Co také dokáže YouTube

Někdo v Youtube vidí skladiště multimediálního všehomíra, někdo zabíječ času, plný balastu, ve kterém i to nejzajímavější zanikne, jiný zase výtah ke slávě. To poslední se určitě pár lidem podařilo využít. Tady máte tři tipy.

Paul Potts se sice nestal slavným díky Youtube, ale díky britské televizní soutěži talentů, nicméně za hranice ostrovů se jeho fenomenální hlas dostal až díky uploadnutým videím, ty už viděly milióny lidí.

Naopak Terra Naomi (slovenský funweb) zabodovala naplno právě prostřednictvím online videa. Jedna docela sympatická píseň s chytlavou melodickou linkou oběhla svět a není divu, že Naomi teď už regulérně nahrává. Youtube jako výtah ke slávě v doslovném provedení.

Co je ale pozoruhodné, a je to možné jenom díky množství uživatelů Youtube, tak jsou tzv. „odpovědi“ na vydané video, které pod něj může přidat kdokoliv. Nabalování odpovědí u Naomi funguje výborně, většinou má podobu přezpívané varianty zmíněné písně. Teď už jich tu můžete najít přes 150. Ovšem nejvíc se mi líbí odpovědi jako doplňující doprovod – tady je to například kytara a druhý hlas. Půvabný příklad komunikace na dálku, doslova sdílení, v tomto případě stejných emocí.

A tohle je tak neuveřitelně originální, že se to s Paulem Pottsem zdatně pere o co největší počet zhlédnutí. Sestava čtyřky OK Go na běhacích strojích je prostě nezapomenutelná.

A ještě jednu cennou vlastnost Youtube poskytuje – archív exkluzivních věciček, které byste bez něj jen těžko hledali. Miloši Čermákovi se nedávno podařilo vytáhnout kombinaci Bono Vox/Bruce Springsteen a jejich verzi Stand By Me. Žjova. Ti dva se přes internet sice prosazovat nemusí, ale podívat se na ně po těch letech je pořád velkej nářez i v tomhle nekvalitním černobílém záznamu.

A tečka nakonec, ping-pong od profíků. Jojo, už jsem to dlouho nehrál, asi budu muset potrénovat.

Nepřehlédněte: kniha Přelud svobody

Výbor textů novináře a vydavatele Jána Simkaniče z let 2013 – 2017 Přelud svobody, které se týkají veřejného života, vývoje české společnosti a politické scény, proměn mediálního prostředí a komunikace. Knihu lze vnímat jako upozornění na zásadní rizika dalšího vývoje, stejně jako inspiraci k jejich překonávání.

Kniha obsahuje 68 textů sebraných z blogu Simindr.cz, týdeníku Respekt, magazínu Reportér a dalších médií. A to včetně zcela nové šestnáctistránkové eseje Přelud svobody, která výbor uvozuje a zasazuje do kontextu současné společenské a politické situace.

Tištěnou knihu můžete ihned zakoupit v e-shopu.

Simindr Autor článku:

Ján Simkanič, bloger, publicista, vydavatel.

Napište první komentář

Napsat komentář