by před ním seděla maturitní komise. Životní prostředí, to je taky kultura, a už byl tam, kde potřeboval. Ono když se podíváte na to, co je kolem nás, všechno je zamořeno zábavou a nekulturou. Já myslím, že bychom se měli vrátit k bibli, k Ježíšovi, ale dneska takhle nikdo nemyslí, a ti mladí nevědí, že budou žebráci ve stáří.

A pok už stačilo malinko, aby zasmečoval následující: Bůh nám dal svobodu, ale nechal si monopol na náhodu. My si myslíme, že se to nějak děje, ale náhoda přežije vždycky – ty věci jsou dané, my se můžeme o něco snažit, já nejsem žádnej fatalista, ale stejně je to v jinejch rukách, než si myslíme, že to máme v našich rukách.

A pak se ozval nějaký stařík hlasem Vlasty Buriana. Původně se chtěl vrátit k těm spermiím, ale záhy přešel k jakýmsi sochám, ze kterých kape krev a všichni to před veřejností tají. A mimochodem, u nás jsem letos neviděl jedinou včelku a to se všechno před lidma jako tají. A nebo ten požár v Kalifornii, ten taky nějakej člověk předpověděl.

Po zprávách se ozvala zoufale znějící paní, která správně mladou generaci upozornila, že za zvýšenou hormonální hladinu v přírodě si může taky sama, protože její maminka přestala s hormonální léčbou, když se v čekárně seznámila se sedmdesátiletou paní, která si s hormonální terapií prodlužovala přechod snad asi až do nekonečna.

Není divu, že moderátor má z úterý čtvrtek a že se úzkost v jeho hlase s každým zazvoněním telefonu zvyšuje. Dobrou noc, posloucháte Radiožurnál.

P.S. Jestli tohle Barbora Tachecí poslouchala šestnáct hodin denně…