Trafiky už se za zásluhy dávat nebudou. Protože podle všeho dříve či později zaniknou. Uvědomil jsem si to včera po jednom povídání s trafikantem na Praze 6. Byl to takový dotek reálného světa. Žádná makroekonomická čísla, žádný agregovaný pohled. Obyčejná každodenní zkušenost.

Lidi prý přestali kupovat, prostě cokoliv. V nabídce tahle trafika nemá jen tiskoviny, ale i cigarety a alkohol. Situace je nejhorší, co trafikant pamatuje. Je pozoruhodné, kolik se v tom byznysu za posledních pár let potkalo negativních faktorů. Pokles zájmu o tištěná média, primárně o deníky. Tenhle faktor částečně zkompenzovala vlna levných DVD, která je už ovšem za zenitem a dnes už nezachrání nic. Do toho krize, která není zdaleka za námi, lidé šetří všude, trafikant to vidí ze dne na den. Další odliv od tištěných médií směrem k internetu, dynamické rozšiřování mobilních platforem umožnující dostupnost primárně tištěného obsahu digitální cestou. Zvyšování nájmů ze strany vlastníků nemovitostí, kteří potřebují pokrýt vyšší náklady energií… (prý se teď co chvíli zruší v Dejvicích nějaký obchůdek, a pokud ho něco nahradí, pak zpravidla herna).

A teď přišel asi poslední hřebíček do rakve – zrušení provozu Sazky a konec terminálů. A to nikoliv proto, že trafika přijde o provize ze sázení nebo vstupenek, ale proto, že lidé ztratili další důvod, proč do trafiky pravidelně přijít – a při té příležitosti si koupit nějaké další zboží.

Situace se v Praze prý neliší polohou – je prakticky totožná v centru i mimo ně. V trafice byl zrovna nějaký dodavatel, který říkal, že v poslední době je stále častější situace, kdy přijde k nějaké prodejně v rámci pravidelných obchůzek a ona prostě neexistuje. Sbaleno, konec. Světlo na konci tunelu asi jen tak nepřijde, trendy zapřičiňující odliv zákazníků neskončí, naopak některé mohutně zesílí.

Je tedy téměř jisté, že se nemůžeme spolehnout na to, že si na stará kolena přilepšíme před odchodem do důchodu v 75 letech nějakou menší trafikou. A pokud ano, pak jedině v metaforické rovině.