Nedávno jsem si utahoval ze semaforu, který nedaleko nás postavili u příležitosti výstavby obchodního centra. Přišlo mi podivné, že na něm příliš často svítí červená, a to najednou pro chodce i pro auta. S odstupem času můžu říct, že je to všechno mnohem rafinovanější…

Ono předtím to přece jenom bylo asi špatně nastavené, protože chodcům stále svítila červená (dokud si nezmáčkli, že chtějí přejít) a autům se přitom střídaly všechny barvy tam a zase zpátky úplně zbytečně, což dohromady nemělo logiku. Teď to však už zřejmě funguje, jak to soudruzi zamýšleli, a člověk musí uznat, že to má něco do sebe.

Chodci pořád o zelenou musí „požádat“ stisknutím tlačítka na semaforu. Auta to mají ovšem promyšlenější – jako výchozí nastavení svítí červená. A když nejede žádné auto, tak pořád svítí červená. Takhle to bývá velkou část noci (ten semafor nám z dálky svítí do oken, takže vím, co čem mluvím). Jakmile se ale začne blížit auto, jakmile je nějakých pár desítek metrů před semaforem, změní se červená na žlutou a ze žluté na zelenou (platí pro oba směry). Auto přejede a vzápětí (po nějakém časovém odstupu) se začne vracet červená (pokud tedy nejede více aut). Takže někde je umístěn nějaký senzor, který v závislosti na průjezdu auta spouští semafor.

Nikdy jsem si něčeho podobného někde jinde nevšiml (taky proč bych postával u nějakého semaforu, ale kolem tohohle chodíme každý den domů), ale přijde mi to jako mimořádně dobrý nápad, protože to velice dobře pracuje s psychologií řidičů, kteří v těch místech dřív jezdívali jako blázni. Teď jsou nuceni zpomalit (buď před nimi jede jiné auto, nebo z dálky vidí, že svítí červená), přibrzdí, většinou sníží rychlost o jeden stupeň a jakmile to udělají, padne automaticky zelená a oni mohou jet bez přerušení dál. Takže dodržují rychlost, neohrožují chodce ze sídliště a všichni jsou spokojení.

Bohužel, ne tak docela. Jednu chybičku přece jenom ten semafor má. Vydává ten známý signál pro nevidomé, který je za dne asi potřeba, ale v noci se to do ticha nese jako neuvěřitelný randál. Bydlet v tom domě, co je dvacet metrů od toho semaforu, tak bych se nevyspal ani náhodou. No jo, nikdo nejsme dokonalý.