Že bych fotbalové dění nějak sledoval, to se asi říci nedá. Kauza hledání nového reprezentačního trenéra mě ale docela zaujala z hlediska manažersko-politického. A pro Ivana Haška to nevypadá dobře.

Chlapík, který spasí prožluklý český fotbal. S takovými očekáváními se nežije dobře. Ani Obama s nesrovnatelně většími možnostmi nemůže naplnit veškeré naděje, jež do jeho osoby nějrůznější lidé z nejrůznějších důvodů (často protikladných) vkládají. Ale pokud se na to Ivan Hašek cítí, průvan v českém funkcionářském prostředí by udělat mohl a podporu by pro to jistě našel, nejvíc zřejmě na straně fanoušků.

Ale už na začátku svého působení ukázal, že se příliš nechová jako manažer a že podlehl tlaku krátkodobého zájmu a posílené víry ve svou osobu. Ujmout se vedle předsednického křesla fotbalového svazu ještě trenérské sesle opravdu není dobrý nápad. Ivan Hašek říká, že ví, že strká hlavu do oprátky, ale stojí to za to? Kvalifikační skupina je hodně špatně rozehraná a když tým na mistrovství světa nepostoupí, asi to už nikoho nepřekvapí. Ale zároveň to chtě nechtě oslabí aureolu spasitele a uškodí to Haškově autoritě, která bude mít méně přesvědčivosti a síly při přestavbě samotného systému českého fotbalu.

Jedná se o klasickou manažersko-politickou chybu, kdy při vědomí vlastní odpovědnosti člověk hasí, co v dané chvíli považuje za nejdůležitější, ale ten vzdálenější a v tomto případě mnohem důležitější rozměr mu když ne uniká, tak ho podceňuje vedle toho, co je nejvíc vidět. Ano, dá se to pochopit, člověk prostě dělá co může, jde do toho poctivě a logicky sám sobě nejvíc věří a na nikoho se nemůže spolehnout víc, ale je to chyba. Ještě více by se to dalo pochopit v případě, že by nebyla k dispozici řádka trenérů, kteří by tuhle nevděčnou roli zvládli, což tak ale v tomto případě není. Navíc kterého kreativce napadlo vytáhnout zpátky jméno Bruckner, symbol zašlé slávy a vyčerpané energie? To už i olejový Franz, který tak dlouho bušil do míče hlavou, až o ni dočista přišel, mohl jednorázově uspět líp.

Jasně, zázraky se dějí a může se to celé podařit. V to asi Ivan Hašek doufá. A v to, že díky tomu bude mít neotřesitelnou pozici na další reformní úsilí mezi proslulými bafuňáři (jako by posílení autority potřeboval). Buď si hodně věří a vsází na jednu riskantní kartu, nebo je špatný manažer (nebo obojí, protože se to nevylučuje) a pro český fotbal to není dobrá zpráva. Když dojde k pravděpodobnější variantě a neuspěje, oslabeného Haška si pak snadno zákulisní profíci zneutralizují do pozice, ve kterém jim bude šlapat na paty čím dál hůř.