Jak Stream.cz roste, i když klesá

Krize leze po železe, nedá pokoj, až vleze… i do Seznamu. Aspoň to tak vypadá, když se podíváte na grafy, které Seznam prezentuje. A nebo to má na svědomí hodně promile v grafikově krvi?

Pro Seznam.cz je typická stálá inzertní přítomnost na zadních stranách MaMu a Strategie. Minulý týden se ve Strategii objevil tenhle inzerát:

Přijdete na to, co je na něm divné? Na screenshotu je to viditelnější než v reálné velikosti tištěného časopisu, ale když držíte ten papír v ruce, na první pohled vidíte, že propagovaný Stream.cz roste. Až když se díváte delší dobu (což většina lidí, kteří tyhle inzeráty moc podrobně nezkoumají, nedělá), zjistíte, že jde jen o optickou iluzi – poslední číslo v grafu je totiž nižší než předpředposlední. Pro vytvoření iluze přitom stačilo jen málo, pootočit s celým grafem proti směru hodinových ručiček. Nápadité a vtipné. Akorát by člověk nečekal, že toho bude mít dominantní hráč na internetovém trhu zapotřebí.

Připusťme ospravedlnitelnější vysvětlení, že grafik přebral, možná při tréninku na včerejší narozeninovou párty. Takže mu pomožme vystřízlivět a graf narovnat zpátky do správné polohy:

V Seznamu prostě objevili, jak z poklesu udělat růst. Jen si říkám, že se drželi zbytečně při zemi, protože takhle ten kapitalismus na internetu nevybudujeme. Já bych ten inzerát pootočil ještě víc, to by v tom byl čert, aby do toho internetového videa už konečně nepřitekly nějaké pořádné peníze!

Báro, díky za scan 🙂

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

9 komentářů

  1. Můžu vše vysvětlit…jedná se o chyby jesdnotlivců (já a grafik). Náš grafik připravil 3D graf, ale nebyl v něm vidět průnik u Novy a ČT v posledním týdnu, tak jsem mu řekl, ať to předělá, aby to tam vidět bylo. Udělal tedy normální graf, ale otočení nechal to divné (šikmé k 3 grafu). Další jasná chyba je, že poslední týden je vyšší než třetí od konce (grafikova chyba). Co se týče časové osy, tak pod grafem je poznámka, že jde jen o celé týdny. Došlo k tomu, že Gemius Explorer bere i neúplné týdny a tím jsou čísla o týdenní návštěvnosti zkreslena. Chybně jsem pak přepsal datumy a už si toho nikdo (ani já) nevsšiml.
    Můžu všechny ubezpečit, že nešlo o záměr, ale pouze o chyby jednotlivců a už si dáme daleko větší pozor při kontrole.
    Michal

Napsat komentář