Proč je dobře, že fotbalisti prohráli

Ne, nebojte se, nehledám za každou cenu provokaci v té „osudově rozjitřené atmosféře“. Spíš na té „fotbalové tragédii“ lze relativně snadno najít něco příjemně pozitivního. Nebo si to aspoň můžeme namlouvat.

Skutečně nejsem typický fotbalový fanoušek, takže mi sice zmáčených kluků bylo líto, ale fatalitu jsem v tom neviděl. Nicméně i při svém nepravidelném sledování českého fotbalu myslím můžu celkem odpovědně prohlásit, že svou logiku ta prohra má a mnohému prospěje.

Zaprvé se o tomto sportu začne referovat s větší věcností, což dosud nebylo pravidlem – zvláště mluviči komerčních televizí propadali slovní autoerotice s nadměrným užíváním expresiv, jako by byli na tripu a ne jen na tribuně. A fotbaloví bohové se hezky vrátí zpátky na zem a začnou se okopávat poctivě a bez svatozáří, jak to má být.

Navíc lze aspoň začít doufat, že by „katastrofa“ mohla trochu pročistit zdejší fotbalový rybník, který jak říkal už Ivánek, „si kapři sami nevypustěj“. A ohlášený konec Košťála (podle vzoru „vítězství Pyrrha“) je v tomto ohledu asi dobrý začátek v tom, jak jít „tomu štěstíčku trochu naproti“.

Ale co je vůbec nejdůležitější, po tomhle trapasu, kdy jsme jeden zápas vyhráli omylem, druhý prohráli po zásluze a třetí bůhvíproč, se myslím radikálně zvýšila pravděpodobnost, že na Letné nebude stát velikáánský náárodní stadion, protože proč by taky stál. A pokud na tom má vyřazení fotbalistů nějakou zásluhu, pak při všem tom zklamání můžeme zároveň nadšeně křičet: „Hoši, děkujem!!“

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

4 komentářů

  1. Kéž by ta prohra přispěla k tomu, že by se nezbořil poměrně kvalitní a plně funkční stadion a místo něj postavil jiný. Ale bohužel tomu moc nevěřím, kluci si to už mezi sebou domluvili.

    U nás před školou bylo parádní hřiště s umělou trávou na fotbal. Buldozery ho srovnaly se zemí a staví se místo něj nafukovací hala. Počítám, že bude na tenis, a na rozdíl od hřiště samozřejmě za poplatek. Letná je to samé ve velkém.

  2. Už jsme se o tom Honzo bavili včera, jen dopním: Obávám se, že přesvědčování veřejnosti v těchto rozhodnutích nebude hrát žádnou roli. Veřejnost je dávno přesvědčena, že by se mělo celé svazové vedení vyměnit. Dobře to řekl včera prezident Klaus „reforma je nanic, všechny vyházzet a začít od znovu“. No uvidíme.

Napsat komentář