Propadnout konzumnímu způsobu života by brzy nemuselo být tak báječně snadné jako dnes. Velká část poslanců chce totiž uzákonit omezení nočního a svátečního prodeje. Prý v zájmu unavených pracovníků i většiny občanů, kteří by v noci měli místo nakupování dělat asi něco úplně jiného.

Dnes je sváteční den – 28. října, výročí vzniku Československa. Prodejní doba nejrůznějších marketů není žádným způsobem omezena, do mnoha obchodů si můžete během dneška zajít nakoupit. Jsou dokonce takové, které prodávají nonstop.

Některým poslancům a odborům se to nelíbí. Chtěli by omezit prodejní dobu velkých obchodních řetězců – uvažuje se o limitech 6.00 hod. až 22.00 hod. pro nesváteční dny a ve svátek (jako třeba během dneška) by mělo být vůbec úplně zavřeno.

Největší extrémisté chtějí zavírat i během celé neděle. Není to poprvé, co se podobné myšlenky objevují, nicméně zřejmě nikdy nebyly tak blízko naplnění.

A já si vždycky říkám, proč to všechno? Důvodů sice bylo zmíněno mnoho:
  • hypermarkety v noci přetěžují zaměstnance
  • hypermarkety jsou ošklivé a zlé
  • o svátcích se nemá pracovat
  • o svátcích (a o nedělích) se nemá nakupovat
  • „maminy by měly být doma s dětmi“ (to skutečně říkal nějaký osvícený poslanec),
ale žádný není úplně přesvědčivý. Ono to všechno zní na první pohled mile, hezky a ohleduplně a svádí to k přitakání. Na druhou stranu je každý z těch bodů velice nedůsledný.

Prodávat přes noc v hypermarketu rozhodně nemůže být žádný med. Ale – noční šichta u běžícího pásu v továrně (a že jich po celé zemi během noci běží) se od pásu u pokladny jistě příliš neliší a pracovní podmínky dělníků také nebudou o mnoho komfortnější. Tak proč omezit jenom prodejní řetězce? Co třeba chudinky operátorky na call centrech bank – přesouvat takové hromady peněz z účtu na účet musí být mimořádně únavné… Jenže, kdyby možnost pracovat v noci nebyla – získali by ti lidé určitě práci přes den v nějaké jiné firmě?

A když už pečovat o zaměstnance, proč jenom o prodavače v hypermarketech? Doktory, tramvajáky nebo novináře ponechme stranou, o nich si ještě lze myslet, že pro své sváteční nasazení mají nějaký ospravedlnitelný důvod – ale co takové hospody nebo třeba sexshopy, které o svátku rozhodně mít nutně otevřeno nemusí? Proč se na svátky nezavřou také?

Řada poslanců má také starost o zdárné fungování rodiny – místo aby se tatínek s maminkou věnovaly dětičkám, podléhají vábení „chrámů konzumu“ a rodina nefunguje tak, jak má. Rozvodů by ubylo, porodnost by se zvedla, děcka by se navzájem nevraždila, prostě vládla by všude sváteční nálada… a přitom stačí tak málo – hypermarketům zkrátit pracovní dobu. Možná ještě do toho kostela by se mohlo chodit častěji…

Jenže člověk, který má obvyklou pracovní dobu, jen těžko hledá čas na to, aby vyřídil všechno potřebné – k doktorům nebo na úřad si bere dovolenou, do banky raději chodí po internetu v noci, teď aby začal objednávat i potraviny on-line.

Ne, nedělám si vůbec žádné iluze o praktikách obchodních řetězců. Jejich rozvoj s sebou často nese narušení dosavadní lokální infrastruktury daného místa – od zvýšené automobilové zátěže blízkého okolí, přes načerno poražené stromy až po likvidaci drobných živnostníků a zneužívání levné pracovní síly. Na druhou stranu, omezení otevírací doby asi není ten pravý lék na všechny tyhle nešvary.

Místo aby se tvrdě a důsledně dohlíželo na to, jak obchodní řetězce zacházejí se svými zaměstnanci nebo dodavateli, vymýšlejí se líbivě vypadající nápady, které v konečném důsledku nikomu příliš užitku nepřinesou.

Přitom se na neděli a sváteční dny nabízí mnohem užitečnější zákaz – kdyby se uzákonilo zrušení veřejných vystoupení politiků ve sváteční dny a během nedělí, možná by to přispělo ke klidnému rodinnému životu víc než zavřené dveře hypermarketů. Nejsou vlastně z těch nedělních povinností ti naši politici maličko přetažení? Co myslíte?

(psáno pro Měšec.cz)