Skanzen holandských mlýnů v Zaanse Schans (fotky)

V Nizozemí jsou dvě místa se zřejmě největší koncentrací mlýnů na metr čtvereční – Kinderdijk a Zaanse Schans. Letos jsme navštívili obě a tady jsou fotky z toho druhého.

Všechny obrázky ze Zaanse Schans najdete ve Fotogalerii.

Zaanse Schans (místní to četli zánze šans) je takové zvláštní místo, vytržené samo pro sebe uprostřed klasicky industriálního Nizozemí. Malá vesnička s řadou typických mlýnů byla zrestaurována do trochu uměle vyhlížejícího skanzenu, který má své klidné kouzlo, obzvláště po zavírací době při zapadajícím slunci. Ale blízkost města a továren a průmyslových artefaktů trochu brání podlehnout bezezbytku kouzlu toho kusu země.

Už sama cesta byla letos složitější, protože se opravovala nejkratší cesta přes most z města. Alespoň jsme si mohli prohlédnout působivý zvedací most z kyvadlově jezdícího přívozu a jako zážitek navíc nás motoráček převezl přes řeku Zaan. Ovšem nejtěžší bylo vůbec nejdřív správně vystoupit z vlaku. Ten den jsme se vraceli z cesty do Alkmaaru a Hoornu zpátky do Amsterdamu, ovšem rychlejší vlaky nestaví v té stanici, která je potřeba. A průvodci se většinou vyhýbají tomu, aby její název neznalému poutníkovi prozradily. Takže abyste nemuseli pátrat – zastávka se jmenuje Koog Zaandijk, a jak jsme pochopili, obhospodařuje souměstí Koog aan de Zaan a Zaandijk (z rychlejšího vlaku na ten pomalejší se dá přestoupit ve stanici Zaandam). Od vlaku se vydáte na východ, de facto do města, až dorazíte na kraj řeky. A buď ji zdoláte po mostě, nebo v případě jeho výluky, přívozem jako my.

A pak už jste pár kroků od skanzenu. Všechno je holandsky uhlazené a malebné. Pro Holanďany je typická jakási uměřenost, opak pompéznosti, která se projevuje ve výšce domů (zkuste na písku a moři postavit mrakodrap), architektuře, chování… Zaanse Schans jde jako čistě turistická záležitost vzdor této podstatě, chce se líbit a taky se líbit dokáže. Ovšem přece jenom je to o něco víc připravené než by oko poutníka toužícího po pravé podstatě možná chtělo.

Ale možná jsme jen zbyteční škarohlídi. Ale možná taky ne – protože ono to jde i bez okázalosti, byť i v Zaanse Schans je jen nepatrná, ale když se zatouláte do idylického Kinderdijku s dalekým obzorem, který je sice také narušován fabrikami, protože v srdci Holandska to jinak nejde, zjistíte, že genius loci zde žije sám o sobě, bez návazných turistických atrakcí.

V Zaanse Schans si zas přijdou na své děti, které mají možnost vidět domácí zvířata, výrobnů sýrů a dřeváků a zajít se dá i do vedle stojícího regionálního muzea. Tedy, pokud nedorazíte až po zavíračce.

A nejhezčí, což opět nepřekvapí, je to na kole.

 

 

 

 

 

 Všechny obrázky ze Zaanse Schans najdete ve Fotogalerii.

 

 

Související:

Alkmaar a nejslavnější sýrový trh na světě (fotky)

Přístavní městečko Hoorn (fotky)

Největší evropské delfinárium Harderwijk (fotky)

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

Napište první komentář

Napsat komentář