Podle Jilma Lidové noviny neumějí počítat. A podle mě, neumějí česky. A možná ani chemii.

Článek z Lidovek o fících, o jejich chuti a prospěšnosti a stručný popis obsažených látek: „Je vědecky dokázané, že fíky jsou bohaté na kalcium, fosfor, beta karoten, vitamin C, tím pádem jsou významným antioxidantem.“

První postřeh – v Čechách už na vápník nenarazíte. Dávno to není sexy slovo, jako za dob, kdy se povinně pilo mléko z kolektivistických kravínů, milé děti. Teď ho naštěstí nahradilo mnohem, ale skutečně mnohem účinnější kalcium, pro něž dobrá hospodyňka i přes nákupní vozík v hypermarketu skočí. Japa by ne, když potravinářské firmy kalcium cpou horem dolem v každé reklamě na jogurt, který je ovoce a kalcia plný. Ještěže v něm není vápník, to by byl hnus.

Ale tím výčet příznivých vlastností fíků v článků nekončí, naopak vrcholí v patřičně vědecky znějícím důkazu autorčiny odbornosti: „Obsahují též vysoké množství minerálu potasium, který pomáhá snižovat krevní tlak, vlákniny a (myšleno fíky) jsou i přírodním laxativem.“ 

Abych použil nedávno slyšenou větu z filmu Do hlubin študákovy duše, paní autorka nám „trochu plave v minerálech“. On totiž minerál potasium, byť to zní učeně, příliš mezi lidem českým známý není. Jo, to takový draslík, o tom se učí i děti na základní škole.

Tak to máme dvě možnosti – buď je autorka natolik navyklá na mimočeské jazykové prostředí, že jí to prostě nepřijde (Ale co pak v Lidovkách dělají korektoři a editoři?), a nebo jen ze zdrojů opisovala, jak už to tak bývá, bez znalosti věci (Ale co pak v Lidovkách dělají korektoři a editoři?).

Bohužel, lid český si toho z většinou neoblíbených hodin chémie moc nepamatuje (a já bych na to taky nepřišel nebýt postižení z francouzštiny). A tak mu taková záplava odbornosti zní věrohodně a o jejím závažném účinku není třeba pochybovat. Ono to ostatně není nic nového a v již zmiňovaných reklamách se na to prověřeným způsobem hraje dlouhá léta.

Někdo si ještě vzpomene na bájné silanizování a dnes kromě všech kosmetik určitě nepřehlédnete „nejvědečtější“ jogurtové výrobky z Activie a Actimelu s jejich zcela unikátními bakteriemi L. casei imunitass, které sice zná úplně každý, ale ve skutečnosti o nich neví nikdo vůbec nic. Ale v Danone je to samý vědec, tak to přece musí fungovat. Že realita bývá poněkud prozaičtější, se můžete přesvědčit sami.

Ačkoliv možná to s námi přece jenom není tak zlé – díky S+S se už asi vždycky do Humpolce bude stěhovat Hliník a nikoliv Alluminium. Snad.

2 komentářů