Na konci roku jsem si naplánoval ideální scénář pro 1. kolo prezidentské volby a naplnil se. Tak to zkouším i pro druhé kolo. Schválně 🙂

 

Domnívám se, že výsledek prezidentské volby nakonec nebude těsný, ale Karel Schwarzenberg vyhraje v poměru 55: 45, možná i o několik drobných více. Tady jsou pro mě ty zásadní důvody, byť by bylo možné najít řadu dalších.

Odpor vůči Zemanovi a strach z něj jsou silnější než neláska vůči Schwarzenbergovi. To částečně platilo i před druhým kolem, ale Zeman zvolil extremistickou mobilizační taktiku, která se ukáže jako chybná. Odradí totiž víc lidí, než přitáhne. Potvrdí dojem těm, kteří by ho stejně volili, zároveň i vlažné či nerozhodnuté namotivuje volit proti němu, nepřetáhne nikoho z opačné strany. Tím spíš, když se do semknutého šiku a podpásových faulů zapojila nevkusným způsobem i Klausova rodina, u níž je amnestie stále v čerstvé paměti.

Útoky Klauzemana jsou natolik mimo úroveň, jsou v takovém množství, že to vypadá příliš zoufale až amatérsky, protože je to příliš primitivní a průhledné. Fauly by možná prošly bez adekvátní reakce, zvlášť když většina novinářů není schopna být důstojnými, připravenými a důslednými partnery v diskusi s ním. Ovšem při velice dlouhé kampani, mnoha diskusích a možnosti aspoň z odstupu prostřednictvím internetu najít důkazní materiál a konfrontovat fakta se Zemanovými lžemi, jeho suverenita získává stále větší trhliny. Zeman má navíc jen dvě možné cesty – buď se opakovat a vyprazdňovat přesvědčivost svých vtipů a výpadů, nebo útoky zesilovat a hledat za každou cenu cokoliv, co ublíží. Praktikuje obě varianty a úspěchy jsou stále řidčí. To všechno mluví pro Schwarzenberga a ukázalo se to i v posledních dvou debatách na iDNES.cz a na Radiožurnálu, kde byl Zeman v některých momentech téměř v defenzivě.

Zeman totiž nakonec ztrácí body i v těch citově zabarvených útocích, které měly vzít za srdíčko méně informovaného voliče – lži o Bohdalové, o Schwarzenbergově kamarádce vyhozené z domova, které měly být jasnými plusy pro Zemana, protože přece zněly tak přesvědčivě, informovaně a angažovaně, se pod reakcemi přímých účastníků rozplývají jako pára nad hrncem a nabourávají Zemanovu převahu. Pokud je na Novinkách titulek, že Bohdalová popírá Zemana, nelze nepomyslet na domeček z karet.

Zeman je tradičně konfrontační a podpásový, ale neomezuje se jen na soupeře. Rozsévat urážky na všechny kolem možná zabíralo před patnácti lety, kdy se musel vymezovat vůči převaze stejně arogantního Klause. Dnes to už vypadá neslušně, nevychovaně a hulvátsky, nutně na sebe nabaluje negativní emoci, kterou, jsem o tom přesvědčen, od budoucího prezidenta většina nechce. Schwarzenbergův nadhled, splachovatelnost vůči Zemanovým útokům a debatérská velkorysost se nakonec ukáže jako lepší kvalifikace pro post prezidenta, kterého lidé chtějí v nadstranické a sjednocující roli. Schwarzenberg se tímto způsobem v debatách také několikrát šikovně vyprofiloval v kontrastu vůči Zemanovi.

Suverenita, se kterou Zeman rozmetal Fischera v přímé debatě, se vedle Schwarzenberga ztratila. Útočit, když soupeř zenově pronáší: „Jen ho nechce, ať si kecá, na to my jsme zvyklí.“ je taktická chyba. A viditelnější tím více, čím více se načítá celková doba vzájemných duelů.

Domnívám se, že nakonec polarizace společnosti nebude zaprvé tak silná, jak se nám pokouší Klauzeman namluvit. A za druhé ta zásadní hranice nakonec nepovede mezi bohatými a chudými, mezi levicovými a pravicovými, mezi městem a venkovem, mezi pražskými salóny a němými tvářemi proletariátu ze Zemanových klipů, ani mezi Čechy a Sudeťáky… Hranice povede mezi slušnými a burany, mezi sebevědomými a frustrovanými, mezi hrdými a zakomplexovanými, mezi velkorysými a závistivci, mezi poctivými a šíbry. Dokazuje to mimo jiné i to, jakým způsobem se zformovaly jednotlivé tábory podporovatelů obou kandidátů.

V této volbě totiž už nejde o to, jací jsou doopravdy oba kandidáti, ale čeho jsou symbolem. A mnohem víc jde o to, čeho je symbolem Miloš Zeman než Karel Schwarzenberg. A domnívám se, narozdíl od Václava Bělohradského, že nejde o simulakra, ale že těmi symboly jsou do značné míry oprávněně. I proto se za Zemana staví Klaus, Bém, staré struktury ODS, Šlouf, komunisti, Fischer, Vandas, Paroubek, Bílá a Vondráčková, i proto Schwarzenberga podporuje naprostá většina inteligence a tradičně respektovaných osobností veřejného života.

Víkendová volba bude volbou o Miloši Zemanovi a Václavu Klausovi v jeho stínu. Proto jsem přesvědčen, že nevyhraje. Většina lidí v této zemi nedá přednost negativismu, polarizaci, nenávisti, urážení, hulvátství a vulgaritě, ať už proti nim stojí cokoliv.

 

Jak se Miloš Zeman mýlí (lže) o Lex Schwarzenberg

Chtějí Češi demokracii?

Proč o výsledku 1. kola prezidentských voleb rozhodly sociální sítě

První postřehy k 1. kolu prezidentských voleb

Ideální scénář prezidentské volby

 

20 komentářů

 • Moc se mi nechce reagovat pod článkem, v němž si přečtu, že jsem frustrovaný zakomplexovaný závistivý buran a navíc šíbr. Na druhou stranu zas nejsem v tak nejhorší společnosti, je-li v ní se mnou třeba Erazim Kohák nebo Václav Bělohradský. Je vposledku také hezké sledovat nekonfrontační styl vyjadřování Schwarzenbergových stoupenců.
  Nicméně chtěl jsem jen poznamenat, že soudím (bez ohledu na to, komu to přeju víc), že vyhraje Zeman. A to ze dvou důvodů: především proto, že se voliči budou při výběru zejména porovnávat „dávné“ činy a zločiny MZ a současné činy a zločiny KS. A v takovémto porovnání nemá KS u většiny lidí šanci obstát.
  Druhým důvodem je značně přehnaná a hysterická kampaň KS, která mobilizuje nejen jeho stoupence, ale i odpůrce. Kampaň jako taková podle mne oběma jen ubližuje, nejlépe by oba udělali, kdyby byli tiše jako myšky :-)
  Pokud se mýlím a vyhraje KS, budu se těšit z očekávaného oslabení TOP 09. Pokud mám pravdu, budu se těšit na záplavu urážek adresovaných jeho voličům od stoupenců KS.

 • K té druhé části jen: uvidíme :) Sám jsem zvědav.

  K té první: Neříkám, že pro Zemana nehlasují někteří lidé promyšeně, po zralé úvaze a aniž by na ně platilo naznačené rozdělení. Spíš mi šlo o hlavní trend a princip rozdělení. Jinak Kohák s Bělohradským, ti by také byli na zvláštní debatu. Navzdory všemu se dají řadit spíše k vyhrocenější levici, pak nepřekvapí, že zavírají oči u svého kandidáta.

 • Můj tip je 58:42 pro Zemana, volební účast 47%

 • Výborně napsané, podepisuji. Já hlavně myslím, že „hnutí“ za Zemana (tzn. současný establishment, který si zvolení Zemana naplánoval) si byl až moc jistý svoji výhrou. A podle klasických teorií války Sun Tzu nebo Napoleona, když si je soupeř až moc jistý, že je silnější, prohrává…

 • @Filip Dřímalka: Ajta, člověk se pořád učí. Já jsem vždycky myslel, že establishment znamená ti u moci. Netušil jsem, že zde vládne Strana přátel občanů Zemanovci v koalici s ČSSD a KSČM. Buď žiju v jiné zemi, nebo mluvíme jinými jazyky :-)
  P. S. Anebo jste se tak vžil do „pankáčství“ KS?

 • Hm, a tohle má být jako ten lepší volič? Co se sám označí za slušné a hodi druhou polovinu mezi národa mezi šíbry? Sám se hlásím k volbě Schwarzenberga, ale vždy se zastydím, když čtu, že se mnou jsou v jedné řadě takový arogantní lidé. Že Vám není hanba pane se takhle povyšovat nad druhou půlku národa. Opravdu se za Vás stydím.

 • Nesouhlasím skoro v žádném bodě.

  Myslím si, že Miloš Zeman vyhraje. A ke Schwarzenbergovi bych řekl: kdybychom (my = lidi jako ty a naši kamarádi) ho neměli, tak bychom si ho museli vymyslet… oh wait! my jsme si ho taky vymysleli! konkrétně ty jsi ten vymyšlený příběh ještě dopentlil, z vlastní vůle k němu udělal oblohu a teď ho tady servíruješ jako moudro.

  Ale tak to prostě není. Věci nejsou černobílé. Hodně mě překvapil fejeton Pavla Kohouta, který se v MF Dnes vyznal z velkých sympatií k oběma zúčastněným. A pro mnohé by mohl být překvapivý článek MZ z Technického magazínu (ten slavný, za který byl v létě 1989 popotahován – je sice slavný, ale kdo z nynějších horlivých kritiků MZ ho četl?).

  Nechci být v jednom táboru s KSČ, Milošem Štěpánem a rodinou Klausových. Ale stejně tak se nemůžu ztotožnit se Schwarzenbergem jen proto, že se mi nelíbí příznivci jeho protikandidáta…

  Skoro je mi čím dál víc líto, že to ten Fischer do druhého kola nedal. Hysterie okolo KS totiž nemůže skončit jinak, než solidní deziluzí v případě jeho výhry – a „koncem světa podle Respektu“ v případě jeho prohry…

 • Letošní volby budou napínavé a nelze je opravdu předem odhadnout. Sleduji diskuse na sociálních sítích a musím souhlasit s některými příspěvky v této diskusi. Voliči Miloše Zemana zapomínají na minulost a berou svoji volbu spíše jako vzkaz „asociální vládě“. KS potom ubližuje i Kalousek.

 • Volil jsem Karla i v prvním kole, ale obávám se, že na zdech se bude v rámečku culit jezevec z Vysočiny. Je zapotřebí brát v potaz kdo tento článek psal a kdo jsou jeho čtenáři. Napsal ho inteligentní, vzdělaný člověk z města(či ve městě pracující), který je konzumentem „lepších“ médií, stejně tak jako sociálních sítí.
  Ano Karel je na netu jednička. Ovšeeeem nezapomínejte na české a obzvláště moravské vesany!(20 let sem taktéž byl „seno, sláma“) Seno, sláma, rádiovka, ráno si cvaknout, v pátek si ožrat držky a zaskákat na Kabáty. Toto jsou voliči socanů, komnistů a především nyní pana Miloše Zemana. A je jich sakra dost. S přihlédnutím na demografickou situaci dnes se obávám, že inteligence ještě není stále dost aby své spoluobčany toužící po opětovné sociální spravedlnosti přetlačila. Berte v potaz, že mimo internet neexistuje „virál“ tak jak ho známe dnes. Tedy kompromitující videa se Zemanem, Šloufem, Srbou, Slonkovou, lží a vším co nám 10× denně po dobu 2 měsíců prolítne twittrem – to na venkově a u inkriminované společnosti prostě neexistuje! Jediná možnost jak příval voličů Zemana v pátek a sobotu zastavit je poprosit pána Boha ať spustí na Moravě šílenou sněhovou kalamitu, –35 stupňů a blackout. Jinak se fakt bojím, fakt moc, že si zvolíme prezidenta, kterého si prostě většina národa zaslouží:/

 • Adame, nevím, z jaké strany to vzít a jestli tomu rozumím správně.

  Tvrdím, že jsou věci černobílé? Já píšu příběh kolem Schwarzenberga? :) Ten text je primárně o Zemanovi, doslova i říkám, že i ty volby budou o Zemanovi. O Schwarzenberga prakticky vůbec nejde. Ano, šlo o to vymyslet kohokoliv, kdo by měl reálnou šanci Zemana porazit. Fischer to nebyl, jak se taky ukázalo, tak padla volba na Schwarzenberga. A pro spoustu lidí, kteří by ho za normálních okolností nikdy nevolili, a to včetně mě samotného, je prostě proti Zemanovi alternativou, která je mnohem přijatelnější. Nic víc, nic méně.

  Co se týče samotného Zemana, myslím, že jsou velké rozdíly mezi Zemanem v roce 1989, v roce 1998 a v roce 2013. Jeho text z Technického magazínu je pro dnešek zhruba stejně relevantní jako jeho marné pokusy zachránit na poslední chvíli Československo v roce 1992.

  Pokud vyhraje Zeman, Adame, nepřeju tu deziluzi vůbec nikomu, ani těm, kteří ho zvolí.

 • Môj názor je že vyhrá Zeman.

  Tých dôvodov je veľa.

  Keď sa KS znemožnil debate pri MUS (pochybná časť privatizácie bola skutočne tá za Tošovského, to je tá časť ktorú šetrili aj Švajčiarske orgány) tak začalo jeho volebnému teamu tiect do topánok.
  A už to išlo cez spriatelené médiá:
  Clínok pseudopsychologa: Podľa tváre a písma je KS super a MZ je idiot.
  Článok: Rodičia KS majú popiči hrob, MZ opiči.

  A teraz ten false flag s tým kabátom. Woe to zhltne iba najväčší idiot že by (bez toho aby to mal zaplatené od protistrany) člen volebného teamu MZ čórkol kabát novinárovi ktorý akurát odhalí páchateľa, prenasleduje ho aj s kameramanom a ten kabát vráti.

  Celá tá kampaň pre KS nezíska veľa voličov ale mobilizuje (nakoľko je štvavá a neobjektívna) množstvo voličov MZ.

  Taktiež stratégia získania voličov ktorú použil team KS (potrebovali sa vyšvyhnúť) – využiť najväčšie ovce a zakomplexovancov, vsugerovať im že sú elita a že „niekam patria“ má jedno úskalie – táto cieľová skupina je tak agresívna, hlúpa a trápna že sere normálnych voličov a taktiež nerozhodnutých resp. osoby ktoré voliť nechceli ísť aby volil nie proti KS ale PROTI JEHO DRBNUTÝM voličom.

  MZ podľa môjho názoru nemusel robiť ani kampaň, cieľová skupina ktorú si vybral volebný team KS sere toľko ľudí, že sa podľa mňa MZ stane prezidentom.
  X ľudí z ČR ktorých poznám pôjdu voliť MZ len preto, aby zavreli klapačku tým arogantným užitočným idiotom ktorí simpatizujú s KS.

  Toto je len názor z opačného brehu Dunaja. Nemám ružové okuliare na ani jedného z kandidátov.

 • @snoblondrei: „Seno, sláma, rádiovka, ráno si cvaknout, v pátek si ožrat držky a zaskákat na Kabáty“. Super, díky, zase jsem se o sobě něco dozvěděl. Před rokem 1989 jsem takhle s radostí čítával Rudé právo, abych se dozvěděl, kdo mne platí (nikdy žádné peníze ale bohužel nedošly).
  Teď se vracím do mládí na tomto blogu! Juchů!

 • snoblondrei:
  Vážený pane, to, co předvádíte ve svém komentáři je ukázkou toho, proč lidé z Moravy a Slezska, ti zmiňovaní vesničané, mají tak často averzi vůči Praze. Netuším, co může vést inteligentního městského konzumenta lepších médií (abych použila váš vlastní výraz) k tomu, aby se povyšoval nad ostatní lidi. Mám za to, že skutečně inteligentní osoba nemá za potřebí dávat svou „převahu“ okázale najevo či dokonce rozdělovat společnost na vzdělané měštáky a podřadné vesničany. Stačí se podívat, kde v minulosti vedly ideologie začínající úvahou, že my jsme lepší než ostatní a proto bychom měli vzít vládu do našich rukou. A nejsou demokratické volby právě o tom, že si každý může vybrat tu možnost, kterou on sám považuje za nejlepší?

  Autorovi blogu se tímto omlouvám za reakci, která se nevztahuje k jeho článku a pevně věřím, že jeho předpověď se nakonec splní.

  Tereza

 • Mám také tip a to velmi těsná výhra Zemama. A upřímně doufám, že to vyhraje, protože Karla tam chci ze všech kandidátů nejméně.

 • Milá Terezo, velmi dobře znám mentalitu vesnických lidí, jelikož jsem původně jedním z nich. Stejně tak znám mentalitu měšťáků a to jak brňáků tak pražáků. S klidným svědomím musím říct, že to co sem konstatoval ve svém příspěvku je zkrátka vypozorovaný fakt. Konfrontaci sedláka a „pražáčka“ nemám sám vůbec rád. Zkrátka se musíme smířit s tím, že 80% vesanů a důchodců bude volit Zemana, kterého já osobně považuji za vraha Slonkové, a strůjce 5× předražené dálnice D47 a (mám pokračovat?)..

 • @snoblodrei: Myslím, že budete velmi překvapen, až vás někdo seznámí s tím, co vypozoroval na vás. Doufejte, že vám to sdělí odborník slovy a ne nějaký „vesan“ ručně…

 • snoblondrei:

  To vaše pozorování pochází tak z roku 2000 ne? Taková ta klasická zapadlá vesnice žije už jen představách lidí z větších měst.

 • 18: 17: strašně jsem si přál abyste měli pánové pravdu. Ne vesnice jsou stále stejné, Praha a inteligence celkově to dnes nedala.. Ale co prezident je odraz národa.

 • snoblondrei: Evidentne mate trauma z doby sveho vyrustani na vesnici. Pravdepodobne jste to tam se svymi poruchami osobnosti nemel lehke, doporucil bych vam navstevu odbornika.