Magická kombinace čísel 2002 v sobě nese neodhadnutelné množství tajemných příslibů a výzev. Víte, co vás v novém roce čeká? Zkrachujete nebo naopak přijdete k penězům? Budete-li se řídit naším finančním horoskopem, nedovíte se to.

Vzájemná poloha Pluta a Merkuru naznačuje, že nás v příštím roce čeká celých 365 dnů (tedy aspoň ty, co to tu hodlají vydržet). Po chladném počasí z kraje roku by se situace měla postupně zlepšovat, očekávaná přítomnost Venuše na letní obloze pak naznačuje na nejteplejší počasí z celého roku v oné době. Doporučujeme proto soustředit rodinnou dovolenou na měsíce červenec a srpen. Pak se očekává ochlazení, a proto počítejte s vyšší spotřebou energií.

Z hlediska investic jsou pro příští rok rozhodující Saturn a Neptun. Saturn hrozí satur(n)ací trhů (se kterou začal už letos) a Neptun, bůh moří, zase potopením rozhodujících ekonomik. Ale spojení Marsu a Venuše, zastupujících obě pohlaví, by špatnému vývoji měla zabránit, pokud však mezi nimi přetrvá vzájemná gravitační přitažlivost.

Čísla, za kterými se skrývá nastávající kalendářní rok, hovoří celkem jasně – ono symetrické rozvržení dvakráte dvou číslic 2 a 0 vypovídá o rovnováze, vyrovnanosti, umírněnosti a stabilitě dnů příštích. Což ovšem neznamená, že by snad všechno mělo běžet jako na drátkách a bez škobrtnutí, spíše by nový rok měl od všeho přinést trochu, ale zároveň ničeho příliš.

Co tedy čeká jednotlivá znamení?

Beran (21.3. – 20.4.) Vládce vašeho znamení Mars vás povede. Někteří propadnete kouzlu čokoládové tyčinky, jiní cigaretám – ale pozor, obojí jde do peněz. Přitom nemáte mnoho šancí, jak finanční zdroje v příštím roce získat – vaše vrozená zbrklost a unáhlenost předznamenávají temné mraky nad vaší ekonomickou situací, pokud se nebudete držet při zemi. Proto žádné akcie, absolutně nic riskantního! Nejlepší by byl běžný účet, snad nanejvýš termínovaný vklad pro ty, kteří se bez světa investování opravdu nedokážou obejít. Berani totiž dovedou i ze stavebního spoření udělat rizikovou záležitost.

Býk (21.4. – 20.5.) Naopak pro Býky je stavební spoření jako spořené, pardon, stvořené. Jejich vládkyně Venuše jim dává trpělivost a klidnou sílu, pověstní jsou také svým lpěním na domácím hnízdečku. Ze všech znamení jsou snad jediní, pro které pět let spoření není mnoho, naopak si rádi počkají a často spoří i déle (průměrně 8,34 let). Jejich rozvaha však může občas přerůst v laxnost, což se stalo všem, co letos stavební spoření neuzavřeli – už nikdy ho nebudou mít tak výhodné. Ale ani v příštím roce s touto dlouhodobou investicí nešlápnete vedle. Naopak, do.

Blíženci (21.5. – 21.6.) Snad to způsobuje Merkur, že Blíženci nevědí, kdy přestat. Stále mají hlavu v oblacích, když už ostatní dávno přistáli. Proto také valná většina z nich doplatila na prudký pád akcií. Na druhou stranu nikdy neztrácejí naději a optimismus a stále zkoušejí nové věci. Zkuste se třeba sblížit s eurem – až si na něj eurobčané zvyknou, jeho kurs určitě poroste – květnová konjunkce Jupitera s Plutem dává tušit mnohé. Dolar záhy přestane být centrem sluneční soustavy, i když tomu chtějí jeho kněží zabránit – všechny planety už brzy začnou kroužit kolem eura, tak se i vy přichystejte na rotaci (soutěžní otázky: Za jak dlouho Země oběhne euro? a Za jak dlouho euro oběhne Zemi?).

Rak (22.6. – 22.7.) Zpátečnické postoje Raků jsou velmi nemoderní – stále doma držet „starou dobrou“ vkladní knížku zkrátka dávno není „in“. Učit se moderním komunikačním metodám není sice žádné terno, ale ani nevíte, jak se vám to v budoucnu bude hodit. Příští rok je digitálnímu učení více než nakloněn – Merkur a Uran ve třetím kvadrantu umožňují snadnější vstřebávání nul a jedniček. Přitom nemusíte umět dvojkovou soustavu ani vyjmenovat všechny planety sluneční soustavy, abyste se naučili správně zadat pokyn do banky – nejdřív to zkuste přes telefon s operátorem, pak s telefonem bez operátora a když vás to bude bavit, tak třeba i s počítačem. Pro podobné pokusy pak bývá nejpříznivější jasná úplňková noc, ne snad proto, že vládcem vašeho znamení je Měsíc, spíš proto, že v noci se do banky nejlíp dovoláte a internet je přes noc také nejlevnější.

Lev (23.7. – 23.8.) Král všech zvířat a král všech znamení. Nezáviďte mu, že se mu bude dařit ze všech nejlíp když se dobře daří králi, daří se dobře i ostatním. Nechci být předpojatý, naopak pro mě jako pro Lva je typická velkorysost, ale nezbývá mi než potvrdit, že souhra čísel 2002 v sobě skrývá mnohé přísliby, které by s pomocí Merkuru, Venuše, Země, Marsu, Jupitera, Saturnu, Uranu, Neptuna, Pluta a především Slunce, jež je vládcem znamení, mohly být naplněny. Svou roli samozřejmě také sehraje Měsíc, vliv čínského kalendáře a počet nalezených čtyřlístků. Takže královská rada pro Lvy: choďte často do přírody a dívejte se – čím víc toho mezi trávou najdete, tím větší máte šanci na úspěch (a pak i hlava naplněná čerstvým vzduchem vykoná své).

Panna (24.8. – 23.9.) Klid a rozvaha jsou vaše silné stránky. Díky Merkuru jste prakticky založení, zároveň však zůstáváte opodál a nepotřebujete být středem pozornosti. Ideální stav proto, abyste se stali finančními poradci či analytiky. Svým klientům sice poradíte zhruba se stejnou úspěšností jako to právě činí náš horoskop, zato vy si přijdete na své. A zodpovědnosti se příliš bát nemusíte – když to vyjde, sklidíte uznání, když ne, svedete to na nepředvídatelné okolnosti.

Váhy (24.9. – 23.10.) Rok 2002 je v životě Vah ideálním okamžikem pro zásadní rozhodnutí, jež ovlivní na dlouhou dobu jejich budoucí život a směřování. Rokem 2002 pro vás začíná nová éra, jen vědět jaká. Vezměte si hypotéku, manžela dejte do zastavárny, ožeňte se, dejte výpověď, pusťte se do vlastního podnikání. Můžete i vykrást banku, pokud chcete na delší dobu změnit přechodné bydliště. Vaše vládkyně Venuše vám bude nejvíce nakloněna koncem května a začátkem června, zásadní rozhodnutí je tedy nejlepší učinit právě v této době. Lze také počít dítě – počáteční investice sice mohou vzbudit klamné zdání, že mají nulovou návratnost, avšak z dlouhodobého hlediska se vám to jen potvrdí.

Štír (24.10. – 22.11.) S financemi budete, jak je pro vaše znamení typické, na štíru. Není divu, když je vaším chráněncem Pluto, planeta nejvzdálenější pozemským starostem. Abyste si to nedělali ještě horší, uhýbejte před černými kočkami, nepřekračujte kanály, chraňte se rozbít zrcadlo a Štíři-muži nerozčilujte manželku – jen tak snížíte zhoubný vliv Uranu, kterému bude proti mužům s chutí pomáhat Venuše a její zlovolné dcery. Štíři-ženy rozčilovat manžela mohou – na jejich finanční situaci se to nijak neprojeví, spíše naopak. Mezi respektem a tržbou v tomto případě panuje přímá úměra.

Střelec (23.11. – 22.12.) Vládne vám Jupiter a jako správní chráněnci největší planety sluneční soustavy víte, že za vás osud nic neudělá. Nespoléhejte proto na štěstí v loterii, kouzelného dědečka či zlatou rybku. Zatněte zuby (ti, kteří mají protézy, opatrně!), popadněte nejbližší příležitost za pačesy a pusťte se do ní s takovou vervou, až budou třísky lítat (ale pozor, ať při výběru příležitosti nestřelíte vedle). Tímto efektivním způsobem na sebe budete moci strhnout pozornost ostatních, což vám může jenom přilepšit. V závěru roku očekávejte můžete očekávat Vánoce.

Kozoroh (23.12. – 20.1.) Na jaře si dejte pozor na své platební karty – hrozí vám, že zapomenete jejich PIN a ani vaše planeta Saturn vám nepomůže. Proto doporučujeme pravidelná paměťová cvičení – čím více budete v příštím roce namáhat mozek, tím menší bude pravděpodobnost, že se s vašimi penězi něco stane. Mozkové aktivitě a bystrosti napomáhá i kvalitní a vyvážená strava – proteiny a kalorie, tu je kára, ten to ryje, cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum a další věci na ten způsob.

Vodnář (21.1. 22.2.) Hlavně druhá polovina roku by Vodnářům měla přinést určité zlepšení finanční situace – čeká vás buď kariérní postup, výhra nebo dědictví. V každém případě byste však měli Osudu trochu pomoci, přestože nad vámi bdí hned dvě planety najednou, Saturn a Uran. Nemusíte hned podlézat nadřízeným zlehčovat úspěchy konkurenčních spolupracovníků. Stačí poctivá práce. A otravovat příbuzné se taky nevyplatí, tak pomáhat Osudu nemusíte. Když na ně budete milí, že ano šancí je bezpočet a máte celý rok na to, abyste je objevili, a v druhém pololetí své snažení náležitě zúročili.

Ryby (20.2. – 20.3.) Proplouváte kalnými vodami finančnictví s dravostí štiky, mrštností úhoře a kapřím nadhledem. Kombinace Jupitera a Neptuna, kteří jsou patrony vašeho znamení, drží ochrannou ruku nad vašimi spekulacemi, investicemi a dalšími nekalostmi. Pokud podvádíte, podvádějte dál, pokud nejste tak odvážní, klidně být můžete. Starosti si penězi hoďte za hlavu, jestli jste vůbec kdy nějaké měli. Svou pozornost raději zaměřte na duchovno a hlavně rodinu ano, myslím tím ty vřeštící otravné opičáky, o které se ta vaše ani při neustálém zapojení své matky nedokáže postarat. Zkuste si ve slovníku najít, co znamená slovo láska a obětavost, a přemýšlejte o nich.

Rok 2002 toho přinese víc než rok 2001 (vyplývá z nerovnice 2002 > 2001). Víc lidí, věcí, emisí, informací, rychlosti, ale i víc štěstí, trablů, nemocí a narozenin, oslav a pohřbů. Všeho bude přibývat a bude stále a stále těžší vyznat se v tom, vybrat si, zvolit to nejlepší a nezabývat se tím, co nestojí za to, ať už se bude jednat o rodinné, pracovní či finanční záležitosti.

Redakce Měšce vám proto do nového roku přeje šťastnou ruku při veškerém tom rozhodování a doufá, že i ona přispěje svým skromným dílem k tomu, aby alespoň svět financí pro vás nebyl záhadou a vy byste v něm mohli volit co nejsnadněji. Abyste si byli jistí, že budete mít stále plný Měšec a měli tak víc času na sebe a lidi kolem vás.

Mějte se dobře v roce 2002!

(psáno pro Měšec.cz)