V průběhu americké volební kampaně mnozí poukazovali na to, že Donald Trump nemůže být tím, do koho se stylizuje, že jde jen o geniálně promyšlenou hru na voliče toužících slyšet něco jiného než „uniformní řeči tradičních politiků“, kterých mají plné zuby.
Že ve skutečnosti není buran, že jeho primitivní slovník na úrovni základní školy, provokace a ostentativní sebepotvrzování jsou jen rafinovaným magnetem na média, ale ve skutečnosti jen osobitým zpestřením obrazu úspěšného magnáta (za něhož je označován, ačkoliv několikrát zkrachoval, neplatil skoro dvě desítky let žádné daně a za své podnikání čelí několika soudním sporům).
Jenže jak se kromě jiného ukazuje, Trump svůj komunikační „mód“ nemění ani jako zvoleným prezident. Bez protokolárních příprav se jako s prvním britským zástupcem setká s okrajovým Nigelem Faragem. Na začátku prosince obletěl svět záznam jeho prvního oficiálního telefonátu s pákistánským premiérem, jehož dikce zní, jako když Mireček z Básníků hodnotí hostitelskou zemi: „Československo je krásná, průmyslová země!“, takže podle Trumpa je pákistánský premiér „fakt skvělej chlapík“. Britské premiérce Mayové zase vzkázal, „aby dala vědět, až pojede do Států“. A na Twitteru dál píše jako puberťák.
Něco podobného už jsme mohli vidět před mnoha lety. Tenkrát naštěstí jenom ve filmu Byl jsem při tom podle románu Jerzy Kosińského. Nejžhavějším kandidátem na prezidenta se v něm stal idiotský zahradník v podání Petera Sellerse, jehož obecné pravdy o zahradničení působily na okolí uhrančivým dojmem, protože tvrzení jako „některým rostlinám se daří na slunci a jiným zase ve stínu“ si automaticky každý vykládal po svém, i když on sám nevěděl, proč co říká.
O čem to vypovídá? Že svět opravdu chce být klamán a že realita s naším vnímáním má jen máloco společného, protože pravdu známe ještě dřív, než máme šanci ji poznat. Můžeme se utěšovat, že skutečný stav věcí nakonec vždycky vyjde najevo, protože jak říká zahradník: „V zahradě má vše svůj čas, nejdřív přijde jaro a léto a pak máme podzim a zimu a potom zase přijde jaro a léto.“ Jde jen o to, za jakou cenu.