Jedním z vedlejších, ale o to radostnějších efektů projektu Mé dětství v socialismu se stala skutečnost, že veškerý výdělek z prodeje tištěných knih a e-knih poputuje na pomoc dětem v ohrožení nebo v ústavní péči. Souhrnná částka za rok 2014 překonala všechna očekávání.

Když jsme knížku dávali dohromady, všichni autoři věděli, že do ní přispívají bez nároku na honorář. Na začátku vůbec nebylo jasné, jestli si knížka vydělá sama na sebe, a rozdělovat něco málo mezi 64 autorů moc nedávalo smysl. Proto jsme se s nakladatelstvím BizBooks díky velkorysosti Petra Baláše, ředitele knižních nakladatelství Albatros Media, a Lenky Čížkové, šéfredaktorky BizBooks, domluvili na neziskovém modelu celého projektu. Nakladatelství nastavilo podmínky tak, aby všechen zisk mohl být věnován na prospěšnou věc.

Rozhodl jsem se, že vyberu dvě organizace, které se o výdělek rozdělí stejným dílem. Nechal jsem si poradit a poslat řadu tipů. Nakonec jsem volil tak, aby jejich činnost měla co do činění s dětmi, když jde o Dětství, a volba padla na ty, o jejichž prospěšnosti nemůže být pochyb. SOS vesničky zná snad úplně každý a podobně zaměřená je i Amalthea Pardubice, na níž jsem slyšel jen samou chválu.

Stejný neziskový model jako u tištěné knihy jsme domluvili i s distributory elektronické verze. Martin Lipert z eReadingu a Jiří Vlček z Palmknih se vzdali odměny, a tak umožnili nasbírat další zajímavou částku. Rozhodl jsem se ji věnovat třetí organizaci Vteřina poté, která je také spjatá s dětmi, tentokrát s dětmi v ústavní péči, a je mi mimořádně sympatická, protože ji provozují lidé, kteří ústavní péčí sami prošli. Vědí proto, kde a jak pomáhat nejlépe – zvláště ve chvíli, kdy se člověk musí začít stavět sám na vlastní nohy.

Chtěl bych poděkovat všem, kteří si naši knížku koupili, protože díky vám a vašemu velkému zájmu se podařilo poskládat částku, která mně osobně vyrazila dech a udělala nesmírnou radost – protože výdělek skoro čtvrt milionu korun je na jednu knížku, která se navíc prodávala v loňském roce jen pár týdnů, opravdu mimořádný úspěch. A je pro mě velká čest, že díky vám tu částku mohu věnovat tam, kde bude opravdu užitečná. Děkuju.

Pokud jste si knížku ještě nekoupili, můžete tak samozřejmě učinit i v letošním roce. Druhý dotisk by měl být na pultech knihkupectví k dispozici od 9. února 2015.

Detstvi - charita

 

 

 

5 komentářů