Ti, kdo říkají, že katolická církev je ztuhlá a zatuchlá instituce, která nejde s dobou, hluboce se mýlí. Alespoň v Polsku mají duchovenstvo progresivní a marketingově zdatné.

Jedním ze stavebních kamenů marketingu je distribuce. V tomto případě jde o distribuci slova božího k ovečkám. Bohužel, ovečky o slovo boží v neděli nestojí, tak jak by měly, což je stále výraznějším problémem distributorů-kněží. Ti mají prázdné kostely, protože církevní svatostánky vedle moderních chrámů konzumu, jak se dnes s oblibou říká, jsou jen slabá káva.

A jelikož se stále méně daří, aby Mohammed, v tomto případě věřící, šli k hoře, musí hora, v tomto případě katolická církev, jít k Mohammedovi (v tomto kontextu to zní, uznávám, poněkud krkolomně, ale v těchto jazykových hříčkách můžete zkusit spatřit touhu po ekumenickém sblížení různých vyznání). O co jde – Lidové noviny dnes referovaly, že v polských Katovicích postavili první kapli v obchodním centru. Hříšníci se tak mohou vyzpovídat ze svých hříchů přímo uprostřed pláně pekelné a hezky začerstva:

„Otče, zhřešil jsem. Dal jsem si dva Big Macy, trojité hranolky a velkou colu. Já vím, že jsem neměl, ale ďábel mě uvedl v pokušení a já jsem podlehl. A o popcorn jsem se v kině nerozdělil s bráchou, protože mi nepůjčil, když jsem si chtěl koupit zlevněný kolo. A taky jsem se hříšně podíval na plakát v podprsenkárně! Ach bože, prosím o odpuštění!“ 

„Tak odříkej desetkrát Otčenáš a příště jedny hranolky vem pro mě.“

Počítá se také s nedělními mšemi, ale i svatbami. Je to praktické, svatebčané dary snoubencům nebudou muset vláčet příliš zdaleka, pochopitelně seznam svatebních darů by měl být sestavován s ohledem na dostupnost zboží v okolních shopech. Navíc svatební hostina ve fast foodu s vybaveným dětským koutkem představuje naprosto odlišný zážitek ve srovnání s obyčejnou restaurací. Všichni svatebčané navíc dostanou 20% slevu na nákup digitálních foťáků, pokud si zakoupí mixér a žehličku s univerzálním šroubovákem v jednom. Ženich přenese nevěstu přes snímací zařízení a pak se v nákupním košíku s povlávajícími plechovkami a nápisem Just Married vydají na svatební cestu mezi regály. To všechno by se samozřejmě neobešlo bez požehnání, jež poskytne potřebné rozhřešení. Ale církev je připravena. Hlavně že ovečky nesejdou ze správné cesty.

V těch Lidových novinách už nepsali, komu bude kaple zasvěcena. Chtělo by to nějakého mučedníka, který zemřel následkem přežrání, zavalený zbožím, jako třeba ten, který při otevření obchodního centra vběhl po dvanácti hodinách čekání jako první dovnitř a byl bez lítosti ušlapán při bitvě o výprodejové ponožky nebo tak něco. A nebo by se místo individualizovaného pojmenovávání jednotlivých kaplí hodilo vytvořit značkový řetězec duchovního občerstvení pod nějakým moderním, úderným názvem. Něco jako Fast church.