Obrazy v kontrapunktu

Včera jsme otevřeli výstavu mých obrazů v Café Pointa, kde budou k vidění zhruba do Velikonoc. Na vernisáži zazněla i tato slova, která jsou citací z umělecké kritiky z těch nejvyšších kruhů.

F. X. Balda, 1942:

"Takřka atavistické napětí oscilující mezi obsahem a formou vytváří abstraktní kontrapunkt k para-realistické syntéze strukturálních archetypů uměleckého sebevyjádření kontrastující s minimalismem zkušeností. 

Ojedinělá kombinace primitivních forem avantgardní kompozice odmítající teze amorfních šablon konfrontuje plynulost přirozeného směřování kreativních technik s formalistním uchopením regresivní transformace objektů a někdy lze spatřit i kauzální následky spadlého štětce. 

Svébytný autorský styl se vzpírá tradičním přívlastkům, které jen stěží, a leckdy marně, zachycují specifičnost umělecké koncepce, s níž zpracovává vizualizační strukturu poetických nároků kontinuální estetiky materiálu, čímž transformuje objekt na fenomenologický důkaz diference mezi vnitřním a vnějším já. 

Ba co víc – za patrně nejcharakterot­vornější prvek této autonomní tvorby lze bez jakýchkoliv pochyb označit v dialektickém kontextu celé výtvarné tradice doslova mimořádnou schopnost využití výrazových prostředků k jejímu odlišení od povrchu, na kterém visí."

Takže chápete, že je to pro vás jasný signál, abyste si to nenechali ujít 🙂

Vystava plakat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

Napište první komentář

Napsat komentář