Byl jsem požádán o průvodní slovo k nové knížce Jedničky a nuly, kterou napsal Tomáš Grombíř. Odehrává se v internetovém prostředí a můžu ji doporučit jako moc zajímavé a atraktivní čtení jak lidem z oboru, tak naprostým laikům. Níže vysvětluji proč.

Je pro mě ctí, že můžu být kmotrem zrovna téhle knížky a děkuji za důvěru jak Tomášovi, tak nakladatelství Paseka. Zjistil jsem, že s Tomášem nás spojuje několik věcí – prostředí internetu, psaní, a taky to, že pořádáme anketu. On hudební, my internetovou. Ta naše se jmenuje Křišťálová Lupa – Cena českého internetu a její předloňský 10. ročník se dokonce jmenoval… Jedničky a nuly! Náhoda? Nemyslím!

840_bigProto Křišťálovou Lupou začnu. Když jsme ji rozjížděli, tak ji většina brala jako tu „ajťáckou soutěž“. K mému údivu si to někteří myslí dodnes, i když dnes už se pod ní vejde skoro jakákoliv služba nebo projekt. Možná je to tím, že tam nemáme promenádu v plavkách ani Leoše Mareše v kožichu. Ani Libora Boučka v čemkoliv.

Pořád mě dokáže překvapit, že internet je pro víc lidí, než bych čekal, neproniknutelné tajemné prostředí, kterému nerozumí, které na ně působí až neprozkoumatelným, nepřátelským dojmem, takže by s ním nejraději nic neměli. A jako by v sobě měli nějaký vnitřní blok chápat logiku věcí jedniček a nul – když jsou nuceni, brodí se internetem jako valící se řekou a lapají po dechu, když jim proud podráží nohy, opírají se o pracně nalezené záchytné body k zbláznění vystrašeni, aby náhodou nešlápli někam, kam nemají. Zrovna nedávno jsem koukal jednomu člověku přes rameno, když mi něco ukazoval na monitoru, jak nejdřív vyťukal google.cz, aby tam zadal volny.cz, aby se dostal na volny.cz a tam do mejlu.

A lidi od internetu? Ti, co serfují na vlnách dravé řeky, která převrací naruby všechno, co jí přijde do cesty? Ti jsou z pohledu laika hlavně ti hodně divní, možná chytří, ale divní, možná schopní, úspěšní, ale nesrozumitelní, blázniví, přemýšlející v rozměrech jiného vesmíru, často drzí, arogantní, necitliví, asociální… A taky divní. Přitom opravdu mění pravidla tohoto světa, toho v čem a jak žijeme, co nás přitahuje i ohrožuje, co nám dává i bere nejen práci, ale někdy i duši.

Jedničky a nuly – Tomáš Grombíř

Poutavý román o době, kterou jsme všichni zažili, a která je už historií. Návrat do časů, kdy bylo možné vše. A také jedinečné, zasvěcené a vtipné vyprávění o informační revoluci, která za posledních třicet let fantastickým způsobem proměnila společnost. Až do příchodu na pražskou vysokou školu byl mladičký Adrian dokonalou nulou. Nesebevědomý, sexuálně strádající kluk bez přátel i zkušeností však má vášeň v programování, které jej v hlavním městě katapultuje do světa velkých peněz, luxusu a nejrůznějších špinavostí. V devadesátých letech, v čase podnikání v šedé zóně, je po technicky zdatných talentech hlad, a Adrian toho dokáže využít, takže se nakonec stane vysokým manažerem ve společnosti tunelářských bossů a postaví se do čela globálního internetového impéria. Jenže ani to mu ke štěstí nestačí, neboť jediné, na čem mu doopravdy a zoufale záleží, je láska krásné, ale nepřístupné kolegyně. Jak skloubit úspěch, ego, cit, a zároveň přežít ve válce matadorů kuponové privatizace?

Dnešní svět, to jsou skutečně čím dál víc jedničky a nuly, v přeneseném i doslovném významu. A kdo v něm chvíli stál, ten stojí opodál, z bývalých jedniček jsou stále rychleji nuly. Svět kolem nás přemýšlí, jak bude za pár let vypadat, my většinou ani moc nerozumíme tomu, jak vypadá dnes.

Ta propast je veliká, a to i když se podíváte na státní správu a velkou část lidí, kteří mají digitální prostředí na starost. Třeba ministra financí, který nejenže netušil, kolik máme u nás druhů podnikání, ale ani to, že platba přes platební bránu v e-shopu není hotovostní operace, a je tedy zbytečné ji zařazovat pod EET.

Proto je dobře, že Tomáš napsal knížku, která ten tajemný svět jedniček a nul lidem mimo náš obor přibližuje a umožňuje jim nahlédnout nejen jeho pravidla a principy, ale i způsob uvažování lidí, kteří se v něm pohybují a rizika a příležitosti, jež přináší. A napsal ji moc dobře. Je to chytře vystavěný poutavý a originální příběh. Přitažlivé čtení z netradičního prostředí (kolik knížek se odehrává mezi ajťáky?), které je z dnešní doby a pro dnešní dobu. S uvěřitelnými postavami, reáliemi i prostředím a mnoha skvěle odpozorovanými detaily, které prozrazují, že autor velice dobře ví, o čem píše a proč. Vtáhne vás a nepustí, dokud nedojdete na konec, který je vlastně jen jedním velkým otazníkem, nad hrdiny knížky, nad naší budoucností, nad námi všemi.

Přestože jde o zábavnou beletrii, která sází na osvědčená lákadla jako jsou milostné linky, ale také drsný sex, okázalost světa úspěšných, hraniční situace nebo thrillerové momenty, nejde o samoúčelné podbízivé triky, ale o funkční prvky vykreslující věrohodnou atmosféru, nad kterou lze dál přemýšlet o zapeklitosti současného světa.

Jedničky a nuly totiž krásně ukazují, jak moc se svět proměnil od chvíle, kdy se objevily první počítače s podivuhodnými názvy jako Atari nebo Commodore, s jakou rychlostí byl vytvořen zcela nový ekosystém, jenž se stává ve stále větší míře náhradou toho skutečného. A naznačuje, s čím se bude nakonec každý z nás potýkat – jde jen o to, jestli jako spolutvůrce, jako součástka, jako oběť nebo jako disident mimo systém. Jestli jako jednička nebo jako nula, nebo jako nějaké úplně jiné číslo.

Abychom nad tím mohli přemýšlet, a my nad tím potřebujeme přemýšlet, potřebujeme aspoň tušit, co se děje. Jedničky a nuly to dokážou ukázat atraktivně, zábavně a promyšleně. Nudit se s nimi určitě nebudete.

 

Poznámka: obrázek v záhlaví je použit ze stránek autorky krásného designu knížky Nikoly Klímové