Houby rostou, jen jestli jsou to všechno houby

Minulý víkend jsme se vrátili z lesa s bohatou výslužkou. Jak potvrzují davy nájezdníků, v lese se jen tak povalují tuny hub. My jsme se dokonce díky houbařskému nadšení dozvěděli, jaké jsou jemné rozdíly mezi hřibem dubovým a smrkovým, poprvé jsme ochutnali hřib peprný, éterické mochomůrky citrónové naštěstí vypadaly na první pohled natolik jedovatě, že jsme se o ně odmítli prát s lesní zvěří. V lese se ale občas podaří natrefit na skutečné podivnosti, které jen tak ledajaký atlas hub nezachycuje.

Tak třeba tohle roste v lesích pod Vysokými Tatrami. Asi to přece jenom je nějaká houba, ale jaká, s tím nám internetové atlasy hub moc nepomohly. Napadá vás něco? Vypadalo to až odpudivě, jako by ta bílá tkáň potila krev, asi jako francouzský král Karel IX., když umíral na otravu a trpěl prý za všechny hugenoty, kteří byli za jeho vlády při Bartolomějské noci povražděni. Díky diskusnímu fóru na Houbař.cz, jsem přišel na to, že se jedná o lošáka rezavého.

Další, trochu příjemnější pohledy ze Slovenska jsou k dispozici ve fotogalerii.

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

Napište první komentář

Napsat komentář