Někdy je ta česká žurnalistika pěkná zábava. Já jsem se rozesmál naposledy včera.

Někteří možná víte, že si zhruba půl roku hraju s výběrovým zpravodajstvím na Noviny.cz. Jde o trochu specifický způsob práce s informacemi – jednak upozorňuji na zajímavý obsah jinde, hlavně v zahraničí, jednak vyrábím rozcestníky k vybraným tématům na různé důležité zdroje, aby obrázek o jedné věci byl pestrý a co možná nejvíc kompletní a doplněný o důležité souvislosti, často se hrabu v archivu a porovnávám současné výroky či události s tím, co zaznělo nebo se stalo v minulosti.

Snímek obrazovky 2017-10-27 v 8.54.38

Totéž jsem udělal s prohlášením slovenských ústavních činitelů z tohoto týdne. Slováci se sešli a deklarovali, že jsou stoprocentně pro EU. To se stalo teď v pondělí 23. října. Hned jsem věděl, že o tom chci napsat, ale protože pracovní vytíženost mě nutila dělat jiné věci, musel jsem to odkložit. Nechtěl jsem jen hned převzít prostou zprávu, chtěl jsem dohledat ještě informace o tom, jak je EU vnímaná v ČR a na Slovensku a co euro na Slovensku udělalo s ekonomikou, napsal jsem si taky do Denníku N o citaci a komentář, který by dal celý krok do souvislosti, zkrátka chtěl jsem tam mít něco navíc, co přibliží českému čtenáři slovenskou situaci trochu lépe. I proto můj článek na Noviny.cz vyšel až s třidenním zpožděním, tedy včera (čtvrtek) v poledne. Najdete ho tam pod názvem Slovensko se demonstrativně přihlásilo k evropskému jádru.

Snímek obrazovky 2017-10-27 v 8.54.52

Takže chápete, že mě muselo překvapit, když jsem pak včera večer viděl ve svém twitter-feedu svůj titulek, ale na úplně jiném serveru, zvlášť když není úplně generický a nikdo jiný ho takto nepostavil. A opravdu – na Echo24.cz najdete článek na stejné téma s úplně stejným titulkem Slovensko se demonstrativně přihlásilo k evropskému jádru 🙂 Zbytek obsahu už můj není, zbytek už je jen převzatá zpráva ČTK (s jiným titulkem), která se v agentuře objevila obratem poté, co k události došlo, tedy hned v pondělí 23. října.

Snímek obrazovky 2017-10-27 v 8.54.58Takže zatímco normální zpravodajská média s tématem pracovala obratem a vydávala popis situace v pondělí a úterý, Echo24.cz si počkalo, až bude na webu k dispozici mnohem zajímavější titulek. Je mi líto, že muselo kvůli mé vytíženosti čekat až do čtvrtka, ale aspoň bylo rychlé a vydalo ho do pár hodin. A já jsem jim vděčný. Nikdy jsem neměl pocit, že bych dělal nějak skvělé titulky svých článků. Ale když se dokážou takhle ujmout, je to nezpochybnitel­ná čest.

 

1 komentář