10 věcí, které byste měli stihnout, než vám bude 30

Někdo na Facebooku odkázal tenhle níže uvedený klasický lajfstajlový článek a mě napadlo, že by bylo fajn se na to už konečně podívat trochu jinak.

Článek 30 věcí, které byste měli udělat, než vám bude 30 není nijak výjimečný obsahový produkt, na Žena.cz jich takových najdete asi 50 do tuctu, zajímavější je, že je to překlad (předpokládám, že ukradeného) článku z Business Insider. Takové to malé domácí kradení. A do Economia se ptáme Auto byste neukradli?!

Ale nějak mě to naťuklo zapřemýšlet, co bych viděno ve zpětném pohledu považoval za důležité stihnout před třicítkou. A překvapivě to není proskotačení hudebním festivalem ani karaoke ani vysněné auto, ale tahle nuda:

1. Osamostatnit se od rodičů

Proč? Evoluce, vole.

2. Najít si partnera na celý život

Proč? Je to fajn. Víc, než si myslíte.

3. Poznávat cokoliv

Proč? Protože jen tupec si myslí, že svět končí u plotu jeho dvorku.

4. Číst, číst, číst

Proč? Protože pak už na to nebude čas. Čtení je nejjednodušší způsob, jak nasát jiné myšlení a emoce. A „vědci dokázali“, že čtení románů posiluje empatii.

5. Psát, psát, psát

Proč? Protože to tříbí mysl, nalézá argumenty a posiluje vyjadřovací schopnosti, které se hodí kdykoliv a kdekoliv.

6. Něco umět

Proč? Protože bez toho je člověk tak trochu za trapáka.

7. Naučit se překonávat sebe sama

Proč? Protože jen tak člověk roste.

8. Vědět, co chci

Proč? Protože proto.

9. Poznat cenu času

Proč? Protože, když ho člověk má, neváží si ho. A když si ho začne vážit, už mu jen chybí.

10. Najít balanc mezi touhou a pokorou

Proč? Protože rozum a chtíč nemohou být v opozici natrvalo. Svět tu není kvůli tobě a stačí málo, abys tu zítra nebyl.

Bonus: Uvědomit si, že podobné rady ještě nikdy nikomu nepomohly, a místo toho dělat něco smysluplnějšího. Třeba zpívat karaoke.

A jak to máte vy?

 

 

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

3 komentářů

  1. Jenže pak se člověk jednoho sobotního pozdního dopoledne probudí v bytě svých rodičů po celonočním karaoke s kolegy z práce, když na něj máma z kuchyně zakřičí, aby konečně vstal a šel dělat něco užitečného.

    Zato ti, kteří se na karaoke vykašlali a dělali ty ostatní nudné věci, si teď užívají s rodinou v Disneylandu, mají vlastní dům, spoustu kamarádů a známých po celém světě a po zbytek života se nemusí starat o nic jiného, než kam pojedou příště.

    Užívat si života aspoň do 30 je fajn. Ale užívat si od 30 do konce života je mnohem lepší :)

Napsat komentář