Pražský Žižka není největší jezdecká socha na světě

Dnes jsme byli vůbec poprvé na Vítkově (docela ostuda na Pražáky). Při té příležitosti jsme si dohledali informace o památníku, který se teď rekonstruuje, a o soše Jana Žižky. I my jsme znali mýtus o tom, že je to největší jezdecká socha na světě, vedle nás to na místě říkali i jiní vycházkáři. Jenže navzdory zakořeněnosti v našich myslích se zdá, že je to opravdu jen mýtus.

Našel jsem totiž článek, kde vše uvádějí na pravou míru. Nejenže Žižka se svými devíti metry na výšku dnes není nejvyšší sochou světa, ale dokonce jí nebyl ani v době, kdy byl postaven. Už tenkrát ho předčila socha před obrovitánským pomníkem italského krále Viktora Emanuella II. v Římě, a nedávno se před něj dostala ještě jedna koňolidská socha v El Pasu. Jó, i takhle vypadají urban legends počesku.

Ale je to zajímavé čtení, zkuste se podívat: Největší jezdecké sochy světa i s fotkami.

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

2 komentářů

  1. No,tak v té Americe se nemají čím chlubit,Žižka ,ať už je vnímán jakkoli,je Čech ,který bojoval za ˇVechy a dá se řící,že nebyl dobyvatelm,spíše bojovníkem za víru,ten španělský dobyvatel šel hlavně a o tom nepochybuji lačný bohatství hmotného i přes vybíjení indiánů-jen aby se měl blahobytně a zabíjel ze zizkuchtivosti­..nevím,jak bychom my,Evropané pojmenovali stejné zločiny,kdyb je konali indiáni v Evropě..naše civilizace nemá být na co hrdá,nezlobte se…takže,Žižka je u mě bojovník jak se sluší a proto jsem na něj hrdá a jsem hrdá,že byl Čechem a bojoval proti boháčům,které odsuzoval Jan HUs,a to mi stačí-Pravdu bránil i za cenu upálení a ti,co šli v jeho myšlení dál,jsou hodny obdivu..dobyvatelé v Americe jsou podle mě teroristi ,podle dnešních měřítek!!aA nevymaže to ani ta největší socha na světě!!

Napsat komentář