Mediální masáž utvrzující celý národ o konečném prezidentském souboji mezi pány Fischerem a Zemanem je vlastně děsivá. Protože nechci mít tuhle volbu narýsovanou od někoho jiného jako historickou nutnost, dávám k dispozici svou představu ideálního průběhu té trapné prezidentské patlaniny, kterou nám politici a úřady připravili.

Scénář zatím narýsovaný

Pokud se nestane nic, co by vybočovalo z narýsovaného mediálního scénáře, finálová dvojice skutečně bude Fischer-Zeman a v druhém kole Zeman jasně vyhraje. Plebejské Česko si raději zvolí bonmotujícího a inteligentního přiopilého burana s nebezpečnými vazbami než bezpáteřního kluzkého oportunistického kariéristu vlastnícího všechny názory s přezdávkou „Želé“ a s vazbami, které jsou také nebezpečné, jen ještě nikdo neví jak moc. Tohle není žádná politiologická úvaha, ale popis téměř atavistických sklonů lidské povahy, postsocialistické obzvlášť.

Z kdysi tak čítankového Fischera se stává problematická osobnost, u Zemana se už zapomnělo na všechna negativa, která měl na svědomí. Až přijde první přímá debata mezi oběma, z Jana bude malý Honza, kterému velký táta Miloš, který má za dobu své vlády připsanou i řadu pozitiv (př. privatizace bank), nakáže, ve kterém koutě má tiše a trpělivě stát, než si dospělí vyřídí své záležitosti. A voliči se už jen přidají.

Potíž je, že probuzení Zemanem bude těžké jako jeho kocovina. Stačí si poslechnout jeho rozhovor s Martinem Veselovským, který mu odhalil ledví a nechal ho projevit se aspoň trochu v jeho podstatě. Jestli nemáte mráz na zádech, pak vše zlé pryč. Poslední ze svaté trojice českého porevolučního politického nebe jen prodlouží agónii politické kultury zakopanou do Jeleního příkopu. Jen na oficiálních zahraničních návštěvách nový prezident nebude krást pera, ale panáky.

Scénář, který by se dal zkusit

Nevěřím, že Zeman se do oné finálové dvojice nedostane. Ve vějíři kandidátů se jeho rozporuplná osobnost jen těžko nahrazuje volbou někoho jiného, a když si poslechnete večer Hospodářských novin s prezidentskými kandidáty, jasně uvidíte, že skutečně jako jediný vyčnívá. A to se v dnešní povrchní době počítá, ať vyčníváte kamkoliv. Solitér se vším všudy. Takže Zeman není cesta, jak očekávatelný scénář nabourat.

Dlouho vyzdvihovaný favorit volby Fischer však cesta je. Množí se kolem něj emoce poraženectví, jeho značka se problematizuje, v přímé konfrontaci se Zemanem proti němu mluví i jeho pozdější a delší členství v KSČ (další argument, proč takový člověk na Hradě nemá co dělat). Výzva Tomáše Hanáka je jen jedním z hřebíčků, pomalu a bolestivě vtloukaných do rakve ještě živého nebožtíka.

Což ovšem otevírá místo představivosti – kdyby se místo Fischera dostal na druhé místo někdo jiný z peletonu, domnívám se, že by měl reálnou možnost Zemana porazit. Proč? Hrál by pro něj moment překvapení, vítězná emoce z prvního kola, neokoukanost a nezproblemati­zovanost z předvolebního období (ústřední dvojice je mnohem více na očích), nová šance nasbírat protestní hlasy proti Zemanovi, a to možná snadnějším způsobem, než by to dokázal rozblemcaný a zablácený Fischer.

Ideální by pro to bylo v co největším měřítku volit toho, kdo bude mít nejsilnější pozici na třetím místě, ať už to bude kdokoliv (reálně přicházejí v úvahu asi jen Dienstbier nebo Schwarzenberg, aniž bych měl kteréhokoliv v lásce, přesto by pro politickou kulturu u nás znamenali menší destrukční faktor než první dva). Mohlo by pomoci i odstoupení jiných kandidátů ve prospěch třetího v pořadí. Toto je skutečně asi jediná šance, jak „předurčenost“ volby zlomit.

Samozřejmě, nebyli bychom v Čechách, pokud by neexistovala ještě jedna možnost. A to je zásah Ústavního soudu, který volbu zkomplikuje nebo odsune. Můžeme se utěšovat jen v tom, že napoprvé to nikdy nebývá žádná zázrak. A doufat, že příště už se to povede o něco líp.

Aktualizace k 7.1. 2012 po zveřejnění posledních předvolebních průzkumů:

Má vánoční úvaha se myslím potvrzuje. Zeman jde jasně dopředu, Fischer jasně ztrácí, to jsou nezpochybnitelné trendy. Podle jednoho průzkumu je třetí Franz (s odchylkou velikosti statistické chyby těsně vedle Schwarzenberka a Dienstbiera), což je podle mého názoru zcela mimo realitu a v tak příkrém rozporu s výsledky dalšího, konkurenčního průzkumu, že to není třeba brát vážně. Navíc Franz nemá šanci uspět mimo Prahu, ani kdyby se na hlavu stavěl.

Potvrzuje se, že opravdu jen dvojice Dienstbier a Schwarzenberg má možnost Fischera ohrozit, ostatní jsou mimo hru, navzdory sympatiím, které jako osobnosti sbírají Fischerová s Roithovou. Jsem přesvědčen, že jeden z dvojice pronásledovatelů Fischera na druhém místě skutečně ohrozí, především finiš Schwarzenberka je teď velice silný a jeho mediální značka, jakkoliv zpochybněná paktováním s Kalouskem a jinými věcmi, je mnohem silnější než u Dienstbiera, který vlastně nemá za sebou téměř žádný viditelný track record, kromě imidž slušně vystupujícího syna známého politika a disidenta.

Proto tipuji, že rozhodující bude souboj Fischer vs. Schwarzenberg, který dopadne možná hodně tesně, ale vítězně dopadne pro toho druhého. Fischer už je teď níž po prohraném televizním souboji se Zemanem (průzkumy tohle ještě nemohly zachytit), jeho kampaň trvá strašně dlouho a tématicky je už dávno vyčerpaná, navíc je stále silněji pod vnějšími útoky úspěšně nabourávajícími Fischerovu integritu, na které nemá protizbraň. Fischer už svou prezentaci nemá ve svých rukou.

Oproti tomu Schwarzenberg nastoupil intenzivně až teď, jeho komunikační prostředky působí díky tomu méně okoukaně, navíc nabírají na síle s výborným načasováním pointy. Podle marketingových premis je to myslím jasné, soudě podle živých debat na sociálních sítích se veřejné mínění aktivnějších občanů posouvá tímto směrem, takže je spíš otázka, jak se rozhodnou ti méně zasažení, méně informovaní a vlažnější voliči.

Pro zajímavost působivá stránka nabourávající Zemana s Fischerem a ukazující poměr odezvy Dienstbier vs. Schwarzenberg v online světě: http://w­ww.lepsiprezi­dent.cz.

1 komentář